O autonomním řízení se v poslední době hodně hovoří, je to technologie, která může automobilový svět změnit zcela od základů. Pro mnohé vysněné samořiditelné auto je ale ještě vzdáleno nejspíš řadu let. Automatické vozidlo je vybaveno asistenčními systémy, díky kterým je možné některé jednodušší jízdní úkony vykonávat bez zásahu řidiče. Jinak řečeno, autonomní/robotické je vozidlo, které je schopno vnímat (snímat a vyhodnocovat stav) prostředí a navigovat se k zadanému cíli bez lidského zásahu. Jde tedy o vozidlo, které je navrženo tak, aby provádělo všechny kritické bezpečnostní funkce a monitorovalo stav vozovky po celou dobu jízdy. Detekce okolí může probíhat různě — radarem, lidarem, GPS či počítačovým viděním. (LIDAR — Light Detection and Ranging — je metoda dálkového měření vzdálenosti na základě výpočtu doby šíření pulsu laserového paprsku odraženého od snímaného objektu.)
Perspektivní trend O vývoj autonomních vozidel se snaží všechny velké automobilky, respektive jejich dodavatelé. Přes některé současné problémy, které je třeba ještě vyřešit, by měla vozidla bez řidiče změnit naše životy podobně, jako je kdysi změnily parní vlaky a motorová vozidla. Tvoří budoucnost silniční dopravy a mohla by vést k výraznému snížení nákladů na dopravu. Mohla by také připravit podmínky pro nové služby a nabídnout jiné způsoby, jak reagovat na rostoucí poptávku po mobilitě osob a zboží. Měla by výrazně zvýšit bezpečnost silničního provozu, protože odhadem u 94 % nehod hraje významnou roli selhání lidského faktoru. Vozidla bez řidiče by mohla zajistit mobilitu i osobám, které nemohou řídit samy (například starší lidé nebo lidé se zdravotním postižením), případně žijí v lokalitách s nedostatečnou obslužností veřejné dopravy. Mohla by podpořit systémy sdílení vozidel a „mobilitu jako službu“ (tedy prodej jízd namísto automobilů). Mohla by rovněž urychlit elektrifikaci automobilů a elektromobilitu a uvolnit prostor, který doposud zabírala parkoviště. Tím by vnesla revoluční změny také do územního plánování. Některé prvky automatického zabezpečení se u nových vozů již stávají standardem, například od roku 2016 nezíská plný počet hvězd v nárazových testech Euro NCAP automobil, který nemá systém krizového brzdění pro zabránění srážky s chodcem. V praxi už funguje částečná automatizace, například adaptivní tempomat, který radarem sleduje překážky a dokáže zabrzdit místo řidiče. Také asistent hlídající vybočení z jízdního pruhu, který ovládá směr jízdy. Též asistent hlídání mrtvého úhlu zpětných zrcátek, který upozorňuje, pokud v okolních pruzích jedou jiná auta a asistent upozorňující řidiče na dopravní značky, kolem nichž vůz projíždí. Není už výjimkou ani parkovací asistent, který sám zaparkuje mezi ostatní vozidla. Jedná se o důležitý krok k plně autonomnímu řízení.
