Jen těžko bych si představila lepší místo pro představení aktualizovaného Modelu EFQM a oslavu 35. výročí založení EFQM než Istanbul. Město ležící na dvou kontinentech, ve kterém se mísí a spojují kultury a odlišné přístupy k životu, město s neuvěřitelnou energií, čerpající ze své historie, směřující do budoucnosti. Pokud toto Fórum zůstane posledním, jak bylo ze strany EFQM avizováno, rozhodně zůstane mezi těmi, která si budu pamatovat nejvíce. Stane se pro mne symbolem globálního dosahu EFQM a jeho modelu a toho, že excelence a udržitelnost jsou univerzální hodnoty, které dokážou spojit i zdánlivě nespojitelné. Přestože oficiální program EFQM Fóra 2024 začínal až 5. června, konferenční sál se zaplnil již den předtím. Coby „EFQM nerds“, jak jsme byli trefně osloveni Russellem Longmuirem, CEO EFQM, jsme se samozřejmě nemohli dočkat prezentace EFQM Model 2025 Deep Dive, abychom si vyslechli shrnutí hlavních změn. A jaké to jsou? Na první pohled a zamyšlení jsou to rozhodně změny k lepšímu. Z technických změn jde zejména o to, že Model a jeho jazyk jsou opět o něco srozumitelnější, jednodušší a přímočařejší, s menším množstvím duplicit. Z obsahových změn je třeba zdůraznit hlavně posílení aspektu leadershipu, zejména ve vztahu k závazku vůči účelu, modelovému chování a hodnotám. V Modelu je opět zdůrazněna klíčová role lídrů v podporování změn, odstraňování překážek a podporování kreativity a inovací. Dále je zde zdůrazněna potřeba nových pracovních postupů a přizpůsobování pracovního prostředí jako reakce na rozvoj vzdálené, hybridní a práce v rozšířené realitě (AR) a související změny v potřebách a očekáváních stávající a budoucí pracovní síly. Ještě větší důraz je pak kladen na odolnost dodavatelských řetězců, kontinuitu podnikání a programy v oblasti prognostiky. Poslední velkou změnou je jasné rozdělení strategických a provozních výsledků a zavedení jejich čtyř kategorií, podle kterých bude strategická a provozní výkonnost organizací hodnocena: naplňování očekávání zainteresovaných stran a jejich přínos k úspěchu organizace, ekonomika a finance, udržitelnost a výkonnost a transformace (včetně široké škály konkrétních příkladů). Dobrou zprávou pro hodnotitele pak může být, že k hodnocení budeme používat již jen dvě matice logiky RADAR (results, approach, deployment, assessment, review), a i ty byly zjednodušeny tak, aby byly logičtější a snadněji aplikovatelné. Spolu se změnami v Modelu nám bylo představeno i nové schéma oceňování, vzdělávání i kvalifikací.
Odborná konference
Jedním z nejdiskutovanějších témat byla umělá inteligence (AI) a další technologie, protože jejich význam pro náš budoucí růst je nesporný. Ještě silněji však rezonovalo téma „lidství“ a naší angažovanosti jako nezbytné esence udržitelné výkonnosti. Ohledně naší budoucnosti s umělou inteligencí si dovoluji parafrázovat slova profesora Juliana Birkinshawa z London Business School:
Umělá inteligence pravděpodobně nezpůsobí disrupci v našich podnikáních, ale měli bychom pečlivě sledovat změny v chování jejích uživatelů.
Umělá inteligence není automatickou zkratkou k vyšší produktivitě organizace, ale může nám hodně pomoci, pokud s její pomocí a na její bázi vyvineme nové pracovní postupy a procesy.
Umělá inteligence má svou roli ve zvyšování angažovanosti zaměstnanců, pokud je používána moudře. Cílem a obsahem akce, jako je tato, by mělo být také sdílení, inspirace, networking a uznání, a Fórum v Istanbulu to vše splnilo na sto procent. Zvláště my v Evropě bychom se měli inspirovat našimi východními partnery a konkurenty, abychom urychlili naše tempo transformace, nejen v přijímání nových technologií, ale také v kulturních změnách. Vítězové letošní Globální ceny EFQM dokázali, že všechno toto je možné. Námět filmu Minority Report se stal realitou prostřednictvím policie v Abú Dhabí, která používá technologie a data k předvídání a prevenci trestných činů, investičnímu nemovitostnímu fondu Vakif GYO se podařilo během tří let otočit svou organizační kulturu téměř o 180 %. Jedním z poslání, která se jednotlivými příspěvky nesla, bylo kromě „zjednodušování“ to, že pokud skutečně chceme a pokud přestaneme bezhlavě a stále dokola začínat nové a nové projekty a začneme dokončovat a trvale zlepšovat ty stávající, můžeme dosáhnout mnohého.
Ocenění
Jak už bylo zmíněno výše, letošní Globální cena EFQM má dva vítěze: hlavní velitelství policie Abú Dhabí a investiční nemovitostní fond VAKIF GYO. Při příležitosti 35. výročí založení EFQM pak z rukou Russella Longmuira převzalo 35 jednotlivců ocenění za jejich podporu EFQM a přínos v oblasti excelence — EFQM Lifetime Excellence Award. Je mi obrovskou ctí, že jsem toto ocenění převzala i já osobně. Jako nejmladší mezi oceněnými to nemohu vnímat jako poděkování za to, co jsem již dokázala, protože v porovnání s ostatními kolegy je má stopa v excelenci zanedbatelná. Je to pro mne ale potvrzení, že mířím správným směrem, a proto mi nezbývá než dělat vše pro to, abych důvěru ve mě vloženou nezklamala.
„Take it easy!“
A protože sentimentu bylo dost, a navíc to zcela souzní s mým přístupem k práci i životu, dovoluji si zakončit citátem z pro mne nejinspirativnější přednášky Cenka Alpera, generálního ředitele Sabanci Holding: „Take it easy! And have fun!“ /Danuše Fišerová, EFQM expert ČSJ/