Koncernu Toyota se v Evropě daří a vlajkovou lodí jeho úspěchů je zde od roku 2001 ve francouzském Valenciennes vyráběný Yaris. Tento typ již ve své první generaci vznikl podle požadavků evropských zákazníků a stal se nositelem prestižního titulu Vůz roku 2000 (Car of the Year — COTY). Téhož ocenění se dostalo také čtvrté generaci Yarisu (COTY 2021). Když jsme s těmito novými vozy loni na podzim poprvé jezdili v Krkonoších (viz TT 2021/4), bylo veřejnosti již předběžně představeno z téhož základu odvozené SUV, pojmenované Toyota Yaris Cross (viz TT 2020/14). Uplynul další rok a v Belgii jsme se svezli i s ním. Yaris Cross stojí na modifikované platformě TNGA v provedení GA-B. Svým pojetím v podstatě navazuje na první generaci řady RAV4, jež postupem let poněkud narostla. Lange Scott, ředitel evropského designérského centra Toyota v Evropě, nám v Bruselu vysvětlil, že záměrem týmu TME bylo vyvinout skutečné SUV (vyšší stavba, velká kola atd.). Hlavními prvky tohoto „velkého malého vozu“ (ano, tak o něm v Toyotě opravdu hovoří) mají být hybridní pohon, bezpečnost a potěšení z jízdy. Z vnějšího pohledu je Yaris Cross snad jakýkoli, ale rozhodně ne nudný. Přídi vévodí rozměrná lichoběžníková maska, doplněná po stranách svisle orientovanými denními světlomety. Z profilu vyniknou hranaté výřezy blatníků, lemované pro podtržení dojmu robustnosti plastovými obklady, přecházejícími do obkladů prahů a spodních částí dveří. Na ně vzadu navazuje rozměrný dekor nárazníku, sdružené svítilny jsou vzájemně propojeny do zatmavené odtrhové hrany. Malá šířka vozu (1 765 mm) přispívá k hbitosti a dobré manévrovatelnosti v omezených prostorech. Pro Yaris Cross však představuje rozšíření karoserie a prostorný interiér, v němž se pohodlně usadí čtyři dospělí. Zadní opěradla jsou dělena v poměru 40 : 20 : 40, takže jejich sklápěním lze útroby vozu v širokém spektru přizpůsobovat aktuálním transportním požadavkům. K tomu přispívá také zajímavá dvoudílná, vyjímatelná a ve dvou úrovních polohovatelná podlaha (pro hybrid jen v horní poloze, pod ní jsou totiž elektronické součásti pohonu zadní nápravy). Poháněcí systémy (vždy zážehové s atmosférickým plněním) jsou stejné jako v příbuzném typu Yaris, ovšem „litr“ Yaris Cross nenabízí. Základem je tedy tříválec 1,5 l, vyvinutý speciálně pro nový Yaris/Yaris Cross. Agregát vznikl „odříznutím“ jednoho válce z čtyřválce 2,0 l z Corolly a stal se třetím motorem z řady Dynamic Force (Camry, RAV4 a Highlander mají ještě jeho variantu zvětšenou na 2,5 l). Tříválec 1,5 l může být dodáván samostatně (s manuálně řazenou či bezestupňovou převodovkou), nebo v kombinaci s hybridním poháněcím ústrojím. Dosud používané Ni-Mh akumulátory nahradil akumulátor Li-ion. Došlo ke zvýšení napětí ze 144 na 177,6 V a kapacity o 19 %, zároveň však klesla hmotnost o 12 kg. Motor/generátor (MG2) má vícedílnou cívku a jeho max. parametry narostly na 17 000 ot/min.
