Populační růst představuje pro urbanisty nové příležitosti a výzvy. Jsou tu však nejmodernější technologie, které vytvářejí odolnější a udržitelnější systémy pro řízení celých měst. Podle předpovědí OSN budou do roku 2050 žít více než dvě třetiny světové populace v městském prostředí. To představuje pro správu měst několik významných úkolů, které musí splnit, chtějí-li zajistit obyvatelům a dojíždějícím komfortní život. Je stále jasnější, že jsou to moderní technologie, jež nabízejí řešení takového zadání.
Jak zvládnout populační explozi Nové technologie a lepší konektivita stejně jako mohutný rozvoj světových metropolí otevírají obrovské příležitosti k optimalizaci městského plánování, zlepšení služeb a rozšíření přístupu a současně vytvářejí zdroje příjmů, pracovní místa a obchodní příležitosti. A s rostoucími trendy urbanizace bude ústřední role měst dále stoupat. Města dnes tvoří více než 50 % populace planety, 80 % jejího ekonomického výkonu, dvě třetiny celosvětové spotřeby energie a více než 70 % ročních globálních emisí uhlíku, což povede k masivnímu růstu poptávky po moderní městské energetické infrastruktuře. Od chytrých pouličních lamp přes samochladící budovy až po inteligentní nabíječky elektromobilů mohou investice na úrovni města zajistit největší návratnost investic omezujících uhlík. Studie z Juniper Research očekává, že do roku 2024 bude 83 miliard připojených zařízení a senzorů vytvářet rozsáhlé a rozmanité datové soubory o celé řadě témat, jako je spotřeba energie, kvalita ovzduší a vzorce provozu. Energetické systémy příští generace mohou využívat data z těchto propojených budov, zařízení a dopravních systémů ke snížení spotřeby energie, ke zlepšení stability sítě a pro lepší správu městských služeb. Digitální simulace mohou například ukázat, jak různé konstrukce, technologie a zařízení ovlivňují cesty poptávky po energii a související náklady. Elektřina spotřebovaná celosvětově v pouličním osvětlení odpovídá [podle údajů z ESMAP — Energy Sector Management Assistance Program — pozn. red.] celkové roční spotřebě elektřiny například v Německu a může představovat až 65 % městských rozpočtů na elektřinu. Inteligentní pouliční osvětlení může snížit spotřebu elektřiny až o 80 % úpravou výkonu na základě úrovně okolního osvětlení a počasí. Inteligentní pouliční lampy mohou také monitorovat provoz, přechody pro chodce a hluk a znečištění ovzduší, stejně jako integrovat nabíječky elektrických aut a infrastrukturu mobilních telefonů. Hlavní problém však spočívá v tom, jak dovedou odpovědní členové vedení města analyzovat získaná data, jak v nich dovedou rozpoznat přání a tužby občanů a jak na ně dovedou reagovat. Technika jim k tomu dnes už slouží precizně. Dokladem jsou zprávy ze dvou měst, z Floridy a Jižní Koreje.
První městské póly s UI Pilotní projekt, který slučuje bezplatné veřejné Wi-Fi, analýzu provozu, plánování města, hodnocení životního prostředí a údaje o veřejné bezpečnosti do jednoho bodu, využívá umělou inteligenci (UI nebo též AI — artificial intelligence). Jako první v USA je instalován na Floridě, ve městě Coral Gables, jež si říká The City Beautiful. A není divu. Pyšní se ulicemi lemovanými tropickými stromy, třpytivými plážemi a středomořskou architekturou. Coral Gables, založené v roce 1925, je městem s více než 50 000 obyvateli v centrální oblasti Greater Miami. Dnes je domovem více než 20 konzulátů a více než 100 nadnárodních korporací. Známé je však také něčím dalším — příběhem chytrého města. Nedávno totiž představilo Smart City Hub. Tato platforma otevřených dat využívající kombinaci analytiky, aplikací, senzorů a dalších technologií poskytuje občanům množství informací a služeb. Mohou získat přístup k veřejným policejním záznamům, obnovit parkovací povolení, najít nabíjecí stanice pro elektrická vozidla a prostřednictvím svého mobilního zařízení nahlásit výmol na silnici. Senzory internetu věcí a chytrá světla umístěná podél oblíbené městské ulice Miracle Mile a dalších ulic hlásí počet chodců v reálném čase, provoz vozidel a údaje o životním prostředí. Město letos plánuje přidat více inteligentních světel, kamer s uzavřeným okruhem a senzorů do čtvrtí a parků a podél vodních cest. Přechod společnosti Coral Gables na chytré město začal v roce 2016, kdy obec začala nahrazovat ruční administrativní práci a starší počítačové systémy modernějšími operačními programy. Platforma chytrého města sdružuje všechna data z různých městských oddělení na jednom místě, ke kterému je snadný přístup. Obyvatelé, návštěvníci a firmy mohou také objevit služby, o kterých ani nevěděli, že je radnice nabízí. Společnost Ekin, globální lídr v oblasti technologických řešení pro chytrá města využívající umělou inteligenci, byla za toto řešení nazvané Ekin Spotter oceněna několika cenami za inovace a design, včetně USA CES 2021 a německého IF Design. Patentovaná technologie nabízí avantgardní design typu vše v jednom. Bonusovým aspektem této inteligentní tyče je její elegantní design, který byl vytvořen speciálně pro Coral Gables, aby navíc odolal hurikánovým větrům. Ekin Spotter je samostatná jednotka nevyžadující žádný další hardware ani infrastrukturu. Díky výjimečným obecním službám, silným financím, vysoké kvalitě života, pohodlnému cestování, odpovědnému růstu a diverzifikované ekonomice je Coral Gables velmi žádaným místem pro život.
