Fakulta strojní Technické univerzity v Liberci rozšiřuje svoje zahraniční kontakty dohodou o spolupráci s kanadskou University of Waterloo, která se řadí mezi špičkové světové univerzity. V plánu jsou společné výzkumné projekty i publikace a výměnné odborné stáže především v oblasti nanotechnologií. Zahraniční spolupráce s univerzitami v Kanadě patří podle děkana fakulty doc. Jaromíra Moravce mezi dlouhodobé strategické cíle libereckých strojařů i díky profesoru Tony Martínkovi, který jako odborný asistent Vysoké školy strojní a textilní v Liberci v roce 1967 emigroval do Kanady. Působil tam ve funkci děkana Fakulty inženýrské technologie na Conestoga Institute of Technology and Advanced Learning a výkonného ředitelem největšího areálu tohoto Institutu umístěného v Kitcheneru, Ontario. Krátce po listopadu 1989 nabídl své alma mater poradenskou pomoc a zprostředkoval také výměny akademiků i studentů. „V návaznosti na studentské výměny a rozvojové projekty v minulých letech je snahou Fakulty strojní Technické univerzity v Liberci rozvíjet spolupráci se vzdělávacími institucemi v Kanadě také v oblasti výzkumu. Rozvoj spolupráce s University of Waterloo jsme iniciovali za pomoci Generálního konzulátu ČR v Torontu, pod vedením paní Evy Libs Bartoňové. Tato univerzita je nejprestižnější univerzitou v Kanadě a patří mezi špičkové univerzity světa se širokou škálou zaměření v oblasti strojírenství a techniky,“ uvedl děkan FS doc. Jaromír Moravec.
Nanotechnologie a nanomateriály v popředí zájmu
Zástupce vedení University of Waterloo (UW) zaujala vysoká úroveň výzkumu nanotechnologií na liberecké univerzitě. Ředitel Waterloo Institut for Nanotechnology (WIN) profesor Sushanta Mitra, který v závěru loňského roku Liberec navštívil, potvrdil, že právě oblast nanotechnologií a nanomateriálů je v popředí zájmu spolupráce této špičkové zaoceánské instituce. Profesor Mitra se v Liberci se setkal s vedením TUL, klíčovými osobami výzkumných úkolů z oblasti nanomateriálů a nanotechnologií a prohlédl si laboratoře. Vedl také odbornou přednášku nazvanou Waterloo Institute for Nanotechnology: Solving Global Challanges, ve které představil výzkumné oblasti WIN. „Specifikem naší univerzity jsou autorská i vlastnická práva řešitelů na výsledky výzkumu, což vytváří unikátní ekosystém motivující vědce k výzkumné práci a aplikaci výsledků. Jednoduše řečeno, cokoliv s kolegy vyvineme v naší laboratoři, zůstává v našem vlastnictví,“ pronesl mimo jiné prof. Mitra, který se ve svém výzkumu zaměřuje především na inovace v udržitelných nanomateriálech pro pokročilé inženýrské aplikace. Prof. Mitra se při prohlídce univerzitních laboratoří seznámil s vybranými výzkumnými aktivitami TUL a diskutoval o možných tématech pro společné výzkumné projekty. Jedním z témat je výzkum nového materiálu pro kompozitní přízi s obsahem nanovláken. Liberecká univerzita tak v podstatě posouvá na mezinárodní úroveň výzkum využití lineárního kompozitního materiálu s obsahem nanovláken vyrobených zvlákňováním roztoků polymerů střídavým elektrickým proudem (AC elektrospinningu) na patentově chráněném stroji, který zkonstruoval vědecký tým z katedry textilních a jednoúčelových strojů Fakulty strojní s týmem katedry netkaných textilií Fakulty textilní TUL.
Propojení spolupráce univerzit, průmyslu a tisku
Konkrétní výzkumné téma AC elektrospinningu v Liberci hlouběji zkoumal a rozvíjel během své dvouměsíční stáže v zimním semestru doktorand z WIN James Cheon, který se zapojil do práce vědeckého týmu katedry textilních a jednoúčelových strojů Fakulty strojní a oddělení bioinženýrství katedry chemie na Fakultě pedagogické. Vloni v prosinci navíc FS TUL navštívil i jeho vedoucí profesor Michael Tam a v rámci své návštěvy vedl několik seminářů na odborná témata vývoje z oblasti nanomateriálů, konkrétně zaměřeného na zvyšování funkčnosti a zlepšování vlastností těchto materiálů přidáváním přírodních látek — například nanokrystalů celulózy. „Je to výrazně mezioborové téma, které zajímá výzkumníky napříč naší univerzitou. Doménou naší katedry je výroba lineárních materiálů — přízí. Ale toto téma oslovuje i kolegy, kteří se zabývají plošnými textiliemi, tedy pleteninami nebo tkaninami, využití se nabízí i pro povrchové tenké vrstvy,“ popisuje proděkan FS TUL doc. Jan Valtera. Dodává, že prof. Tam jako editor prestižního časopisu ACS Sustainable Chemistry & Engineering přiblížil libereckým studentům i akademikům důležité zásady, které je nutné dodržovat při snaze o publikování odborných článků v prestižních a vysoce hodnocených vědeckých časopisech. Důležité je například seznámit se s portfoliem časopisu a také vzít na vědomí, že pro tyto časopisy nejsou akceptovatelní oponenti, které si autor článku sám vybere ze svého okolí. Návštěva z Kanady ocenila mimo jiné také vazbu liberecké univerzity na průmysl a úroveň jejího aplikačního výzkumu. Podle doc. Valtery se rýsují oblasti společného výzkumu v oblasti výroby a testování funkčních textilních nanomateriálů — například v oblasti filtrace. A protože získal od University of Waterloo pozvání a podporu pro přijíždějící výzkumníky, projedná konkrétní podobu spolupráce s kanadskými kolegy v brzké době přímo na místě. /Jaroslava Kočárková/