Zpráva o setkáních ředitele SST Ing. Petra Zemánka s ekonomickými diplomaty pokračuje informacemi o specifickém charakteru aktivit českých strojařů v dalších exportních teritoriích.
DRUHÝ V ŘEBŘÍČKU NAŠICH STROJAŘŮ Rusko patří v současné době k nejvýznamnějším obchodním partnerům českých strojařů. Svědčí o tom i objem exportu na tento trh za uplynulý rok 2012, který představuje 15 % celkového objemu vývozu a Rusko se tak stává po Německu druhým nejvýznamnějším exportním teritoriem z hlediska výrobců obráběcích a tvářecích strojů. S Ing. Štěpánem Jílkem, který v současné době působí v Moskvě, hovořil Ing. Zemánek především o výsledcích jednoho z nejvýznamnějších veletrhů oboru výrobních strojů, jímž je každoročně moskevská Metalloobrabotka. Obě strany vyjádřily zájem na odstranění jisté roztříštěnosti ekonomických aktivit na ruském trhu, která je přirozeně dána jeho velikostí a různorodostí podnikatelských zájmů. Jako cesta ke koordinaci a úspěšnějšímu prosazování proexportních kroků se jeví promyšlenější spolupráce s Komorou pro hospodářské styky se zeměmi Společenství nezávislých států. Tu se SST snaží už řadu let uskutečňovat – jako aktuální příklad lze uvést třeba podíl SST na organizaci tradičního Business Day Ruské federace na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. SST bude pak i nadále – v zájmu svých členských firem – prosazovat mezinárodní veletrhy a výstavy konané na území Ruska mezi veletržní akce podporované Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR. Čeští výrobci obráběcích strojů by měli předběžně zájem vystavovat v roce 2014 například na prestižním veletrhu Tecnical Forum v Petrohradě a MASHEX Siberia v Novosibirsku. O podporu účasti našich vystavovatelů na těchto veletrzích z programu Společná účast na specializovaných výstavách a veletrzích v zahraničí financovaného z fondů Evropské unie bude SST usilovat a při realizaci konkrétních organizačních kroků na těchto veletrzích, například při koncipování odborných doprovodných programů, spoléhá i na pomoc naší ekonomické diplomacie. Jako dobrý začátek budoucí spolupráce se jeví také konzultační návštěva Olgy Holobradé, která posílila tým pracovníků na českém zastoupení v Jekatěrinburgu a před svým odjezdem na zahraniční misi diskutovala na půdě SST o problematice podpory aktivit českých strojírenských firem v tomto průmyslovém regionu.
NA DALŠÍM MÍSTĚ JE ČÍNA Hovoříme-li o Rusku, jako o jednom z klíčových exportních teritorií, pak na pomyslném žebříčku bezprostředně za ním stojí Čína s téměř 6% podílem na celkovém objemu vývozů obráběcích a tvářecích strojů za rok 2012. Naši ekonomičtí diplomaté působí v současné době v Pekingu a v Šanghaji. Novou pracovnicí pekingského týmu se stala Ing. Kateřina Ďurove, která se již delší dobu zabývá problematikou Číny na Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR a aktivně spolupracuje s SST při realizaci incomingových akcí nebo při přípravě programů pro návštěvu delegací čínských podnikatelů působících ve strojírenství. V Číně se každoročně pořádá několik mezinárodních veletrhů, které svým významem přesahují hranice této země a fungují prakticky pro celou oblast jihovýchodní Asie. Letos se velmi kladně hodnotí účast 12 českých strojírenských podniků, členů SST, na dubnovém prestižním veletrhu CIMT v Pekingu. Hlavní česká expozice disponovala plochou 420 m2. Pro rok 2014 je připravena bohatá nabídka 5 významných veletržních akcí: CCMT 2014 Šanghaj, Metalworking and Machine Tool Show 2014 Šanghaj, CIMES 2014 Peking, AMB China 2014 Nanjing a především dlouho očekávaný první ročník veletrhu EMTE-EASTPO Machine Tool Exhibition 2014. Proběhne v červenci v prostorách Nového mezinárodního výstavního centra v Šanghaji. Jedním z hlavních organizátorů této první koordinované prezentace evropské strojírenské produkce v Asii je Evropská asociace výrobců obráběcích strojů CECIMO. SST se přípravy tohoto veletrhu rovněž aktivně účastní. Ředitel SST Ing. Petr Zemánek se stal členem organizačního výboru, a to nejen z titulu členství SST v CECIMO, ale především vzhledem k významu strojírenství v České republice. Potřeba představit v jednom momentě a na jednom místě v Asii výrobní portfolia předních evropských výrobců obráběcích strojů vyplynula především ze skutečnosti, že podíl Asie na celosvětové spotřebě obráběcích strojů činí v současné době téměř 67 % a poptávka nadále stoupá. Většina nákupů pak připadá právě Číně s podílem 45 % na celosvětové spotřebě. Čína, ale i okolní země jako Jižní Korea, Japonsko, Tchaj- -wan a Indie, již projevují o veletrh značný zájem a propagace evropského průmyslu má navíc v současné obtížné ekonomické situaci Evropy mimořádný význam. Kromě účasti českých podniků na veletrzích v Číně je SST aktivní i na poli vztahů obchodně-politického charakteru. Již před časem se uskutečnila návštěva delegace SST v provincii Yunnan a následně i reciproční návštěva čínských partnerů v Praze a ve Varnsdorfu. Hovořilo se přitom nejen o obchodních vztazích a investičních možnostech v této průmyslové provincii, ale také o spolupráci v oblasti vědy, výzkumu a vzdělávání.
