Tento článek si neklade za cíl jen edukovat čtenáře přesnými vibrodiagnostickými pojmy a naučit je správně číst záznamy ze strojů. Klade si za cíl naučit je hledat odpovědi na otázku: „Proč vlastně diagnostiku ve vaší firmě provádíte?“ A hlavně se nespokojit s odpovědí: „Protože to tak někdo chce,“ nebo „protože se to tak dělá už léta, tak setrvačně pokračujeme dál“.
Svět vibrační diagnostiky pro rotační stroje se za poslední dobu výrazně změnil. Dnešní technologie umožňují sbírat obrovské množství dat přímo z provozu, o této možnosti se nám před lety ani nesnilo. Již nestačí vědět, jestli se stroj chvěje v amplitudě 4, nebo 8 mm/s. Nebo jestli hladina vibrací překonala nastavený hraniční limit pro alarm, či nikoliv. Případně jaká je pouhá velikost změny teploty apod. Dnes jsou již důležité úplně jiné hodnoty. Jsou to informace, které přesahují hranici grafu a vycházejí i ze zkušeností diagnostika. Ve výrobních firmách, kde vibrodiagnostiku používají, se po čase přijde na to, že nikdo už vlastně neví, proč ji dělají, a začnou se dále hledat úspory a optimalizace procesu. Protože dosud nejsou nikde jasně vyčíslené a stanovené přínosy vibrodiagnostiky, vybírá se dodavatel pouze podle výše ceny služby s cílem co nejvíce ušetřit.
Levný neznamená dostatečný
Výběr diagnostiky za co nejnižší cenu vede obvykle také k volbě odpovídající, tj. levné techniky. Levnější snímače však představují méně možností ve čtení a v analýze dat (pouze absolutní hodnota, bez signálové složky => nejde provést spektrální analýzu). Je to podobné jako u doktora, kdy nestačí vědět, jakou má pacient teplotu a že se zvýšila, aby doktor určil příčinu problémů. S technickými možnostmi jde ruku v ruce zmíněná možnost analýzy dat. Pokud má diagnostik k dispozici spektra, může s jistotou říct, co je špatně. Je velký rozdíl mezi stacionární jednou hodnotou (jakýmsi pouhým hodnoticím číslem) a stopou celého spektra získaných vibrací v daném čase. Z jedné hodnoty, byť v čase sledované, nelze samozřejmě vyvozovat příčinu vibrací a způsob jejich optimalizace. Spokojené je pak pouze nákupní oddělení. Jeho vykázaná úspora na úkor dlouhodobé životnosti provozovaného zařízení je ovšem pouze okamžitou úsporou bez budoucnosti. Výstupy z měření totiž nemohou posloužit jako plnohodnotný nástroj predikce poruch, a tedy ani pro lepší plánování odstávek. Všechny tyto získané zkušenosti musí vest k jedinému: Změňte tento přístup! Zaměřte se proto více na přidanou hodnotu aplikované vibrodiagnostiky pro váš provoz.
Chtějte víc
Položte si otázku: Jaký přínos pro náš provoz má, když budeme přesně vědět, kdy máme ložisko vyměnit? Aby vibrodiagnostika měla skutečně význam, musí být prováděna se znalostí konkrétního zařízení. S odpovídajícím využívaným technickým vybavením a v součinnosti s proškolenými odborníky — aplikačními inženýry, kteří umějí číslům z grafu přiřadit reálný použitelný „obrázek“.
Vibrodiagnostická služba SKF spočívá v odhalování blížící se havárie ložiska
Vezměme si pro představu například ventilátor, podobný jako na obrázku. Předpokládejme, že se může jednat o klíčový stroj celého výrobního procesu, protože bez jeho činnosti nelze žádný výrobek u klienta vyrábět. Na ventilátoru jsou osazena vibrodiagnostická čidla posílající nepřetržitý signál do řídicí jednotky a následně přes cloudové úložiště do ostravského RDC centra SKF, kde data sledují a vyhodnocují zkušení diagnostici podle zavedených postupů SKF. Změna stavu naměřených hodnot znamená, že diagnostici začnou zjišťovat příčiny a důsledky této změny. Kontaktují zákazníka a začnou řešit příčiny zvýšených hodnot. SKF poskytuje službu vzdálené diagnostiky s cílem předcházet neplánovaným odstávkám zařízení. Dáváme si za cíl zjistit přesnou příčinu vzniku poruchy a tyto informace předáváme zákazníkům. Díky těmto informacím zákazník může přijmout taková nápravná opatření, aby se porucha již neopakovala. Porucha ložiska je často reakcí na neobvyklé vibrace, které způsobuje jiná součást soustrojí nebo jiný sdílený stroj v okolí. Pokud údržba na tyto signály reaguje včas a správně, nemusí, a naší snahou je, že nesmí, nárůst vibrace ložisko dlouhodobě poškodit. Řešení takové závady nemusí být nikterak náročné. Často stačí jen zařízení domazat, případně znovu ustavit soustrojí či dotáhnout kotvicí šrouby apod. Včasný zásah údržby sníží vibrace natolik, že nemusí dojít k poškození ložiska. A to je přesně ten výstup, který vede ke snížení nákladů na údržbu.
Přínosy moderní diagnostiky:
Přechod na prediktivní údržbu — kvalifikovaní údržbáři nejsou tzv. hasiči požárů, hrdinové, kteří přijdou na scénu teprve, až je všechno v poruše, zachraňovat situaci. Snížení nákladů na údržbu — není třeba vždy měnit celý velký uzel. Zatímco velmi poškozené ložisko často poškodí i související díly (hřídel, uložení ložiska), při okamžitém odstranění problému postačí vyřešit jen lokální poruchu. Zvýšení dostupnosti strojního vybavení — když údržbáři jdou k poruše a přesně už vědí, co budou opravovat, zkrátí dobu odstávky. Cílené a plánované práce údržby navíc vedou k prodloužení času výroby mezi poruchami. Každý zákazník má v libovolné době před uzavřením kontraktu možnost zeptat se odborníků z SKF, jaký konkrétní přínos bude mít diagnostika právě pro jeho provoz, pro jeho firmu. Náš kontakt je kdykoliv k dispozici a všechny dotazy podrobně vysvětlí. Je samozřejmě také možné domluvit i osobní konzultaci. /www.skf.cz/