Po roční přestávce, způsobené covidovou pandemií, se opět otevřely brány Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně. Negativní stopy covidu se nedaly přehlédnout, veletrh však zároveň potvrdil, že digitalizace firem ani inovace a rozvoj technologií neustaly.
Další rozvoj digitalizace patřil k hlavním tématům letošního MSV. Řešení zaměřená na průmysl budoucnosti pro práci s interními a externími daty a jejich využívání v horizontální i vertikální linii řízení byla k vidění ve všech halách.
DIGITÁLNÍ TOVÁRNA 2.0
Expozice Digitální továrna 2.0 v pavilonu F byla věnována především řešením optimalizujícím práci s daty a jejich využitelnost s cílem přispět k technologické transformaci české ekonomiky a očekávanému zvýšení podnikové efektivity o 25-30 %. Zlatý partner projektu, firma Siemens, ve spolupráci s dalšími více než dvěma desítkami firem zabývajících se digitálními technologiemi předváděli funkci jednotlivých komponent digitální továrny se zaměřením na umělou inteligenci a její spolupráci s člověkem, nové struktury spojené s internetem věcí a 5G sítěmi, inteligentní robotiku a nové firemní datové systémy.
Podnětná byla především prezentace případových studií vystavovateli. Konferenci Česká republika - průmyslová velmoc 2028 konanou v rámci veletrhu organizátoři věnovali otázkám zvládnutí digitální transformace a strategickým cílům rozvoje ČR.
PŘESNÉ NÁSTROJE
V oblasti řezných nástrojů a povlaků byla neúčast velkých hráčů na trhu výraznější než v oboru obráběcích strojů. Pokud byli přítomni, pak převážně v zastoupení obchodních organizací, které na svých stáncích předváděly nabídku několika firem. Pouze někteří měli svůj vlastní stánek. Z toho důvodu nelze vystavované exponáty považovat za vyčerpávající prezentaci aktuální úrovně oboru. Vystavené exponáty představují vylepšení dosavadních řešení nebo jsou výsledkem rozšiřování velikostních řad. Zásadní inovace jsem nezaznamenal.
Baublies, dodavatel válečkových tvářecích hlav a tvářecích válečků, rozšířil spektrum dodávaných válečků o nové tvary pro osazované otvory, kuželové otvory, odstupňované otvory, pro provádění sražení hrany otvoru či opracování vnějších povrchů.
CeramTec nabízí řešení pro náročné případy obrábění v podobě široké palety high-tech řezných materiálů, jako jsou směsná, oxidová, siliciumkarbidová či α/ß SiAlON keramika, cermety, PCBN řezné materiály nebo řezné materiály pro obrábění superslitin či materiálů s tvrdostí do 63 HRC. Tato nabídka je doprovázena sortimentem vhodných nástrojů pro frézování, soustružení, vrtání, vyvrtávání včetně nástrojů výkresových. Pro případy, kde jsou upínací prvky a základní nosiče vystaveny velkému opotřebení, je v nabídce S3 - upínací systém prvků v karbidovém provedení. K novinkám patří LKM 880, nový keramický materiál na bázi SiN pro frézování nebo technická keramika pro medicínské účely. Firma prezentovala příklady řešení pro jednotlivé průmyslové sektory, které zájemcům poskytly základní orientaci v oboru.
Datron dodává zajímavou jednobřitou stopkovou frézu 4 v 1, určenou pro opracování neželezných materiálů. Je zajímavá především leštěnými řeznými plochami s wiper geometrií a leštěnou drážkou pro odvod třísky, což přispívá k vynikající kvalitě obrobené plochy. Patentované provedení pracovní části nástroje je navrženo tak, aby bylo dosaženo vyvážení nástroje, eliminovány vibrace dané nevývahou a umožněny vysoké posuvy. Nástroj se vyrábí v průměrech pracovní části 3-12 mm a se stopkou průměru 6, 8, 10 nebo 12 mm.