Zajímavá řešení nasazuje Soul Desetimilionová jihokorejská metropole Soul se má stát prvním městem v zemi, které použije technologie UI k identifikaci závad ve své kanalizační síti. „Systém detekce vad kanalizace založený na umělé inteligenci“ vyvinutý společností Seoul Digital Foundation (SDF) bude v příštím roce nasazen v každé čtvrti hlavního města. Systém automaticky identifikuje problémy s kanalizací z obrazů uzavřeného televizního okruhu (CCTV) pomocí „počítačového vidění“ a nahradí manuální kontrolu potrubí. V budoucnu bude UI automaticky třídit typ a umístění defektů v kanalizaci pomocí interpretace CCTV obrazů a poté se na displeji inspektora objeví vadné místo. SDF za poslední rok kategorizoval 10 typů defektů kanalizace a proškolil systém pomocí 5 000 obrazových dat z CCTV. Soulská metropolitní vláda (SMG) uvádí, že se jedná přibližně o 9 000 km veřejných kanalizací. Do systému byly nasazeny kamery s vysokým rozlišením, jež sice zaznamenávají stav potrubí už nějakou dobu, ale operátory doposud čekal nadlidský výkon: pouhým okem prohlížet hodiny a hodiny záznamů a hledat místo, kde došlo k narušení kanalizačního potrubí. SMG očekává, že jakmile bude zaveden UI systém detekce defektů kanalizace, přesnost se zvýší a zároveň se ušetří čas. Navíc bude možné predikovat možnou poruchu, což představuje značný ekonomický efekt. Letos v dubnu začala společnost SDF provozovat pilotní systém ve dvou okresech Soulu. Současně provádí další studii, která má kategorizovat vady do 19 typů, aby se dále zlepšila přesnost kontroly kanalizace využitím AI. Pokud budou pilotní programy úspěšné, budou zavedeny do každého okresu v příštím roce. Soul také připravuje automatizovaný systém založený na umělé inteligenci pro svá čtyři střediska úpravy vody, aby minimalizoval provozní náklady. Systém řízení zvýší účinnost čištění odpadních vod a zkrátí čas potřebný k reakci na mimořádné situace. V současné době jsou centra úpravy vody plně řízena lidskou obsluhou. Data průzkumu jsou tak i zde tříděna a analyzována „ručně“. V případě mimořádné situace, jako jsou například povodně nebo výpadek proudu, potřebují pracovníci určitý čas k přijetí odpovědného rozhodnutí. UI má vše urychlit. Vedení města ve svém prohlášení z 10. srpna uvedlo, že do roku 2030 přijme nový systém hospodaření s vodou. Bude monitorovat ukazatele, jako je biochemická spotřeba kyslíku, množství rozpuštěného kyslíku, množství aerobních biologických organismů, nasycení fosforem a dalšími prvky atd. Zřízení systému založeného na UI bude procházet třemi vývojovými kroky. Nejprve je zapotřebí navrhnout a postavit řídicí věž, potom bude nutné připravit integrovanou databázi a monitorovací systém. Vyvinut bude zcela originální aplikační software a bude zapotřebí postavit také vodohospodářská centra nové generace. Podle Soulu bude nový automatizovaný systém řízení hrát zásadní roli v případě, že pracovníci nebudou sami schopni čisticí centra řídit, například kvůli katastrofálním situacím.
Jak zabránit sebevraždě A nakonec ještě jedna zcela unikátní aplikace s UI: obdivuje mladá žena v letních šatech jen pohled z mostu? Na tuto otázku se snaží jihokorejští vědci a záchranné služby odpovědět pomocí umělé inteligence k detekci a prevenci pokusů o sebevraždu. V tomto případě stála na proslulém mostě sebevrahů jen jedna členka z výzkumného týmu, který se snaží rozpoznat pomocí umělé inteligence to, co skutečný člověk někdy nepozná. Jaké je rozpoložení člověka stojícího na mostě, jaký je jeho úmysl. Soulský technologický institut nyní uvedl, že jeho výzkumný tým pracuje s UI od dubna loňského roku a vnáší do softwaru vzorce chování analyzováním dat z bezpečnostních kamer, senzorů a záznamů ze zpráv záchranných služeb. Na základě informací z mnohahodinových záběrů z kamer CCTV a vyhodnocením podrobností, jako je váhání osoby, její pohyby a podobně, může pak systém předpovídat nebezpečnou situaci a okamžitě aktivizovat záchranné týmy. „Věříme, že nový kamerový systém spojený s UI umožní našim posádkám rychle detekovat takové případy a pomůže nám se rychleji dostat k takovým lidem a od jejich rozhodnutí je odradit,“ řekl agentuře Reuters Kim Hyeong- -gil, který má v brigádě vodní záchranné služby Yeouido na starosti časové záběry z mostů na soulské řece Han. V Jižní Koreji s 52 miliony obyvatel byl v roce 2019 zaznamenán nejvyšší počet sebevražd ze zemí OECD. Život si dobrovolně vzalo více než 13 700 osob. Na 27 mostech přes téměř 500 km dlouhou řeku Han je každoročně hlášeno téměř 500 pokusů o sebevraždu. Počet záchranných zásahů vzrostl v roce 2020 přibližně o 30 % ve srovnání s předchozím rokem. /Karel Sedláček/