Od myšlenek k aplikacím
Technologická agentura České republiky podporuje a financuje aplikovaný výzkum a experimentální vývoj. Existuje právě čtyři roky a nyní poprvé udělila ocenění třem významným projektům. Členové odborné poroty je vybrali ze 194 řešení, která byla ukončena v letech 2012 a 2013 a která stát podpořil částkou vyšší než 1,1 mld. Kč. Teorií i praxí prověřená pravda říká, že rozvoj vyspělých zemí je založen na inovacích. Ti úspěšní věnují na podporu výzkumu a vývoje v průměru 3 procenta hrubého domácího produktu. U nás se od roku 2000 tento podíl neustále zvyšuje a v roce 2012 dosáhl 2,5 procenta. „Nepatříme k nejhorším,“ konstatovala na setkání s novináři Ing. Rut Bízková, předsedkyně této agentury, a dodala: „Dokázali jsme si vzít příklad ze špičkových novátorů jakými jsou například skandinávské země, Korea, Japonsko nebo Švýcarsko. Také finské, americké a německé investice do nových technologií výrazně prospěly celé jejich ekonomice.“ V roce 2014 bude pomocí TA ČR zakončeno 259 projektů s celkovou podporou ze státního rozpočtu ve výši 2 411 423 000 Kč. To už je významný počin rychlému uvádění vědecko-výzkumných výsledků do průmyslové praxe. Na agenturu se obracejí výzkumné týmy a firmy se žádostí o podporu. Důležité je, aby se vždy jednalo o společný projekt. V případě, že žádost při výběrovém řízení uspěje, hradí agentura výzkumné organizaci až 100 % nákladů a firmě 30 %. Komu připadne výnos z výsledku projektu, určuje smlouva mezi oběma subjekty. Technologická agentura České republiky nyní založila oceněním vynikajících řešení novou tradici. Ceny budou udělovány každoročně ve třech kategoriích: Originalita řešení, Řešení pro kvalitu života a Užitečnost řešení.
Za originalitu řešení
Telekomunikace patří k dynamicky se rozvíjejícím oborům a nároky na rychlost a objemy přenosů dat se stále zvyšují. Je zákonité, že se mění nejen sítě jako takové – drátové na optické, ale i většina komponent, které k nim přísluší. Pro vznik vysokorychlostních sítí je například důležité mít k dispozici přepínače, které přenos dat nebudou zbytečně zpomalovat. Společnost SQS Vláknová optika ve spolupráci s Ústavem fotoniky a elektroniky AV ČR a Českým vysokým učením technickým vyvinula optický paketový přepínač, který umožňuje přeposílání dat tisíckrát rychleji než nejvýkonnější elektrické přepínače současnosti. Vyrobený prototyp optického přepínače je založen na světově jedinečném přístupu a je v několikaletém předstihu před dnešním trhem s moderními technologiemi. Jako stavební kámen pro nové zařízení autoři použili užitný vzor vlnového konvertoru, který vznikl v Ústavu fotoniky a elektroniky AV ČR. V rámci projektu se přitom snažili myslet i na případnou konkurenceschopnost výsledného výrobku, proto usilovali rovněž o minimalizaci rozměrů, snížení výrobních nákladů apod. Použití vysokorychlostních optických přepínačů umožní rekonstrukci optických sítí na celooptický provoz, a to nejen v České republice. Zařízení, jehož cena odpovídá ceně menšího rodinného domu, nyní bude testovat společnost CESNET a předpokládá se, že v budoucnu budou o jeho využití usilovat zejména operátoři poskytující přenosy dat.
Řešení pro kvalitu života
Velké množství lidí nemůže z různých příčin přijímat dostatek výživných látek běžnou stravou. Ať už jde o seniory, pacienty s nádorovým onemocněním, trpící nechutenstvím nebo jinými chorobami, vždy je důležité najít náhradní způsob, jak jim výživu zajistit. Bohušovická mlékárna společně s Výzkumným ústavem mlékárenským a 3. lékařskou fakultou UK v Praze pro jejich potřeby vyvinula potravinu vycházející z mléka a obsahující celý komplex jeho složek. Její struktura byla upravena separací části mléčného tuku a dodáním vhodného rostlinného tuku tak, aby bylo dosaženo optimálního spektra mastných kyselin a doporučeného poměru esenciálních mastných kyselin omega3 a omega6. Nový výrobek v rámci řady Nutrilac se vyznačuje sníženým obsahem laktózy a především zvýšeným obsahem bílkovin mléka, hlavně syrovátkových bílkovin, které jsou nositeli významných aminokyselin včetně esenciálních. Právě znalosti o vlastnostech mléka se zvýšeným přídavkem syrovátkových kyselin nebyly před zahájením projektu dostupné. Tekutá, sterilovaná a trvanlivá výživa, která je výsledkem výzkumu, má vyvážený obsah bílkovin, sacharidů a tuků. Může se jak popíjet, tak být pacientům podávána výživovou sondou. V rámci projektu byla nejen vyvinuta receptura, ale bylo rovněž ověřeno, jak pacienti potravinu snášejí. Kromě vzniku ověřené potraviny byla také navržena výrobní linka. Výsledky a poznatky z poloprovozních pokusů v Bohušovické mlékárně dnes slouží při komerční výrobě výsledného produktu.
Užitečnost řešení
Cílem projektu bylo zkonstruovat prototyp rychloběžné převodovky s tzv. segmentovými ložisky, které převodovce umožní výrazně zlepšit její parametry jako účinnost, rychlost otáček, nežádoucí vibrace, zahřívání a další. V případech, kdy byla firma Wikov Gear nucena odběrateli dodat převodovku se segmentovými ložisky, musela ji nakoupit v zahraničí, a to pouze jako univerzální výrobek, který nebylo možné upravit podle individuálních požadavků konkrétního projektu. Firma se proto spojila se společností GTW Bearings, Výzkumným a zkušebním ústavem v Plzni a s výzkumným centrem Nové technologie při Západočeské univerzitě a vyvinula prototyp převodovky, který jí v budoucnu umožní reagovat na speciální požadavky uživatelů. Nová převodovka je vybavena nejen segmentovými naklápěcími ložisky, ale také diagnostikou pro sledování teplot a vibrací a je na vrcholu ve světě známých technických možností. Jde o typ převodovky, který se používá například na stlačování plynu nebo na čerpání obrovského množství vody potřebné třeba k hašení ropných věží nebo pro provoz přečerpávacích nádrží. Výzkum ložisek s naklápěcími segmenty probíhal v České republice v minulosti pouze okrajově, protože v ČR neexistoval jediný výrobce, který by dokázal zvládnout technologii výroby. Firma Wikow Gear si předem zjistila, že o tento typ převodovky by mohl být zájem, a očekávání se začala plnit už během konstrukce převodovky, kdy se začali ozývat první možní zákazníci.
Karel Sedláček