Je to nostalgie, výstřelek, nebo ohleduplnost k planetě? Návrat k dříve používaným předmětům, které ještě mohou sloužit, a navíc se zase stávají módními i vyhledávanými, není jen českým specifikem, je to obecný trend. Světové nábytkářské a designové značky otevírají svoje pokladnice, a vytahují ikony z let minulých. Je o ně zase velký zájem. U nás se o kvalitní design ze 60. až 80. let minulého století začali před několika roky zajímat Adam Karásek (1984) a Jiří Mrázek (1984). Výsledkem bylo založení internetového obchodu Nanovo v roce 2010. Vyhledávají pro něj kvalitní kousky, renovují a nabízejí dál. Kromě nábytku, svítidel, skla a bytových doplňků je zajímá také industriální design. I v tom drží krok se světovým trendem, který přináší také nové výrobky v retro stylu, ovlivněném silně mimo jiné i průmyslovým designem a starým poctivým řemeslem.
Koho to zajímá?
Nostalgií po předmětech druhé poloviny 20. století netrpí ani tak rodiče a prarodiče, jako jejich děti a vnuci. Zatímco rodiče si to užili a určitě se nechtějí vracet do dob, kdy mnohdy koupili tu lampu či onu sedačku, která právě byla, protože otálení znamenalo nemít nic, a oni v tom vyrůstali. Od narození byli tvorbou 60., 70. a 80. let obklopeni, vzhled všech předmětů a jejich funkčnost nastavoval estetická měřítka dnešních třicátníků, čtyřicátníků. Vliv má nepochybně i zmíněná všeobecná tendence minimálně v Evropě, která už několik let posiluje. Sleduje kvalitu minulých věcí, jejich tvar, řemeslné zpracování a na tomto základě tvoří trendové skupiny. Jedné z kategorií dominuje průmyslový design. A tak se součástí interiéru u mladých domácností stále častěji stávají kousky průmyslového designu dávno uplynulých let, které v jinak současném bytě tvoří výraznou dominantu. Nejčastěji vyhledávají tyto věci lidé tak kolem pětatřiceti. Dokážou ocenit kontrast, který vytvoří starý, viditelně používaný kus s novým vybavením. Kus, který dřív sloužil v dílně, továrně či ordinaci, v kině, tělocvičně či kanceláři, najednou povýší na opečovávaný solitér, jenž nepřehlédne žádná návštěva. U moderních kuchyňských sestav s nejnovějšími spotřebiči visí nad jídelním stolem tovární lampy, místo obyčejných polic můžete vedle počítače najít kovové pořadače či bílou skříňku, sloužící dříve někde ve zdravotnictví. Velkým hitem jsou nádražní hodiny.
Vladimíra Storchová
Co vyvolalo takový zájem o industriální design?
Jiří Mrázek: Jde o archetypální kusy. O předměty, které byly vyrobeny za účelem funkce a tomu je podřízen i vzhled – neexistuje jednodušší forma. Z továrního světla nebo židle už nelze ubrat víc materiálu. Jsou to prostě kusy bez jakéhokoli dekoru, příkras nebo kudrlinek, mají v sobě určitou surovost. V té jejich jednoduchosti a v kontrastu, který vznikne při konfrontaci s moderním interiérem, je ukrytá krása. A to se lidem líbí.
Souvisí to s oblibou měnit staré průmyslové objekty na bydlení?
Adam Karásek: Jasně! Když se lidé začali do opuštěných továren či jiných industriálních prostor stěhovat kvůli levnějšímu nájmu nebo lehčí dostupnosti bydlení, začali si prostory přizpůsobovat. V té době pro ně byla industrializace ještě dost vzdálená, ale neřekli si, že ta továrna je pro bydlení nevhodná, objevili v ní eleganci a styl. Z mého pohledu se něco podobného událo na několika místech zároveň, ale jmenujme třeba Brooklyn v New Yorku. Dnes je industriální prostorné bydlení jedním z nejžádanějších, proto vzrostl zájem i o tento nábytek a bytové doplňky.
Je snadné kombinovat industriální design a moderní interiér?
Jiří Mrázek: Vkusná kombinace průmyslového retro designu a moderního interiéru je především v jednoduchosti. Hlavní roli většinou hrají neutrální barvy – bílá, šedivá, hnědá a černá. Z materiálů dřevo, kůže a kov s prvky skla. Kombinace těchto barev a materiálů působí dobře snad ve všech případech. Dominantou místnosti pak může být klidně švédská bedna nebo retro kino sedačka. Ale jedno je hlavní, zařiďte a přizpůsobte si vše tak, aby se vám doma dobře žilo a bydlelo.