Dormer Pramet ve stánku věnovaném prvořadě vzdělávacímu programu Prametheus pro strojaře poskytoval též informace týkající se novinek řezného nářadí v roce 2021. Patří k nim především nová řezná jakost T8430 pro soustružení, nahrazující stávající PVD jakost T8330. Vyznačuje se novým vícevrstvým PVD povlakem na bázi TiBN, optimalizovaným pro vyšší produktivitu a až o 69 % vyšší životností proti T8330. Dále firma rozšířila sortiment zapichovacích a upichovacích GL nástrojů o univerzální nástroje s vyložením 24-32 mm, zapichovací nástroje s vyložením 10-12 mm a nástroje s malou stopkou. Sortiment VBD doplnila geometrií MM pro tvarové obrábění a geometrií GM pro zapichování a podélné soustružení. Rozšířila také nabídku ekonomických fréz rodiny STN16 o nová tělesa stopkových, modulových a nástrčných fréz včetně řady VBD TNGX 16 a rozšířila sortiment pětibřitých monolitních fréz pro trochoidní frézování, vysoce výkonných stopkových fréz, soudečkových fréz a fréz pro obrábění tvrdých materiálů a hliníkových slitin.
Společnost Paul Horn předvedla vzorky několika desítek nových nástrojů, vytvořených zkušenými vývojáři s dalekosáhlými zkušenostmi. Osobně mě zaujaly tvarové vrtací nástroje systému 117, PKD tvarové vrtací nástroje a nové HPC monolitní frézy. Rozšíření doznala nabídka CBN nástrojů, dělicích fréz osazených VBD a nástrojů pro zapichování v ose Y. Zajímavé byly nástroje s piezoelektrickými senzory pro monitoring aktuálních řezných sil. Na stánku byl představen modulární zapichovací systém 220 a modulární přesně stavitelné vyhrubovací nástroje DR velkého průměru. Jako jeden z mála předvedl Paul Horn nástroje v reálu, nikoliv pouze formou prospektu.
Seco Tools, švédská společnost s bezmála stopadesátiletou tradicí, se zúčastnila letošního MSV alespoň nepřímo. Přesto byly informace poskytnuté o nových nástrojích zajímavé. Za povšimnutí stojí stopkové frézy JSE510 s nepravidelnou roztečí břitů, progresivní šroubovicí a optimalizovanou konfigurací břitů nebo nástrčné frézy High Feed Square Cut osazené čtvercovým VBD velikosti 14, vyznačující se zvýšenou rychlostí úběru v materiálech ISO P, M a S. Jsou vhodné pro práci s vysokým posuvem, čelní frézování, kopírování či zanořování. Problémům s tvorbou dlouhých třísek pomáhají čelit držáky systému Jetstream Tooling Duo s cíleným přívodem vysokotlakého chladiva k břitu ze dvou míst.
ŘEZNÉ POVLAKY
Hauzer Techno Coating působí na trhu povlakovacích zařízení od roku 1983. Zařízení řady Flexicoat pro velkosériové povlakování technologiemi HiPIMS, magnetronového a obloukového napařování a plazmové nitridace, zařízení pro nanášení CVD řezných povlaků na bázi TiC/TiCN, Ti(CBN), TiZr(CN), TiAlN, αAl2O3 - кAl2O3 a další dodává připravená na míru požadavkům konkrétních zákazníků. Modulární stavba dovoluje přizpůsobení měnícím se požadavkům.
Ionbond nabízí zakázkové PVD a PACVD povlakování v 35 povlakovacích centrech po celé Evropě, přičemž dvě z nich jsou umístěna v ČR. K novinkám patří hladký povlak Tetrabond Plus ta-C s mikrotvrdostí přes 5 000 HV představující hospodárnou variantu povlaků CVD-Dia, další generace PVD povlaků pro tvářecí nástroje či nejnovější povlak z řady povlaků Ionbond Plus - povlak Optimiser Plus pro suché a mokré frézování s oxidační odolností až do 1 080 °C.
Oerlikon Balzers, vedoucí dodavatel řešení povlaků pro strojírenství a plastikářský průmysl, vystavoval v pavilonu V. Zde bylo možno získat informace o poslední rodině vysokojakostních povlaků diapovlaků Baldia nabízejících maximální ochranu proti opotřebení a úzké tolerance při obrábění vysoce abrazivních materiálů, dále o povlaku Balinit Hard Carbon určeném pro opracování neželezných kovů či o povlaku Balinit Tisaflex, dvojvrstvém AlTiN/ /TiSiXN povlaku zaručujícím výborné výsledky při opracování těžko obrobitelných materiálů (Ti slitiny, Ni slitiny, nerez oceli) především díky vysoké teplotní stabilitě, vynikající otěruvzdornosti a odolnosti proti oxidaci za vysokých teplot. Tyto povlaky byly poprvé představeny technické veřejnosti na EMO Milano 2021. (Ing. Petr Borovan)