Valeo na cestě k chytrým technologiím Příběh společnosti začal v roce 1923 v dílně v Saint-Ouen, nedaleko Paříže ve Francii, kde Eugène Buisson, francouzský zástupce pro brzdová obložení Ferodo, na základě licence vyrobil vlastní třecí materiály. Tak se zrodila Société Anonyme Française de Ferodo (SAFF). V roce 1932 rozšířila své aktivity o výrobu spojkových obložení a SAFF byla uvedena na pařížskou burzu. V předvečer druhé světové války měla téměř všechny patenty týkající se spojek. Nyní je již tato nadnárodní firma pod názvem Valeo (od roku 1980) předním světovým dodavatelem pro automobilový průmysl, který působí ve 33 zemích a spolupracuje s výrobci automobilů po celém světě. Vyvíjí hi-tech produkty a patří k firmám, které udávají směr, jímž se budou ubírat nové technologie automobilového průmyslu. Je celosvětovou jedničkou na trhu pro prvovýbavu ve stěračích, senzorech, parkovacích systémech a alternátorech. Má 184 výrobních závodů, 55 výzkumných a vývojových center a 15 distribučních skladů. Zaměstnává 115 000 osob a je partnerem automobilek po celém světě. V České republice je velmi aktivní. Působí ve Středočeském a Ústeckém kraji, Kraji Vysočina a v Praze. Dá se říci, že Valeo patří mezi klíčové hráče našeho automobilového průmyslu. V České republice je v tomto oboru s více než 4 500 zaměstnanci na pěti pobočkách jedním z největších zaměstnavatelů. Ve výrobních závodech v Humpolci, Rakovníku, Podbořanech a Žebráku vyrábí kompresory, klimatizační jednotky a kontrolní panely na jejich ovládání v kabině, hydrauliku do spojek či výparníky. V hlavním městě společnost založila vývojové centrum, v němž se zaměřuje kromě technického vývoje klimatizačních jednotek, kompresorů, výparníků a kontrolních panelů také na vývoj senzorů, softwaru a systémů pro autonomní auta, jako například parkovací asistenty, kamery, automatické nouzové brzdění, hlídání mrtvého úhlu nebo adaptivní tempomaty. V oblasti autonomního řízení tedy není tato společnost nováčkem. Jako první na světě její autonomní vozidlo Cruise4U objelo Francii, procestovalo Spojené státy americké a vydalo se na cestu přes hlavní centra metropolí západní Evropy. Její vývojoví pracovníci rovněž vylepšili systém Park4U, který dokáže sám zaparkovat automobil pomocí speciální aplikace, aniž v něm řidič sedí.
Jediná detekční kamera svého druhu na světě Společnost nyní navyšuje aktivity v České republice rozšířením svého závodu v Rakovníku, který se zaměřuje na výrobu systémů souvisejících s komfortními a jízdními asistenty. Toto město se stane jedním ze závodů skupiny, kde se budou vyrábět detekční kamery. Nová vysoce automatizovaná linka by se měla rozjet příští rok v květnu. Roční produkce by měla dosáhnout přibližně dvou milionů kamer a do roku 2026 vytvoří dalších 80 až 100 vysoce kvalifikovaných pracovních míst. Kupříkladu čelní detekční kamera Valeo, představená v roce 2019, byla první kamerou svého druhu na světě nabízející 100° zorné pole. Je tak efektivní, že vozidla mohou dosáhnout automatizace řízení úrovně 2 (podle SAE) jen s její pomocí. Může aktivovat automatické nouzové brzdění (AEB — Autonomous Emergency Braking) a poskytovat funkci adaptivního tempomatu (ACC — Adaptive Cruise Control), asistence pro udržování v jízdním pruhu (LKA — Lane Keep Assistant) i asistence v dopravní zácpě (TJA — Traffic Jam Assistant). Všechny tyto funkce jsou k dispozici bez nutnosti použití dalších senzorů, například radarů. To samozřejmě přináší i úsporu nákladů a hmotnosti, která se odrazí i ve snížení emisí oxidu uhličitého. Tato detekční kamera nedávno prokázala svůj přínos v rámci přísných zkoušek Euro NCAP, jejichž cílem je zlepšit bezpečnost automobilů. Z deseti vozidel, která v roce 2020 posoudila organizace Euro NCAP, dosáhla čtyři z nich nejvyššího hodnocení pěti hvězdiček, a to i díky ní. Tato vozidla se vyrábějí již sériově, což dokazuje, že bezpečnostní prvky mohou být nabízeny ve všech segmentech a na všech trzích. Objem objednávek na čelní detekční kamery Valeo v současné době činí více než 6 miliard eur.
Centrum pro autonomní řízení Od roku 2019 již výrobní závod v Rakovníku vyrábí významnou část ultrazvukových senzorů společnosti pro automatické parkovací systémy a dešťové a světelné senzory zajišťující bezpečnější a pohodlnější cestu díky lepší viditelnosti. Výzkumné a vývojové centrum, založené v Praze v roce 2002, v současné době zaměstnává 700 inženýrů. Zaměřuje se na vývoj a testování celého portfolia senzorů pro asistenční a autonomní systémy, včetně ultrazvukových senzorů, radarů, detekčních kamer, parkovacích kamer a senzoru Valeo Scala, prvního lidarového senzoru na světě splňující přísné specifikace pro automobilovou výrobu. V roce 2013 byla v Milovicích vytvořena testovací dráha pro ověření pokročilých asistenčních systémů řidiče a scénářů autonomního řízení. Je to jediná vysokorychlostní zkušební dráha ve skupině Valeo, která umožňuje simulaci scénářů jízdy na dálnici při rychlosti 130 km/h a vyšší. /Milan Bauman/