Americká farmaceutická společnost Merck oznámila, že úspěšně vyzkoušela „pilulku“ zjevně snižující riziko těžké nákazy virem SARS-CoV-2. Lék nazvaný molnupiravir po kladivu Mjöllni mytického boha bouře Thora ze severské mytologie měl během klinické zkoušky tak slibné výsledky, že mohla být ukončena předčasně. Lékaři podávali tabletu několikrát denně po necelý týden osobám, u nichž se nedávno prokázal koronavirus. Malý časový odstup od testu je tu důležitý. Molnupiravir se již několik měsíců pokusně nasazoval u pacientů, kteří byli hospitalizování v důsledku těžkého průběhu covidu, ale v tomto případě se neosvědčil. Studie byla ukončena předčasně, protože průběžné údaje nenaznačovaly vůbec žádný pozitivní efekt. Když se ovšem režim podávání změnil a látku dostávali lidé, u kterých nemoc zatím jen hrozila, výsledky se dramaticky zlepšily. Při včasném podání látka podle dosavadních výsledků snižuje na polovinu riziko, že bude nakažený hospitalizován nebo zemře po nákaze koronavirem. Slabinou oznámení je, že firma zatím vydala pouze tiskové prohlášení. Výsledky studie tedy neznáme v podrobnostech a nebyly publikovány ani v kvalitním odborném časopise, kde by nejprve prošly odbornou kontrolou. Společnost se nicméně chystá předložit úplnější údaje americkému úřadu pro léčiva FDA, protože chce v USA požádat o mimořádné schválení léčiva ještě během října.
Na půlku Údaje, které máme k dispozici, však vypadají povzbudivě: klinická studie (nazvaná MOVe-OUT) se prováděla u neočkovaných rizikových pacientů, u nichž byl nově diagnostikován koronavirus. Všichni účastníci studie měli alespoň jeden známý rizikový faktor pro závažné onemocnění (obézní, starší 60 let, cukrovka nebo srdeční onemocnění). Ve skupině, která dostávala placebo, bylo 14,1 % pacientů (53/377) hospitalizováno nebo zemřelo do 29. dne od vstupu do studie, tedy v tak krátkém časovém období, že šlo téměř nepochybně o důsledek nákazy. Přitom ve skupině pacientů, kteří dostávali nový lék (konkrétně čtyři perorální dávky molnupiraviru denně po dobu pěti dnů) bylo hospitalizováno 7,3 % pacientů (29/385). V kontrolní skupině došlo k osmi úmrtím a v léčebné skupině k žádnému. Čísla založená na průběžné analýze výsledků všech pacientů, kteří byli do studie zařazeni k 5. srpnu, přesvědčila skupinu nezávislých odborníků dohlížejících na studii k tomu, aby doporučili zastavení studie. Pokračovat v pokusu by bylo podle nich neetické, protože účastníkům, kteří dostanou placebo, by byla de facto odpírána účinná léčba. Podle stávajících výsledků by přípravek mohl mít podobnou účinnost proti různým variantám viru, včetně nyní rozšířené varianty delta. Během studie nebyly zaznamenány ani žádné výrazné vedlejší účinky, protože v kontrolní skupině bylo více nežádoucích zdravotních příhod. To nám samozřejmě nedává 100% jistotu, protože experimentální skupina byla poměrně malá. Stejně jako v případě vakcín (např. výskytu velmi specifických krevních sraženin v případě látky AstraZeneca) se mohlo stát, že vedlejší účinky jsou natolik vzácné, že se objeví až při nasazení u stovek tisíc či milionů pacientů.
Domácí léčba Největším pozitivem je, že se jedná o léčbu, kterou mohou pacienti užívat sami, doma. Látka působí přímo proti viru, zpomaluje jeho replikaci, a tedy i šíření v těle. Po několika prvních dnech nemoci ovšem přestává být samotná přítomnost viru u nemocných problém, jejich imunitní systém si s problémem víceméně poradí. Ale mohou vzniknout jiné, často mnohem vážnější druhotné obtíže, které mohou vést až ke smrti. Látky účinné proti samotnému viru má tedy smysl podávat pouze pacientům, u nichž je nemoc buď v rané fázi, nebo ještě nepropukla. To má molnupiravir společného například i s podstatně známějším remdesivirem. Také tato látka, která zklamala velkou část nadějí do ní vkládaných, nedávno ukázala, že při včasném podání má zajímavý účinek. Nicméně protože remdesivir se podává nitrožilně, je podstatně obtížnější ho dostat k pacientům. Pilulku stačí necelý týden 2× denně polknout. Jak to bude s masovým rozšířením léku, to se ovšem teprve uvidí. Bude totiž dosti záviset i na ceně. Zatím má molnupiravir objednána pouze americká vláda, která je ochotna zaplatit 700 amerických dolarů za dávku pro jednoho pacienta. Pro jiné země je taková cena ovšem těžko přijatelná. A bude ještě méně přijatelná pro použití, které Merck zkoumá v jiné současné studii tohoto léku. Dnes totiž zároveň také běží zkouška, která se zabývá lékem jako přímou prevencí, kdy je podáván lidem, kteří jsou vystaveni vysokému riziku vzniku nemoci v důsledku kontaktu s nakaženými pacienty. Vzhledem k pozitivním výsledkům klinické studie u nemocných budou i výsledky preventivní studie sledovány s velikým zájmem. Profylaktické léky proti covidu mají problémy: musejí být například prakticky neškodné pro velkou část uživatelů, protože velká většina pacientů s covidem ani žádné vážné problémy mít nebude. Velkou otázkou je také, jak lék ovlivní postoj k očkování. Pro všechny, kteří se k vakcinaci ještě neodhodlali a nejsou pevně přesvědčeni, že to za žádnou cenu neudělají, můžeme jen doplnit malý detail: Merck se konkrétně zabýval neočkovanými pacienty, protože kdyby studie probíhala u očkovaných, nebylo by ještě ani hospitalizováno dost lidí na to, aby se dalo říct, zda lék má pozitivní účinek, či nikoliv. /jj/