Ekologicky čistou a spolehlivou dodávku tepla s vysokým uživatelským pohodlím; to vše mají nyní v Ledvicích. Společnost ČEZ Teplárenská, a. s., ze Skupiny ČEZ zde coby investor zrealizovala napojení přibližně stovky objektů na soustavu centrálního zásobování teplem. Tím bylo naplněno jedno z hlavních opatření iniciativy pod názvem Stop prach, která si klade za cíl především zlepšení životního prostředí tamních obyvatel. Hlavními aktéry iniciativy Stop prach jsou obce a města ležící v blízkosti Lomu Bílina a Skupina ČEZ, respektive Severočeské doly, Elektrárna Ledvice a ČEZ Teplárenská. Teplofikace Ledvic stála 38,5 milionu korun. Na systém dálkového vytápění je přitom napojeno zhruba 100 objektů, 29 z nich je městských, včetně 21 bytových domů. V ostatních případech jde o rodinné domy. Dodávky tepla zahájila společnost ČEZ Teplárenská ještě před topnou sezonou v září 2013. Roční dodávka tepla činí zhruba 10 500 GJ. Stručně lze nový způsob vytápění napojených objektů popsat tak, že z nedaleké elektrárny je vyveden tepelný napáječ do města, kde rozdělením do uličních větví a dále domovními přípojkami je možné postupně připojit všechny objekty – domy v Ledvicích. V každém připojeném domě je umístěna kompaktní objektová předávací stanice tepla a z ní napojen vnitřní topný systém. Tím dochází k nahrazení stávajících neekologických individuálních způsobů vytápění. V řeči čísel to znamená odstranění 7,6 tuny emisí tuhých znečišťujících látek proti navýšení méně než 100 kg na straně elektrárny. V praxi to znamená, že dojde ke zlepšení životních podmínek z pohledu snížení produkce emisí z lokálních topidel ve městě (viz tabulka). Výrazně se zvýší i uživatelské pohodlí napojených obyvatel, neboť jim odpadají starosti s nákupem, manipulací a ukládáním uhlí či palivového dřeva a také s likvidací popelů. „Projekt teplofikace našeho města vnímáme v kontextu Stop prach jako zlepšení ovzduší v období topné sezony, neboť většina z místních dosud používala lokální topeniště na uhlí. Prašných částic v ovzduší ubude ovšem i díky tomu, že vytápění objektů se velice zjednoduší. Nebude zapotřebí skládat uhlí či vyvážet popel. Někteří lidé sice nebyli nadšeni z toho, že jsme měli nějaký čas rozkopané město, většina to naštěstí pochopila a trpělivě čekala, až se vše vrátí k normálu. Spolupráce s ČEZ Teplárenskou i se všemi firmami na stavbě byla velice dobrá. Zvali nás na každý kontrolní den a projednávali s námi aktuální postup prací. Ty bohužel trochu zbrzdily povodně, respektive u nás přívalové deště, a tím zaplavení výkopů,“ poznamenala Zdeňka Fritscherová, starostka Ledvic.
ČEZ Teplárenská také přichází s nabídkou nových služeb energetického poradenství
Fenomén energetických úspor vnímá společnost ČEZ Teplárenská nejen jako příležitost k rozvoji naší společnosti a možnosti ušetřit investiční náklady při obnově dožitého zařízení, ale hlavně jako cestu ke spokojenosti našich odběratelů tepla. Proto se rozhodla propojit své stávající aktivity se službami energetického poradenství a vytvořit tak komplexní nabídku pro své zákazníky. Nabídka spočívá ve vypracování energetických auditů a posudků včetně návrhu úsporných opatření, studií proveditelnosti, průkazů energetické náročnosti budov a kontrole účinnosti kotlů, rozvodů tepelné energie či klimatizací. Zájemcům nabízí i poradenství v oblasti energetiky pro vybrané dotační programy zaměřené právě na úspory energie a její efektivní využití. Energetičtí auditoři dokáží poradit i při řešení systému dodávek tepla na klíč. Pro více informací a kontakty navštivte naše webové stránky www.cezteplarenska.cz.
Teplárenství ve Skupině ČEZ
Skupina ČEZ tvoří základ české energetiky co do výroby elektrické energie a její distribuce spotřebitelům. Elektrická energie je vyráběna v klasických uhelných elektrárnách, vodních elektrárnách, moderních jaderných provozech, spalováním biomasy a malou kogenerací. Společnost tvoří řada zdrojů, z nichž většina současně s výrobou elektřiny dodává i teplo do svého okolí, které je převážně vyrobeno v kombinovaném výrobním cyklu. V roce 2013 dodaly zdroje Skupiny ČEZ vyrábějící teplo v České republice celkem 20 119 TJ. V meziročním porovnání došlo k nárůstu dodávek tepla o 5 715 TJ (40 %). Tento výrazný nárůst dodávek tepla je způsoben plným začleněním společnosti Energotrans do Skupiny ČEZ. Dceřiná společnost Energotrans, a. s., vyrábí elektřinu a teplo v elektrárně Mělník I. Tato elektrárna dodává teplo z kogenerace zejména do hlavního města Prahy. Teplo je z elektrárny Mělník I. dodáváno pomocí unikátního tepelného napaječe a jeho dodávky pokrývají většinovou část spotřeby tepla a teplé vody v domácnostech, firmách a úřadech na pravém břehu řeky Vltava v hlavním městě republiky. Skupina ČEZ uvedenou akvizicí získala největší teplárenský zdroj na území České republiky. Tímto krokem v souladu se svojí strategií skupina ČEZ výrazně posílila svoji pozici v oblasti teplárenství. V roce 2014 pokračuje Skupina ČEZ v přípravě dalších akvizičních akcí a chystá připojení nových odběratelů tepla na stávající teplárenské sítě. Cílem těchto aktivit je mimo jiné udržet konkurenceschopnou cenu tepla a navýšit objemy prodeje tepla, případně kompenzovat úbytky prodejů v důsledku úsporných opatření na straně odběratelů tepla.