Jak praví české přísloví, „oheň je dobrým sluhou, ale zlým pánem“. Jakmile totiž plameny vyšlehnou, kde nemají, znamená to zpravidla nemalé škody na majetku. Další škody pak nastávají s likvidací požárů, proto je dobré jim předcházet, nebo je likvidovat v samotných zárodcích. I s tím dnes může účinněji pomáhat umělá inteligence.
Podle průzkumu, který si nechala vypracovat společnost Konica Minolta, dochází k nahlášení požáru ve firmách průměrně každých pět minut. Úspěšnost protipožárního zásahu je přitom nižší než 20 %. Proto je dobré vypnout stroje ještě předtím, než se přehřejí a dojde k jejich poškození, nebo se dozvědět o požáru dříve, než vyskočí první plameny. Lze tak zabránit nejen značným materiálním škodám, ale i ohrožení zdraví a životů. A právě těmito schopnostmi se chlubí Mobotix P7 — řada chytrých kamer od společnosti Konica Minolta, která dokáže odhalit požár, než vypukne, předejít dlouhodobým odstávkám strojů nebo například rozpoznat zaměstnance v místě, kde by se pohybovat neměl, a zamezit jeho případnému zranění. „Při vývoji sledovacích systémů jsme se zaměřili na sledování kumulace tepla uvnitř strojů, v prostorách skladů nebo třeba na skládkách odpadu. Včasným varováním dokážou naše kamery de facto předpovídat budoucnost a odhalit riziko požáru ještě před samotným vznícením,“ uvádí ke schopnostem kamer Michal Šotek, vedoucí divize Video Solution Services Konica Minolta Business Solutions Czech. A významným pomocníkem je zde v poslední době tolik opěvovaná umělá inteligence (AI).
AI lepší než operátor
Ta situace sleduje, zjednodušené řečeno, místo operátora sedícího před velkým množstvím monitorů, přímo v jednotlivých kamerách, a sama reaguje na vzniklé situace: například spustí alarm, předá informaci ostraze, rozešle varovnou SMS, vypne příslušný stroj nebo pošle aktuální videozáznam na vybraný server… Pro širší možnosti nasazení nabízejí kamery Mobotix M73 a S74 od Konica Minolta možnost kombinace tří až čtyř funkčních prvků. Těmi mohou být kromě klasické videokamery a termokamery, ještě audiovýstup, senzor na snímání pohybu nebo infračervený přísvit. Hlavní přednost řešení však spočívá v tom, že jednotlivé kamery fungují jako samostatná zařízení, která pro svůj provoz nevyžadují napojení na centrální počítač ani software. Veškeré zpracování a analýza sledovaného prostoru probíhá uvnitř kamer právě s využitím technologií umělé inteligence a strojového učení. Díky analytickým funkcím pro detekci kouře a plamene, které lze zároveň kombinovat s termální detekcí, mohou chytré kamery reagovat na situace, kdy dochází k nežádoucímu přehřívání a které lidské oko není schopné rozpoznat. „Člověk je v podobných situacích schopen reagovat až ve chvíli, kdy se objeví plameny nebo dým, což už bývá pozdě. Moderní technologie v tomto případě dávají firmám drahocenný čas pro předejití mnohdy vážným problémům a pro jejich řešení,“ uvedl M. Šotek s tím, že kamery jsou vhodné nejen pro vnitřní prostory, ale také pro sledování venkovních areálů, kde mohou pomoci předejít například vzplanutí odpadů na skládkách.
Nejen na požáry
Předcházení požáru je však pouze jednou z funkcí, které chytré kamery Konica Minolta nabízejí. Mnohdy podobně vysoké škody mohou způsobit i neplánované odstávky výroby kvůli poruchám strojů. I tomu však dokáže umělá inteligence zabránit. „Vyhodnocování obrazu pomocí umělé inteligence umožňuje také vyšší automatizaci a zefektivnění vybraných firemních procesů. Systém například dovede sám vypnout výrobní stroj ve chvíli, kdy se začne jen lehce přehřívat. Analýzou statistik pak rovněž dokážeme i predikovat údržbu strojů, objednávat servis a zamezit dlouhodobým neplánovaným odstávkám,“ vysvětlil M. Šotek. V neposlední řadě dokážou kamery sledovat také pohyb osob, a to i za špatné viditelnosti, což je důležité při samotné ostraze objektů. Mohou tak odhalit například neoprávněná vniknutí do areálu firem nebo poškozování jejího majetku. V případě sledování zaměstnanců pak mohou upozornit například na jejich nežádoucí pohyb v blízkosti strojů nebo v místech, kde mohou přijít k úrazu. Termokamery jsou přitom tak citlivé, že dokážou odhalit i ty nejmenší zdroje ohně, jako je například zapálená cigareta. Lze je tak použít třeba i pro kontrolu zákazu kouření v rámci firmy. Kromě průmyslových či výrobních podniků jsou moderní kamerové systémy s videoanalytickými funkcemi vhodné i pro firmy z jiných sektorů. V oblasti automotive mohou například pomoci s dohledem nad vozovými parky, v retailu pak s analýzou zákaznického chování nebo s úpravami marketingových strategií. /www.konicaminolta.cz/