Spuštění montovny v Jěkatěrinburgu – další úspěšný podnikatelský krok TOS VARNSDORF
Dne 17. října 2013 v průmyslové zóně Barchotskaja 1A v Jekatěrinburgu slavnostně spouštěli montovnu číslicově řízených horizontálních vyvrtávacích strojů a portálových frézovacích strojů firmy TOS Varnsdorf. Důležitost této bezpochyby významné události pro český strojírenský průmysl podtrhla jak účast dvou ministrů Sverdlovské oblasti, ministra pro průmysl a vědu V. Pinajeva a ministra mezinárodních a vnějších ekonomických vztahů A. Soboljeva, tak i vedoucího zastoupení ministerstva zahraničních věcí Ruské federace v Uralském federálním okruhu A. Charlova. Za českou stranu se slavnostního aktu zúčastnili Ing. Jan Rýdl, předseda představenstva TOS Varnsdorf, Jaroslav Tyc, majitel a jednatel společnosti Strojírna TYC a ekonomický konzul Generálního konzulátu České republiky v Jekatěrinburgu Ing. Pavel Kalina. Otevřením montážní haly o rozloze 2000 m2 odstartovala I. etapa fungování společného podniku OOO „GRS Ural“ založeného na spojení ООО „KR Group“ a TOS VARNSDORF se vstupním kapitálem 40 milionů rublů (1,23 milionu USD). První dva horizontální vyvrtávací stroje s průměrem vřetena 110 mm se prezentovaly na výstavě Metallobrabotka 2013, která proběhla 27.–31. května 2013 v Moskvě a na mezinárodní výstavě inovačních technologií INNOPROM – 2013 v Jekatěrinburgu (11.–14. července 2013). Do konce tohoto roku by mělo být v nově otevřeném zařízení smontováno ještě 11 těchto strojů. Příští rok by brány montovny mělo opustit celkem 80 strojů. Ve II. etapě budování podniku OOO „GRS Ural“ je plánována výstavba nového závodu na ploše 24 000 m2 v rámci technoparku Novosverdlovskaja TEC vzdáleného cca 12 km od Jekatěrinburgu. Zde by měla roční produkce montáže obráběček dosáhnout až 150 kusů. Otevření montovny provázel mimořádný mediální ohlas, neboť tak velká investice ze strany českých firem ve Sverdlovské oblasti není právě každodenní záležitostí. Rovněž je nutno zdůraznit, že vstup českého hráče na tamější trh s obráběcími stroji není ojedinělým pokusem, ale navazuje na závěry Mezinárodního investičního fóra na téma Podmínky a perspektivy výroby obráběcích strojů, jež se uskutečnilo 5. března 2013 v Moskvě. Na závěr tohoto fóra byl totiž mezi firmou TOS VARNSDORF, ООО „KOVOSVIT – RUS“, gubernátorem Sverdlovské oblasti E. V. Kujvaševem a rektorem Moskevské státní technologické univerzity (MGTU STANKIN) S. N. Grigorjevem podepsán Protokol o záměru na realizaci spolupráce v rámci regionálního klastru strojírenských technologií subjektu Ruské federace – Sverdlovské oblasti. Tento důležitý dokument v zásadě umožňuje česko-ruské společnosti přímo kontrolovat veškeré dění v oblasti obráběcích strojů podle jednotlivých specializací v rámci takzvaného Regionálního „obráběcího“ klastru Sverdlovské oblasti. Snahou české strany je zrealizovat také účast dalších českých firem v rámci budovaného technoparku.
Liberecká výzva Svazu průmysl u a dopravy České republiky
Delegáti členských asociací a firem sdružených ve SPČR se sešli 31. října 2013 v Liberci na své valné hromadě. Přijali na ní mimo jiné i Programové prohlášeni SP ČR na období 2013–2014, které se dotýká všech sfér zajímajících v dnešní době české podnikatele z nejrůznějších odvětví našeho průmyslu: rozpočtová politika, legislativní procesy, daně, podpora vědy, výzkumu a inovací, situace na trhu práce, reforma systému technického vzdělávání, průmyslová politika České republiky v Evropské unii a možnosti čerpání finančních prostředků z evropských fondů, kroky vlády na podporu exportu, energetická a environmentální politika, doprava a budování infrastruktury, informační a komunikační technologie a další. Prezident SPČR Ing. Jaroslav Hanák ve svém úvodním projevu ostře kritizoval dosavadní kroky české politické reprezentace a vyjádřil nespokojenost s tím, jak řeší či spíše neřeší problémy kolem vytváření příznivých podmínek pro konkurenceschopnost země. Přes veškeré jejich proklamace se totiž postavení naší země v mezinárodním srovnání neustále zhoršuje. Vyjádřil se doslova, že „tuzemský byznys vystavuje politické reprezentaci červenou kartu“. Tato skutečnost byla také důvodem pro vznik tzv. Liberecké výzvy, která byla na valné hromadě schválena a k níž se pak následně připojila celá řada společností i osobností průmyslové sféry. Obsahem Liberecké výzvy je požadavek, aby si nová vláda uvědomila vážnost současného stavu, připustila si odpovědnost za to, jaké podmínky pro podnikání vytváří, a přijala skutečně účinná opatření k jejich zlepšení stejně jako k zastavení postupujícího propadu České republiky na žebříčku konkurenceschopnosti. Průmyslová sféra žádá rázné ukončení politických půtek. Svaz strojírenské technologie se prostřednictvím svého ředitele Ing. Petra Zemánka a jménem svých členských subjektů k Liberecké výzvě připojil.
