Zvýšení flexibility dodavatelských řetězců jako téma virtuálního veletrhu METAV digital 2021
Spolehlivost dodavatelských řetězců se od začátku koronavirové pandemie stala jedním z hlavních témat. Výrobní organizace se musejí potýkat s nespolehlivostí dodavatelů, nemocností zaměstnanců a s narušením trhu se surovinami. A nad tím vším se vznášejí jen těžko ovlivnitelné záležitosti, jako jsou globální obchodní konflikty a politické vlivy. Spouštějí všechny tyto faktory trend k deglobalizaci? V každém případě sílí preference domácích dodavatelů. V průmyslu obráběcích strojů bude otázka odolnosti hodnotového řetězce pravděpodobně úzce spjata s digitalizací a vytvářením sítí, tedy s tématy, která se mimo jiné objeví na veletrhu METAV digital, který proběhne od 23. do 26. března 2021. Na jaře 2020 upoutala pozornost studie Technické univerzity v Mnichově. Došla k závěru, že dramatická změna ve struktuře globálních dodavatelských řetězců bude v budoucnu spočívat ve schopnosti firem najít své dodavatele v regionech, které současnou krizí utrpěly méně.
Silná pozice průmyslu MT díky vysokému stupni vertikální integrace Dr. Wilfried Schäfer, výkonný ředitel VDW (Německá asociace výrobců obráběcích strojů), uvádí: „Naše členské společnosti mají už nyní buď velmi vysokou vertikální integraci, nebo nakupují převážně v Německu.“ Došlo-li k výpadkům v dodávkách komponentů a surovin ze zahraničí, nabízí se možnost jejich kompenzace právě přes alternativní lokální dodavatele. Například společnost Scoutbee se specializuje na digitální vyhledávání dodavatelů a využívá umělou inteligenci a big data, aby svým zákazníkům pomohla najít produkty a vhodné dodavatele pomocí řešení SaaS (software jako služba). Podrobné informace o trhu – včetně finančních údajů, zpráv o udržitelnosti a aktivní certifikace – dodá firma v různých jazycích a v reálném čase za účelem identifikace všech stávajících i potenciálních dodavatelů po celém světě. Ruční vyhledávání trvá obvykle týdny nebo měsíce, zatímco digitální nanejvýš dny. Na základě zkušeností zákazníků to přináší časovou úsporu až 85 %. V roce 2020 zaznamenal Scoutbee nárůst objednávek a zákazníků, včetně výrobců obráběcích strojů. Společnost, která byla založena v roce 2015 a nyní má více než 130 zaměstnanců, si již také rezervovala virtuální stánek na veletrhu METAV digital 2021. V poslední době byla potvrzena významná preference lokálních dodavatelů, zatímco globální strategie byly do značné míry redukovány. Hledání nových dodavatelů však nebylo spuštěno pouze koronavirovou krizí. Ke změnám přispěly i potíže se špatnou kvalitou dodávek a snaha snížit náklady na dopravu. Skupina Heller vyvíjí a vyrábí CNC obráběcí stroje a výrobní systémy pro obrábění. Přestože její management spoléhá do značné míry na kvalitu a spolehlivost evropských dodavatelů, tlak na snižování nákladů je stále nutí k využívání dodávek ze zemí s nízkými mzdami, jako je tomu například u litinových odlitků z Asie. Jedná se o takzvanou duální strategii. Jako velmi užitečné se ukázalo sledování skóre kvality, které kombinuje spolehlivost dodavatelů a frekvenci stížností na kvalitu jejich produkce.
Malé a střední podniky se spoléhají na spolupráci založenou na důvěře Při určování preferencí v dodavatelských vztazích hraje roli struktura odvětví. Tuto skutečnost odhaluje studie Fraunhofer Working Group for Supply Chain Services v Norimberku, věnovaná hodnotovým řetězcům v průmyslových odvětvích s vysokým stupněm automatizace. Bylo zjištěno, že malé a střední podniky mají vyšší sklon hledat potřebné produkty a služby přímo v regionu. Spoléhají se na dlouhodobá partnerství založená na vzájemné důvěře. U velkých společností se naopak projevuje spíše tendence obstarávat zboží, které potřebují, globálně, hledat cesty prostřednictvím složitých struktur, generovat validovatelné metriky a plánovat sofistikované kontrolní mechanismy. Studie rovněž prokázala, že s rostoucí automatizací je pro malé a střední podniky obtížné vyrovnat se s vysokou složitostí dodavatelských vztahů. Jednoduchý proces „příkazu k platbě“ z dřívějších časů se nyní vyvinul do komplexní sítě. Stroje, dopravníky, roboty, ovládací prvky a softwarové komponenty jsou navzájem propojeny s procesy marketingu, prodeje a distribuce. Obchodní úspěch také stále více závisí na doprovodných službách, včetně vzdálené údržby, oprav a likvidace. K tomu je často nutné přizvat externí odborníky a specialisty. Celý systém je pak rozšířen o kyberfyzikální systémy, tj. systémy, které kombinují informační a softwarovou technologii se strojírenskou stránkou výroby.
Zákazníci jako hnací síly komplexnosti Podle výsledků získaných v Laboratoři obráběcích strojů (WZL), která patří pod jednu ze čtyř kateder zabývajících se konstrukcí strojů na Rýnsko- -Westfálské technické universitě v Cáchách, je zákazník často nejvýraznější hnací silou komplexnosti. Specifické požadavky zákazníků mohou vyžadovat větší počet variant produktů, což vede ke komplexnějším produktovým portfoliím a má to i přímý dopad na design, plánování, dodavatelský řetězec, výrobu a distribuci. Složitý výsledek pak vyžaduje transparentnost a zcela nový způsob správy dat. Nakonec se ale stejně všechno zredukuje na jednu zásadní otázku: „Kde v rámci celého procesu výroby peníze vydělávám a kde o ně přicházím?“ Složité sítě vytvářející hodnotu mohou skrývat nákladová rizika, ale zároveň i příslib zvýšení efektivity. Řízená komplexnost může přinést až 15% zvýšení provozního výsledku. Je to podloženo zkušenostmi firem, se kterými Laboratoř WZL spolupracuje.
Zaměření na procesní řetězce na veletrhu METAV digital 2021 Prezentace celého zpracovatelského řetězce představuje tradičně jedno z hlavních zaměření veletrhu METAV. Průmysl 4.0, včetně takových aspektů, jako je síťová výroba, cloudové aplikace, správa dat, kybernetická bezpečnost a ekonomika platforem, nabývá v poslední době na veletrzích na důležitosti. Nadcházející digitální METAV posune právě tuto oblast na vyšší úroveň, protože nabídne svým účastníkům příležitosti k vytváření sítí. VDW jako organizátor veletrhu proto očekává, že společnosti využijí digitální METAV k navazování nových obchodních spojení a vytváření nových aliancí už přímo na svých virtuálních veletržních stáncích.
/PhDr. Blanka Markovičová, CSc., tisková mluvčí SST, na základě článku ekonomické novinářky Cornelie Gewiesové/