O KONTAKTECH V SEVERNÍ I JIŽNÍ AMERICE Spojené státy americké nebyly po řadu let v centru zájmu našich výrobců a podle informací, které odtud přicházely, došlo ve strojírenství k výraznému útlumu. Podle informace ze setkání Ing. Zemánka se zástupci kanceláří agentury CzechTrade ve Washingtonu a v Chicagu dochází v současné době k opětovnému nárůstu strojírenské výroby, který se nepochybně projeví i v rámci nejprestižnějšího strojírenského veletrhu IMTS, Proběhne v tradičním zářijovém termínu v Chicagu. Některé ze států Latinské Ameriky, především pak Brazílie, Mexiko a také Chile, představovaly naopak oblast prudkého ekonomického rozmachu, a tudíž splňovaly všechny podmínky pro to, aby se staly zajímavým odbytištěm pro evropské výrobní stroje. Zvláště pak Brazílie, jedna ze zemí dynamické skupiny BRICS, jejíž hrubý domácí produkt v době, kdy Evropa zápasila s následky hluboké finanční a ekonomické krize, zaznamenal růst z minusové hodnoty v roce 2009 na 7,5 % v roce 2011. Také vývozy obráběcích a tvářecích strojů z České republiky do Brazílie překročily v tomto roce „předkrizové“ objemové hodnoty a dosáhly prozatím rekordního čísla 233 mil. korun. Jak potvrzují rozhovory Ing. Zemánka s pracovníky kanceláře CzechTrade v Brazílii, země si však nedokázala tento prudký hospodářský růst udržet a také dovozy strojů jsou nyní podstatně nižší zvláště proto, že vláda ve snaze ochránit a podpořit lokální průmysl nasazuje na dovážené výrobky vysoká cla. Brazílie však přesto i nadále zůstává v hledáčku světových výrobců a obchodníků. SST na tuto skutečnost reaguje tím, že se pro rok 2014 podařilo prosadit mezi podporované zahraniční veletržní akce prestižní veletrh Mecânica 2014 v São Paolu. Posledního ročníku tohoto veletrhu v roce 2012 se zúčastnilo 7 členských firem SST. Veletrhu TECMA v Mexico City, který je oborově nejzajímavější akcí v Mexiku, se letos v březnu zúčastnilo 9 členských firem SST. Zástupcem agentury CzechTrade/ MPO je zde PhDr. Miroslav Manďák, který již delší dobu spolupracuje s vedením SST. Ing. Zemánek se pochlubil velkým úspěchem, který na tomto veletrhu zaznamenala jedna z klíčových firem SST – TOS VARNSDORF. Stačilo, aby byl obráběcí stroj WHQ 13 CNC vystaven na mezinárodním strojírenském veletrhu pouhý den, a hned nazítří podepsal nový majitel kontrakt. Stroj si koupila rodinná firma z města Pueblo, v němž sídlí největší výrobní závod koncernu Volkswagen v Mexiku, což znamená, že je tam také velká koncentrace subdodavatelů automobilového průmyslu. Právě rozvoj automobilového průmyslu v Mexiku znamenal výrazný impuls pro dovozy obráběcích strojů. Vzhledem k tomu, že pro české výrobce se jedná o teritorium poměrně vzdálené a dosud málo zmapované, vyplatí se spolupracovat s mexickou distribuční společností obráběcích strojů Hemaq, která je velice aktivní a hledá dodavatele i na českém trhu
PhDr. Blanka Markovičová,