Porada technických a výrobních ředitelů členských firem Svazu strojírenské technologie
Pravidelná porada technických a výrobních ředitelů členských subjektů SST spojená se zasedáním řídicího, výkonného a kontrolního výboru sdružení Technologická platforma strojírenská výrobní technika (TPSVT) se konala 14. listopadu 2013 na půdě Fakulty elektrotechniky Vysokého učení technického v Brně. V rámci programu porady vystoupila celá řada významných osobností oboru obráběcích a tvářecích strojů. Ing. Jan Smolík, Ph.D., podal informaci o projektu Centrum kompetence – strojírenská výrobní technika, a jeho následné vystoupení bylo věnováno problematice měření přesnosti výrobních strojů. Výrobní praxi zastupoval mezi referujícími Ing. Jan Klement ze společnosti SKF Ložiska, který hovořil o kompetencích své firmy v oboru výroby obráběcích a tvářecích strojů. Ing. David Račanský z firmy SOITRON přednesl prezentaci na téma ochrana know-how, dat a informací. Další blok vystoupení byl věnován projektům, do nichž je SST zapojen. Ing. Leoš Mačák a Ing. Bedřich Musil podali informaci o aktivitách v rámci projektu Technologická platforma strojírenská výrobní technika a objasnili činnost Národních technologických platforem. Ing. Mačák pak navíc hovořil o projektech Získání dovedností v programování na CNC obráběcích strojích pro žáky středních odborných škol a učilišť Středočeského, Ústeckého a Jihomoravského kraje a doc. Ing. Petr Blecha, Ph.D., přiblížil účastníkům porady výstupy projektu Podpora vývoje způsobilých strojů. Zcela mimořádnou událostí se stalo slavnostní zahájení provozu Centra virtuální reality Divize mechatroniky a předvedení jeho unikátního zařízení. Slavnostního aktu se ujal doc. Ing. Petr Blecha, Ph.D., který přivítal vzácného hosta z univerzity v německém Chemnitzu Prof. Dr. – Ing. Dietera Weidlicha, který je projektovým managerem Mechanical Engineering Network v Sasku, spolupracovníkem Fraunhoferova institutu pro technologii obráběcích a tvářecích strojů a vědeckým konzultantem Centra virtuální reality strojírenské výroby.
Rozvoj vědy, výzkumu a inovací je v centru zájmu celé průmyslové sféry
V rámci Svazu průmyslu a dopravy ČR byl ustaven Expertní tým pro oblast vědy, výzkumu a inovací (VaVaI). Členem jedné z jeho pracovních skupin je také ředitel SST Ing. Petr Zemánek, který se 18. listopadu zúčastnil zasedání pracovní skupiny. Ta měla na programu diskusi k novele zákona č. 130/2002 Sb. o podpoře výzkumu, vývoje a inovací a k novele zákona č. 111/1998 Sb. o vysokých školách. Novelu zákona o VaVaI představila členům pracovní skupiny bývalá ministryně životního prostředí a stávající předsedkyně Technologické agentury ČR Ing. Rut Bízková. Zdůraznila nutnost schválit nový zákon v co možná nejkratším časovém horizontu, aby výzkumné organizace mohly čerpat finanční prostředky z evropských fondů. V souvislosti s tím bude třeba rozšířit pravomoci Grantové agentury ČR a Technologické agentury ČR. Ing. Zemánek se aktivně zapojil do debaty na téma posílení významu a podpory aplikovaného výzkumu u nás i v dalších evropských státech a využil tak svých bohatých zkušeností z CECIMO a z výstupů expertní skupiny EU věnované Key Enabling Technologies.
PhDr. Blanka Markovičová, tisková mluvčí SST