Společnost TEXIMP, dodavatel obráběcích strojů a technologií, představuje novinky a inovace strojů svého obchodního programu. Některé z nich byly představeny již na veletrhu obráběcích strojů ve Stuttgartu a na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. V letošním roce firma TEXIMP otevřela v Praze 9 – Horních Počernicích nové technologické centrum TTC s 900 m2 výstavních ploch, kde se některé z těchto novinek prezentují celý rok. Součástí této prezentace jsou ukázky technologie obrábění se zaměřením jak na využívání nových příslušenství strojů, tak i na komplexní zpracování celé technologie s použitím progresivního programovacího softwaru a nejnovějších obráběcích nástrojů. Velký důraz je v poslední době kladen na použití automatizace, a to jak pro sériové a velkosériové výroby, tak i na flexibilní automatizace pro středněsériovou výrobu.
TORNOS, švýcarský výrobce dlouhotočných soustružnických automatů a vícevřetenových automatů, pracoval v posledních letech na doplnění svého programu jednovřetenových automatů o řadu strojů s nízkou pořizovací cenou pro výrobu jednodušších a středně složitých dílů. Základní řada soustružnických automatů EvoDECO s 10 řízenými lineárními osami a až s třemi rotačními, průchodem vřeten do 32 mm a možností nezávislého současného obrábění až čtyřmi nástroji je svým kinematickým rozsahem a vybavením určena pro výrobu nejnáročnějších soustružených dílů. Pro ekonomickou výrobu středně složitých a jednodušších dílů jsou nyní určeny stroje řady CT-20, GT-26 a ST-26, které se liší jak počtem řízených os, tak i rozsahem možného příslušenství. Přestože Tornos uvádí určení těchto strojů pro výrobu méně složitých dílů, je nejjednodušší z těchto strojů CT-20 v provedení s 5 lineárními osami, 2 C osami, 2 nezávislými nástrojovými systémy s celkovým počtem až 26 nástrojů a 10 poháněnými nástroji. U strojů GT-26 a ST-26 jsou jedním z hlavních znaků výkony na hlavním vřetenu a protivřetenu. Špičkový výkon motorových vřeten 11 kW dodává stabilitu při obrábění těžce obráběných materiálů jako titan, vysoce legovaných chromoniklových ocelí a pevnostních ocelí, a to i více nástroji současně. To je jedna z oblastí, kde se tradičně nejvíce uplatňují právě stroje firmy TORNOS.
HAAS, největší severoamerický výrobce obráběcích strojů, rozšířil a inovoval výrobní program řady soustruhů ST a DS a k 5osému centru UMC-750 doplnil variantu stroje pro rychlostní obrábění a sériovou výrobu UMC-750SS. Základní řada soustruhů ST byla rozšířena o typy ST-15, ST-25, ST-35 a ST-45, které při stejné zástavbové ploše jako nižší velikostní typ disponují větším výkonem na vřetenu a větším průchodem vřetene. Jsou tedy určeny k obrábění stejně velkých dílů, ale s vyšší náročností na výkon a stabilitu při obrábění z důvodu buď použití hůře obrobitelných materiálů, nebo z důvodu využití v sériové a velkosériové výrobě, kdy je rovněž kladen vyšší nárok na trvalé zatížení stroje. Novými modely jsou ST-50 a ST-55, max. soustružený průměr do 648 mm, max. délka dílu 2032 mm, pohon vřetene 41 kW přes dvoustupňovou automatickou převodovku. Soustruh ST-50 má průchod vřetene 216 mm, soustruh ST-55 má průchod vřetene 318 mm a umožňuje použití sklíčidel na obou koncích vřetene. Soustruhy řady ST díky své stavebnicové koncepci jsou vhodné pro nástavbu automatického zakládání a odebírání dílů. Firma TEXIMP provedla a nabízí sestavu stroje ST 10 s robotem YASKAWA, který je umístěn společně s paletizací dílu na horní ploše soustruhu. Ochranná klec robota tak nerozšiřuje pracovní zástavbu stroje a nebrání přístupu obsluhy, vstup robota do stroje je řešen otevíráním stropu stroje. Soustruh je možno bez omezení a bez nutnosti dalších úprav využívat pro automatickou výrobu se zakládáním a odebíráním dílů robotem nebo pro práci z tyče nebo pro práci s ručním zakládáním dílů obsluhou.
Nový model 5osého obráběcího centra UMC-750SS s integrovaným otočným a naklápěcím stolem je v základním provedení vybaven in-line vřetenem 15 000 ot.min–1 s pohonem o výkonu 22,4 kW a upínáním ISO 40. Ve standardním příslušenství stroje je 40polohový zásobník nástrojů s rychlostí výměny nástroje tříska – tříska 3,2 s a sada měřicích bezkabelových sond Renishaw. 3D obrobková sonda OMP 40 a nástrojová sonda OTS. Stroj má souvislé řízení ve všech 5 osách.
NAKAMURA, japonský výrobce vysoce přesných soustružnických automatů a soustružnických center rozšiřuje svůj program multi-tasking – soustružnicko-frézovacích center. Pro tyto stroje je charakteristické, že umožňují plnohodnotné operace soustružení i frézování. Další výhodou je pak souvislé 5osé obrábění dílu a jeho opracování ze všech stran s využitím automatického přepínání dílu mezi vřeteny. Nakamura nabízí ve svých modelech dva směry tohoto řešení: pro automatickou výrobu menších dílů, tj. tam, kde je kladen důraz především na rychlost obrábění. Na nízkou výrobní cenu dílu jsou určeny stroje řady NTJ v konfiguraci s horním naklápěcím revolverem s osou Y a spodním revolverem rovněž s osou Y. Naklápěcí osa horního revolveru +/– 95° umožňuje přístup přímých radiálních poháněných nástrojů k dílu ve všech směrech obrábění, a to jak u hlavního vřetene, tak i protivřetene. Pro operace frézování je tak možno využít přímý poháněný nástrojový držák, který má větší stabilitu a tuhost než držák úhlový. Výhodou horního revolveru u strojů NTJ proti strojům s horním frézovacím vřetenem je pak zejména rychlejší změna nástrojové polohy ve srovnání s výměnou nástroje ze zásobníku což podstatně snižuje celkový výrobní čas dílu. Pořizovací cena tohoto stroje je rovněž nižší.Pro výrobu složitějších dílů nebo dílů s větší náročností frézování jsou určeny stroje NTMX, NTJX a nový typ NTRX. Konfigurace těchto strojů je s horním naklápěcím frézovacím vřetenem +/– 95° s automatickou výměnou nástrojů. Pohyb frézovacího vřetene je v osách X, Y, Z, B. U strojů NTMX a NTJX je i spodní 24polohový revolver s pohonem nástrojů a osami X, Y, Z. Frézovací vřetena těchto strojů umožňují upínání nástrojů od velikosti HSK40/CAPTO C4 až po HSK 63/CAPTO C6. Všechny stroje Nakamura jsou osazeny řídicím systémem FANUC 31iA5 s 19″ dotykovým LCD.