Také jako „čtyřkolka“ Toyota Yaris Cross může být na rozdíl od typu Yaris opatřena pohonem všech kol i-AWD, což je v segmentu B-SUV nezvyklé. A ještě nezvyklejší je jeho uspořádání kombinované s hybridním poháněcím ústrojím (podobný pohon má velká Toyota Highlander [viz TT 2021/17]). Na zadní nápravě je samostatný, velmi kompaktní asynchronní elektromotor. Dosahuje sice výkonu jen 3,9 kW (5,3 k) a točivého momentu 52 N.m, ovšem jeho zásahy jsou díky více než desetinásobnému stálému převodu sice spíše krátkodobé, ale skutečně citelné. Odpadá samozřejmě jakákoli vzájemná mechanická vazba mezi koly obou náprav (nižší odpory) a elektronické řízení celého ústrojí může být výrazně přesněji ovládané. Yaris Cross i-AWD si nehraje na žádný off-road, ale nabízí spíše jistotu na kluzkém povrchu. I ve výchozím nastavení Normal se vůz pro optimální stabilitu rozjíždí s pohonem všech kol. Zadní elektromotor se odpojí v rychlosti 10 km/h, ale v případě potřeby pracuje až do 70 km/h (rychleji už pak jezdíte jen s „předokolkou“). Elektromotor vzadu se při brzdění nepodílí na rekuperaci pohybové energie, akumulátor totiž má pochopitelně omezenou absorpci a motor/generátory vpředu údajně mají při zpomalování dostatečný výkon. V režimu Snow je kladen důraz na co nejplynulejší přenos dostupné energie na obě nápravy a otočíte-li ovladač na středové konzole do „nejdrsnější“ polohy Trail, je pohon zadní nápravy akcentován a případně protáčející se některé z kol zpomalují brzdy v simulaci samosvorného diferenciálu. Výkon Yarisu Cross s pohonem i- -AWD je i přes zástavbu dalšího elektromotoru stejný jako u verze s pohonem jen předních kol, a to kvůli limitovanému výkonu akumulátoru. Také závěsy kol jsou prakticky shodné s Yarisem, pouze torzní zkrutná příčka zadní nápravy je tužší s ohledem na vyšší těžiště. Verze i-AWD mají vzadu kvůli zástavbě elektromotoru víceprvkové zavěšení. Ceny Yarisu Cross u nás začínají na 435 000 Kč, což je o rozumných 55 000 Kč více než u Yarisu se stejným motorem (1,5 l, MT). Za „automatickou“ převodovku se připlácí 35 000 Kč a nejlevnější hybrid vás přijde na 525 000 Kč. Soustavy i-AWD si u Toyoty cení na 50 000 Kč.
Výbava a bezpečnostní prvky Součástí standardu všech modelů Yarisu Cross je soubor bezpečnostních systémů Toyota Safety Sense 2.5, zahrnující kromě předkolizního brzdění s rozpoznáváním vozidel, chodců i cyklistů také aktivní vedení v jízdním pruhu, projekci dopravních značek do přístrojového štítu nebo adaptivní tempomat. Naprostou novinkou (nemá ji Yaris ani žádná jiná Toyota) se stává multimediální systém Smart Connect s 9" dotykovým monitorem, trvalým připojením k internetu, navigací s cloudovými výpočty (pro výrazně větší výpočetní kapacitu) a dopravními hlášeními v reálném čase či bezdrátovou konektivitou pro Android Auto i Apple CarPlay. Další z novinek Yarisu Cross je automatické parkování, využívající čtveřice kamer a 12 ultrazvukových senzorů v náraznících a fungující na rozdíl od řady konkurentů také za tmy. Systém pracuje nesmírně rychle a řidič během samočinného parkování pouze volí režim jízdy vpřed/vzad. Zajímavostí je, že tento systém je k dispozici pouze se starším palubním systémem Touch 2. Výbav je stejně jako u Yarisu pět, Active a Comfort mají vpředu halogenové světlomety (v rámci Safety Sense postrádají hlídání slepých úhlů zrcátek a brzdění při průjezdu jiného vozidla při vycouvávání z parkovacího místa), všechny ostatní pak nabízejí výhradně LED vnější osvětlení. U nás, alespoň prozatím, nebudou zřejmě z důvodu vysoké ceny k dispozici adaptivní hlavní světlomety ani prosklená střecha. Prostor řidiče je prakticky shodný s Yarisem, pouze tvarování středové konzoly se nepatrně změnilo. Ocenili jsme opět řadu odkládacích schránek, rozměrné a logicky rozmístěné fyzické přepínače i hru s kvalitními materiály a členitými tvary, jež nejen na palubní desce, ale též na dveřních výplních budí dojem elegance a kvality.
Jízdní vlastnosti Jízdní vlastnosti Yarisu Cross jsou velmi podobné Yarisu, ovšem podvozek je citelně tužší, aby se vůz s vyšším těžištěm více nenakláněl a prošel náročnými evropskými testy stability. S ohledem na tlumení nerovností je tato Toyota snad až příliš tvrdá, překvapivě se chování verzí s vlečenými zadními rameny a víceprvkovými závěsy prakticky nelišilo. Zkoušeli jsme však výhradně vozy s největšími, 18" ráfky, a lze předpokládat, že na kolech s menšími ráfky a pneumatikami většího profilu bude Yaris Cross poněkud poddajnější. Toyota Yaris Cross se vyrábí výhradně v továrně TMMF ve Valenciennes (výchozí Yaris bude od podzimu vznikat také v kolínském závodu TMMC), do jejíhož rozšíření Toyota investovala 400 milionů eur. Vůz byl vyvinut výhradně pro potřeby evropských zákazníků. Zajímavostí hybridních variant je 10letá záruka na akumulátor a další prvky elektrického poháněcího systému. /Jiří Duchoň/