V Číně a Indii byly schváleny k nasazení první dvě vakcíny proti nemoci covid-19, které se nepodávají nitrožilně. Nová čínská vakcína se vdechuje nosem a ústy jako aerosolová mlha a indická vakcína se podává ve formě kapek do nosu.
Nový typ vakcín působí ve sliznicích, které lemují nos, ústa a plíce. Protože slizniční vakcíny vyvolávají imunitní reakce v místech, kde se i při skutečné infekci SARS-CoV-2 poprvé dostává do těla, teoreticky by měly spíše zabránit i mírným případům onemocnění, a dokonce přenosu na další osoby. To se současným vakcínám nedaří. Asi je zbytečné říkat, že vakcíny, které by vytvářely tzv. „sterilizační imunitu“ (očkovaný nemůže nemoc dostat ani přenést), by pro zvládání pandemie znamenaly zásadní změnu. Regulační souhlasy Číny a Indie zvyšují počet schválených slizničních vakcín proti covidu-19 ve světě na čtyři. Kromě dvou již zmíněných je jedna schválena v Íránu a další v Rusku. Ovšem ani o jedné nemáme bližší informace, a tak se lze celkem reálně obávat, že jejich význam bude marginální. Írán schválil vakcínu proti covidu-19 podávanou ve formě nosního spreje, kterou vyrobil Razi Vaccine and Serum Research Institute v Karadži, v říjnu 2021. Veřejnosti bylo dodáno více než 5 000 dávek. A ruské ministerstvo zdravotnictví údajně schválilo intranazální sprejovou verzi vakcíny proti covidu-19 Sputnik V, která se v zemi podává injekčně. Podle londýnské zdravotně- analy t ické společnosti Airfinity je na celém světě ve vývoji více než 100 slizničních vakcín proti této nemoci a přibližně 20 z nich se dostalo do klinických zkoušek na lidech. Mají se podávat ve spreji, v kapičkách, jako aerosoly a ve formě tablet.
Nováčci na scéně Čínská inhalační vakcína vyvinutá společností CanSino Biologics v Tchien-ťinu obsahuje stejné složky jako injekcí podávaná vakcína proti covidu-19 od stejné firmy, která je již v Číně k dispozici. S pomocí tzv. nebulizátoru se tekutá vakcína mění na aerosolový sprej, který pak očkovaný vdechuje. Čínský Národní úřad pro zdravotnické výrobky schválil vakcínu k použití jako posilovací dávku, tedy jako druhou dávku po běžné injektované vakcíně. Indická vakcína vyvinutá společností Bharat Biotech v Hajdarábádu je zcela nová a je schválena pro primární očkování. V rámci očkování by měl dotyčný obdržet dvě dávky vakcíny. Obě vakcíny jsou ovšem založeny na podobném principu. V obou případech jde totiž o „virové vektorové“ vakcíny využívající neškodný adenovirus k přenosu genetického materiálu SARS- CoV-2 do buněk hostitele. Ani jedna ze společností nezveřejnila údaje z třetí fáze klinických studií (tedy na tisícovkách lidí v reálných podmínkách), obě však tvrdí, že tyto studie již dokončily. Údaje z druhé fáze společnosti CanSino ukazují, že podání inhalačního „boosteru“ mělo za důsledek vyšší hladinu protilátek proti SARS-CoV-2 v krevním séru. Množství tělem vytvořených protilátek by mělo být výrazně vyšší než po injekcí vpravované posilující dávce. To naznačuje, že inhalační vakcína poskytne stejně dobrou nebo lepší ochranu než injekce. Množství prot i látek je poměrně dobrým ukazatelem toho, nakolik bude vakcína před nemocí chránit. To se týká ovšem především účinku tradičních, injektovaných vakcín. V případě „vakcíny ve spreji“ však není jasné, zda vyšší hladiny protilátek znamenají také lepší ochranu proti přenosu a mírné infekci – tedy již největší zmiňované potenciálně výhodě tohoto typu vakcín. Indická společnost Bharat porovnávala svou intranazální vakcínu s v Indii dostupnou vakcínou Covaxin. Také v tomto případě šlo ovšem o porovnání hladin protilátek v krvi a není jasné, do jaké míry vakcína naplní očekávání spojovaná s inhalovanými vakcínami. Výsledky studie společnost nezveřejnila, ale prohlašuje ji za úspěšnou. Nejspíše to bude znamenat, že naměřené hladiny protilátek po očkování byly vyšší, nebo alespoň stejně vysoké jako v případě běžných vakcín.
Zastaví opravdu šíření? Protože účinnost těchto „alternativních“ vakcín nelze jednoduše změřit, netroufají si odborníci s vysokou jistotou odhadovat, jak budou úspěšné a účinné. Zastavit přenos viru či jen zabránit mírnému onemocnění (tedy dosáhnout zmíněné sterilizační imunity) se zdá být velmi náročný úkol. Přitom nové varianty SARS-CoV-2 velmi rychle (už po několika měsících) obcházejí ochranu velké části nakažených. Ani samotní výrobci v tuto chvíli podle všeho nemají jasné informace o tom, jak moc jsou jejich vakcíny účinné. Budeme si muset počkat na další studie účinnosti, které zjevně musí být založeny na jiném principu. Slizniční vakcíny byly vyvinuty i pro další nemoci, včetně polioviru, chřipky a cholery. Většina těchto vakcín se užívá ústy a jedna, proti chřipce, se podává nosem. /jj/