Systémy umožňující ekonomickou a ekologickou úpravu vody společnost Bosch rozšiřuje o technologie pro celosvětové využití elektrolyzérů při výrobě vodíku.
Společnost Bosch má ve svém širokém produktovém portfoliu mimo jiné i speciální zařízením na úpravu vody schopné pracovat ekonomicky a ekologicky kdekoli, i v nejodlehlejších oblastech světa. Systémy navržené divizí Bosch Manufacturing Solutions jsou nejen robustní a nenáročné na údržbu, ale ve srovnání s řešeními běžně dostupnými na trhu jejich technologie eliminuje potřebu chemických látek při úpravě vody. Nyní však svou nabídku produktů na úpravu vody doplňuje také o technologie pro výrobu, stlačování, skladování a použití vodíku — a to pro různá odvětví. Úprava vody je totiž prvním a nejzásadnějším článkem vodíkového hodnotového řetězce. Společnost vyvinula technologii úpravy vody elektrolýzou v závodech Bosch v Renningenu, Stuttgartu-Feuerbachu a v Českých Budějovicích a představila ji na Bosch Tech Day 13. července 2023 ve Stuttgartu-Feuerbachu. V průběhu roku se pak pustila už i do externích pilotních projektů. Uvedení systémů na trh je plánováno už na letošní rok.
Speciální úpravny pro nejnáročnější podmínky
Elektrolyzéry vyžadují k výrobě vodíku vodu vysoké čistoty. Nečistoty ve vodě mohou elektrolyzéry ve velmi krátké době znefunkčnit. V budoucnu bude potřeba vodík vyrábět i v oblastech, kde fouká silný vítr nebo většinu času svítí slunce — například v Africe, Jižní Americe nebo severní Evropě. Obzvláště náročné podmínky panují především na moři nebo v poušti: slaná voda, vysoká tvrdost vody a značné vzdálenosti k technickým zařízením úpravu vody ztěžují. Poptávka po speciálních systémech je proto podle informací firmy Bosch vysoká. Firma očekává, že od roku 2035 bude po celém světě potřeba přibližně 500 speciálních úpraven vody. Při tepelných a elektrochemických procesech odstraňují její zařízení z vody minerály a získávají tak vysoce čistou vodu. Díky čisticímu procesu bez filtračních médií se provozovatelé mohou zcela obejít bez použití chemikálií. Zelený vodík lze přitom považovat za udržitelný pouze tehdy, pokud jeho výroba nezpůsobuje vedlejší škody na životním prostředí, například vypouštěním chemických látek do již tak silně znečištěných vod. Pro prediktivní údržbu systémů, třeba na dálku, pak Bosch nabízí i softwarová řešení zajišťující robustní provoz.
Průmyslová zařízení na úpravu vody v rozvinutých oblastech
Německá vláda si před dvěma lety stanovila cíl instalovat v Německu do roku 2030 H2 elektrolyzéry o kapacitě 10 GW. Celá Evropská unie pak usiluje o to, aby měla Evropa do roku 2030 kapacitu elektrolýzy 40 GW, a chce vyrábět až 10 milionů t vodíku z obnovitelných zdrojů. Řada odborníků potvrzuje, že vodík bude hrát při zásobování energií v budoucnosti rozhodující roli. Teprve s pomocí vodíku se světový průmysl stane opravdu klimaticky neutrálním. Poptávka po technologiích úpravy vody, které splňují různé požadavky na velikost, výkon a umístění elektrolyzérů tedy značně poroste. Pro úpravu vody v rozvinutých oblastech se společnost Bosch chystá v budoucnu do svého portfolia zařadit i průmyslová zařízení, která budou využívat procesy reverzní osmózy a iontoměniče k výrobě vysoce čisté vody potřebné pro elektrolyzéry z vody z vodovodu. Díky kombinovanému sortimentu, který se skládá z průmyslových a speciálních zařízení, vytváří předpoklady pro projekty elektrolýzy po celém světě.
Úprava i pitné vody
Technologie Bosch také pomáhají šetřit cenné zásoby pitné vody. Svou účinností snižuje množství vody potřebné pro výrobu procesní vody až o třetinu ve srovnání s běžnými řešeními na trhu. Kromě výroby technologické vody pro elektrolýzu lze speciální zařízení upravit také pro výrobu pitné vody. V regionech, kde je nedostatek pitné vody, tak může přispět i ke zlepšení zásobování pitnou vodou. /HK/