Digital Event společnosti DMG Mori nabídl všem zaregistrovaným hodnotnou náhradu fyzické návštěvy výrobního provozu v Pfrontenu a představil bezpočet nových či inovovaných produktů. Ještě v loňském roce se počátkem února v Pfrontenu, sídle globální společnosti DMG Mori (obr. 1), konal tradičně velkoryse pojatý den otevřených dveří. Deset tisíc návštěvníků z celého světa, okolo padesáti špičkových strojů vystavovaných v chodu, setkání a konzultace odborníků – to vše pro letošek zlikvidoval koronavirus, ovšem pouze pokud jde o tradiční podobu. Díky tvůrčímu potenciálu specialistů pořadatele a snaze zvídavých odborníků z Evropy i ze zámoří se totiž podařilo uskutečnit setkání a výměnu zkušeností jinou formou. Navzdory brutálním omezením tak ve dnech 2. až 4. února proběhlo setkání pod názvem DMG Mori Digital Event virtuální formou. Vedle možnosti seznámit se s výrobním programem společnosti a přímo individuálně konzultovat s vybranými odborníky firmy byly účastníkům nabídnuty bližší informace o novinkách v oboru nebo dění ve společnosti.
Odborné přednášky Všechna dopoledne vyhrazená digitálnímu setkávání byla věnována přednáškám k vybrané problematice. První den zahájili svými vystoupeními Dr. Masahiko Mori, prezident DMG Mori, a pan Christian Thönes, předseda představenstva společnosti. Následovalo představení nových strojů ve výrobním programu (CLX 450 TC, DMF 300/8 a M1). Účastníci byli seznámeni s filozofií společnosti kladoucí důraz na trvalou špičkovou technickou úroveň a kvalitu vyráběných strojů a neustále se zlepšující služby zákazníkům. Tento cíl lze podle vedení společnosti zajistit jen přístupem „vše z jednoho zdroje“, zahrnujícím dodávku stroje, jeho vybavení automatizačními prostředky, dodávku softwaru i zajištění potřebného servisu. Druhý den byly přednášky věnovány otázkám automatizace, manipulace s obrobky, řešením transportu pomocí automaticky vedených vozíků a individuálním řešením realizovaným na zakázku. Přednášky třetího dne byly zaměřeny na problematiku digitalizace. Přednášející se zabývali speciální aplikací Tulip, integrovanou pomocí softwaru Celos V6, plánováním, kontrolou a problematikou zavádění digitalizace u zákazníků.
Digitální předváděcí síň a světové premiéry vybraných strojů Nedílnou součástí akce byly i virtuální ukázky práce 25 vybraných strojů prostřednictvím digitální předváděcí síně, mezi nimiž nechyběly zásadní novinky představené ve světové premiéře. Prvou z nich je tříosá vertikální frézka M1 (obr. 2), vyznačující se unikátním kompaktním designem s monolitním ložem, vysokou tuhostí a velmi dobrým tlumením vibrací. Stroj charakterizují pojezdy v osách X, Y a Z s rozsahy 550, 550 a 510 mm, inline vřeteno s maximálně 10 000 ot/min (volitelně možno i s 12 000 ot/min), výkonem 13 kW a kuželem velikosti 40. Stůl snese maximální zatížení 600 kg, zásobník nástrojů má kapacitu 24 míst a použit je řídicí systém Siemens 828D. Stroj je standardně vybaven konektivitou IoT a možností připojení k službě NETservice 4.0 pro okamžité získávání informací a dat [on- -line servisní podpora a školení uživatelů formou videokonferencí, vizuální podpory ServiceCAM a s využitím komplexního přístupu k systémům Celos, IPC a CNC příslušných strojů a posílené bezpečnostní architektury s certifikací TÜViT – pozn. red.]