Honda Jazz patří mezi celosvětově nejúspěšnější automobily segmentu malých vozů. Tento úspěch je o to větší, že se doslova po celém světě prodává výhradně jako malé MPV. Hondě se s modelem Jazz, který měl premiéru v roce 2001, podařil nebývalý úspěch. Tento automobil se vyrábí v deseti továrnách rozmístěných v osmi zemích. Tří předchozích generací se po celém světě prodalo přibližně 7,5 milionu kusů, což znamená roční průměr téměř 400 000 automobilů. Jazz, prodávaný na většině trhů jako Honda Fit, je již od své první generace malým vozem MPV nabízejícím v karoserii s délkou aktuálně 4 044 mm nebývale velký vnitřní prostor. Současná čtvrtá generace, jejíž výroba začala letos na jaře, je ve srovnání s první o 20 cm delší. Koncepce takto malých vozů s jednoprostorovou karoserií je na evropském trhu v posledních letech vytlačována malými SUV modely s mírně většími rozměry a menším vnitřním prostorem. I když koncepce malého MPV se u Hondy Jazz nemění a pokračuje od první generace, aktuální provedení zaznamenalo větší změny v designu, než tomu bylo v minulosti. Honda připravila dvě varianty lišící se vzhledem a částečně i vlastnostmi. Základní Jazz pokračuje v obvyklém stylu a zaujme originálně navrženou uzavřenou maskou chladiče. Provedení Jazz Crosstar je navrženo jako stylovější se světlou výškou zvýšenou o 16 mm a klasičtěji pojatou maskou. Právě varianta Crosstar je k vidění na připojených fotografiích.
Chytře využitý prostor Po technické stránce Jazz navazuje na předchozí generace. Využívá koncepci s napříč uloženým motorem a pohonem předních kol. Zajímavostí je ale umístění palivové nádrže s malou výškou pod předními sedadly. Tím se uvolnil prostor pod sedadly ve druhé řadě, jež Honda dokáže chytře využít. Zadní sedadla je možné buď klasicky sklápět, nebo existuje možnost vyklopení jejich sedáků vzhůru k opěradlům, kde je lze zafixovat. Tím před nimi vznikne nebývale vysoký prostor, umožňující například přepravit dvojici napříč umístěných jízdních kol. Karoserie nové Hondy Jazz je zcela nová a vyznačuje se 80% nárůstem podílu vysokopevnostních ocelí. Tím se podařilo zvýšit tuhost v ohybu o 6 % a v krutu o 13 %. Současně došlo ke zlepšení úrovně bezpečnosti. Kromě rozšíření nabídky asistenčních systémů je novinkou také centrální airbag umístěný v levé bočnici sedadla spolujezdce. V případě bočního nárazu se nafoukne do prostoru mezi přední cestující a zabrání například vzájemnému kontaktu jejich hlav. S novou strukturou souvisí i další zlepšení výhledu z vozu. Přední A sloupky karoserie předaly svou nosnou a bezpečnostní úlohu sloupkům mezi předními dveřmi a předními bočními okénky. Tím mohl být na polovinu zmenšen jejich průřez. Právě výhled a značné prosklení vnitřní prostor prosvětluje, což vytváří pocit většího prostoru a příjemné vzdušnosti. Podvozek tvořený vpředu zavěšením typu MacPherson a vzadu zkrutnou příčkou s vlečenými rameny prošel detailními úpravami s cílem zlepšit přesnost vedení kol a omezit třecí ztráty v pohybech odpružení a tlumičů. Další z oblastí, na niž se Honda zaměřila při vývoji nového Jazzu, byla zvuková izolace. Použity jsou účinnější tlumicí prvky instalované na různých místech v interiéru i vně vozu. Zlepšena byla aerodynamika a použita jsou boční okna s tlustšími skly.
Poháněcí soustava pro městský provoz Důraz na nízkou hlučnost je komplexní a projevuje se také v použití hybridního pohonu i-MMD. Jde o systém bez možnosti vnějšího nabíjení, a tedy s malým akumulátorem o kapacitě 0,86 kWh, umístěným pod podlahou zavazadlového prostoru. Principiálně je použité řešení shodné se soustavou v typu CR-V. V případě typu Jazz je samozřejmě menší a přizpůsobené jeho velikosti a hmotnosti. Hybridní soustava je v základním uspořádání sériovým hybridem poskytujícím v situaci ustálené jízdy rychlostmi nad přibližně 70 km/h možnost napevno připojit spalovací motor do hnací soustavy prostřednictvím spojky. Elektromotor poskytuje výkon 80 kW (109 k) a točivý moment solidních 253 N.m. Jako generátor je připraven atmosféricky plněný zážehový čtyřválec 1,5 l, pracující v Atkinsonově cyklu a poskytující výkon 72 kW (98 k). Honda uvádí, že v městském prostředí v rychlostech do 40 km/h probíhá přibližně 86 % jízdy na elektrický pohon, v rychlostech 40–80 km/h podíl čistě elektrického pohonu klesne na 54 %, hybridní pohon zabírá 31 % a pohon s pevně připojeným spalovacím motorem 15 %. V rychlostech 80–120 km/h se nejčastěji připojuje spalovací motor (cca 73 %) a o zbytek času se podělí elektrický a hybridní režim. Jde samozřejmě o přibližné hodnoty, nicméně ukazují, že poháněcí soustava, a vlastně vůz jako celek jsou koncipovány pro městský provoz, v němž se spotřeba pohybuje kolem 4,5 až 5 l / 100 km. Jízda po dálnici si řekne o přibližně 1 l více, což je ale stále velmi dobrá hodnota.
Kultivovanost a minimální hlučnost Kromě spotřeby jsou silnými stránkami hybridního pohonu zejména celková kultivovanost, přirozené reakce na pohyby plynového pedálu a již v úvodu zmiňovaná minimální hlučnost. I když je Jazz schopen bez potíží udržovat rychlost na dálničním rychlostním limitu, v kopcích a z akcelerace ve vyšších rychlostech je zřejmé, že dálniční provoz není místem, pro něž byl Jazz primárně navržen. Přesto je elektromotor, schopný točit až 13 300 min–1, připraven poskytnout maximální rychlost 175 km/h.
Bohatá výbava Základní provedení Hondy Jazz stojí bezmála půl milionu korun, varianta Crosstar dodávaná výhradně v nejvyšší výbavě startuje na 609 900 Kč. Po srovnání výbav tak stojí zvýšené provedení o 40 000 Kč více. I když se může zdát, že Jazz patří k nejdražším čtyřmetrovým vozům na trhu, je třeba vzít v potaz, že velikostí vnitřního prostoru je ve skutečnosti o segment větším vozem. Současně je zásluhou hybridního pohonu třeba jej srovnávat s vozy vybavenými samočinnými převodovkami. A v neposlední řadě je vhodné zmínit velmi bohatou výbavu. Již základní verze přichází se systémy udržování v jízdním pruhu, přednárazovým bezpečnostním systémem, čtečkou dopravních značek a mnoha dalšími. Pro lépe vybavená provedení je připraven například nový systém konektivity s trvalým připojením k on-line službám značky Honda propojeným s aplikací My Honda+ a například i inteligentním hlasovým asistentem. Tato výbava se postupně dostane i do dalších modelů značky. /Petr Hanke/