. Jednoduchostí a kvalitou je vhodný do kterékoli malé dílny. Na zmenšující se série výrobků a jejich rostoucí komplexnost reaguje DMG Mori nabídkou flexibilního univerzálního CNC soustružnicko-frézovacího centra CLX 450 TC (obr. 3). Vyznačuje se především tím, že tradiční nástrojovou revolverovou hlavu s poháněnými nástroji nahrazuje osa B spolu se soustružnicko- frézovací jednotkou Compact Master s krátkým vřetenem operujícím až s 12 000 ot/min a rozsahem kyvu ±120° s rozlišením 0,0001° (obr. 4). Uživateli umožňuje pracovat s obrobky do průměru 400 mm a délky 1 100 mm. Maximální otáčky vřetena integrovaného v ose C (0,0001°) činí 5 000 ot/min. K dispozici je systém výměny nástrojů se zásobníkem o 60 pozicích a možnost doplnění protivřetenem, IoT konektivitou a připojením ke službě NETservice. Pro zvýšení flexibility je v nabídce také balíček Robo2Go 2. generace. DMF 300/8, další z rodiny vertikálních pětiosých frézovacích center, je stejné koncepce jako menší DMF 200/8, který již na trhu je. S délkou stolu 3 000 mm nabízí uživatelům vysokou flexibilitu při obrábění dlouhých dílců. Pojezdy v osách X, Y a Z dosahují 3 000, 800 a 850 mm. Zatížení stolu je konstruováno na 3 000 kg, vřeteno může rotovat rychlostí až 15 000 ot/min, případně lze získat stroj s až 20 000 ot/min. Nově koncipovaný systém realizuje výměnu nástroje bezpečně v prostoru za pracovním stolem. Chlazení stroje zaručuje trvalou přesnost zohledňující teplotní vlivy. Vedle zmíněných zásadních novinek byly představeny též vylepšené verze zákazníkům již známých strojů. Patří k nim již třetí generace center DMU 50, stroje DMU 65/75 MonoBlock nebo DMU eVo series. Většina strojů v digitální předváděcí síni byla vybavena automatizací DMG Mori.
Automatizace DMG Mori věnuje vskutku výjimečnou pozornost vývoji, výrobě a nabídce automatizačních řešení pro stroje, které vyrábí. Za zmínku stojí, že řadu z nich lze aplikovat také u starších strojů, které mají za sebou několik let práce u zákazníka. Pro manipulaci s obrobky jsou v nabídce portálové zakladače nebo robotické systémy IMTR, Matris, WH Cell a robotizovaná pracoviště, např. Robo2GO 2. generace. Novým řešením manipulace s obrobky je kotoučový systém PH Wheel, koncepčně vycházející z kotoučových nástrojových zásobníků, používaných u velkých obráběcích center DMG Mori. Maximální průměr dílce činí 150 mm, jeho hmotnost může dosahovat 50 kg. V jednom systému lze použít až pět kotoučů, každý s kapacitou 25 dílců. Hlavní předností systému PH Wheel (obr. 5) je výrazně kratší doba výměny obrobku (do 7 s) oproti systémům běžným a menší nároky na zastavěný prostor. Pro manipulaci s paletami jsou v nabídce velkokapacitní lineární systémy a kotoučové systémy PH, AWC či RPS. Zcela nové, vysoce flexibilní řešení pro každou aplikaci představuje nasazení bezobslužných, kolaborativních a autonomních adaptivních vozíků (AGV), vedených laserem (obr. 6). Tyto vozíky mají různou velikost, od malých, využívaných pro dodávku souboru až 16 nástrojů z centrálního skladu nářadí k určenému stroji, až po velké, schopné přemisťovat celé obráběcí centrum od jednoho montážního pracoviště ke druhému, jak je možno vidět v hale automatické montáže center DMU/DMC MonoBlock. Jako novinka byly uvedeny automatické systémy WH-AGV pro manipulaci s obrobky 150 × 120 mm s maximální hmotností 5 kg a PH-AGV pro manipulaci s paletami velikosti 500 × 500 mm (volitelně až 1 600 × 1 250 mm a hmotnost dílce až 5 000 kg). Tyto automatizační systémy jsou určeny pro obráběcí centra DMC 65 MonoBlock a DMU 65 H MonoBlock. Na akci byla představena rovněž řada novinek i trendů z oblasti digitalizace. S ohledem na jejich množství se jim budeme věnovat v samostatném článku, který najdete v speciálu Průmyslová automatizace a robotizace, chystaném jako příloha Technického týdeníku č. 6. /Ing. Petr Borovan/