ZÁVĚRY XXV. SNĚMU HOSPODÁŘSKÉ KOMORY ČESKÉ REPUBLIKY Hospodářská komora ČR, která letos slaví 20. výročí svého založení, sdružuje v současné době na 14 000 podnikatelských subjektů, které zaměstnávají přibližně dvě třetiny práceschopného obyvatelstva. Komora je v regionech zastoupena 14 krajskými a okresními hospodářskými komorami, jež působí v 7 desítkách měst a obcí. Oborovou část tvoří více než 80 živnostenských společenstev. Jednou z organizačních složek HK ČR je rovněž Svaz strojírenské technologie. Dne 30. května 2013 se v prostorách pražského hotelu Clarion uskutečnil XXV. sněm HK ČR, na němž byl ve funkci prezidenta potvrzen Petr Kužel. Z usnesení sněmu, které refl ektuje některé z nejnaléhavějších požadavků, s nimiž se členská základna na Komoru obracela, vyplynul naléhavý apel na vládu ČR. Podnikatelé požadují urychlené přijetí zákona umožňující platit DPH až z proplacených faktur, výraznější podporu malých a středních podniků, které nejvíce trpí současnou hospodářskou depresí, a snížit byrokratickou zátěž podnikatelů. Delegáti rovněž diskutovali o nutných změnách zákona o veřejných zakázkách.
VALNÉ SHROMÁŽDĚNÍ CECIMO NA SARDINII Zástupci 14 členských organizací Evropské asociace výrobců obráběcích strojů se sešli 4. června 2013 v půvabném sardinském městečku Villasimius. Svaz strojírenské technologie byl zastoupen svými dvěma delegáty – generálním ředitelem společnosti KOVOSVIT MAS Sezimovo Ústí Ing. Miloslavem Kafk ou a fi nančním ředitelem a členem představenstva společnosti TOS VARNSDORF Ing. Janem Rýdlem jr. Prezident CECIMO Martin Kapp uvedl ve svém úvodním projevu potěšující skutečnost, že výroba v rámci oboru obráběcích strojů v Evropě vzrostla v roce 2012 o 6 % ve srovnání s rokem 2011 a současně se předpokládá, že v roce 2013 se udrží zhruba na stejné úrovni. Zdůraznil také, že evropští výrobci se stávají stále závislejšími na exportu, a to především mimo země EU. CECIMO odhaduje, že poptávka po evropských obráběcích strojích by měla být v nejbližším období stabilní. Za hlavní směry realizace prorůstových opatření v rámci průmyslové politiky v Evropě považuje CECIMO zvýšení investic do inovací, zlepšení podmínek na trhu, především co do přístupu podnikatelských subjektů k finančním zdrojům, a důslednou a dlouhodobou péči o kultivaci lidských zdrojů, vzdělávání a rozvoj profesních dovedností. Energetická efektivnost je podle Martina Kappa hlavním aspektem pro zajištění technologické konkurenceschopnosti evropských fi rem a udržitelného rozvoje. Zároveň je nutno hlídat cenovou hladinu v oblasti energetických vstupů. Dalším úkolem CECIMO je zefektivnění dohledu nad trhem v zemích Evropské unie v souvislosti s nekontrolovaným nebo nedostatečně kontrolovaným dovozem strojů, jež neodpovídají bezpečnostnímu standardu z hlediska konstrukce nebo provozu. Na závěr svého vystoupení vyzdvihl prezident CECIMO význam připravované první evropské výstavy obráběcích strojů na území Asie EMTE-EASTPO 2014 v Šang haji. Novým předsedou Technického výboru CECIMO zvolilo Valné shromáždění Luigiho Galdabiniho (UCIMU, Itálie) a staronovým předsedou Ekonomického výboru Franka Brinkena ze švýcarského SWISSMEMu.
KOREJSKO-ČESKÉ BUSINESS FORUM Ve dnech 5.–16. června 2013 se pořádala evropská obchodní mise představitelů Ministerstva zahraničních věcí, dovozních asociací a předních výrobních společností Korejské republiky. Mise byla zahájena 6. 6. v Praze a pokračovala do Polska, Turecka a Srbska. Ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu České republiky se konalo korejsko-české Business Forum, které slavnostně zahájili Ing. Josef Cílek, viceprezident České obchodní komory, a Ing. Milan Hovorka, náměstek ministra průmyslu a obchodu ČR. V rámci fóra vystoupil rovněž velvyslanec Korejské republiky v České republice Gabriel Oh a prezident Korejské asociace dovozců Tae-Yong Shinn. Svaz strojírenské technologie zastupoval na akci Ing. Bedřich Musil, pracovník expertního útvaru, který se specializuje na rozvoj obchodních styků s Asií. Jednal především se zástupci fi rem, které vyrábějí obráběcí stroje. Konkrétně hovořil s prezidentem společnosti TRUE TRADING Co., Ltd. Dong-Rim Yoo a se Sang-Tae Kim, prezidentem společnosti Advanced Automation System, Korea Co., Ltd. o aktuálních možnostech navázání obchodních kontaktů s členskými podniky SST.
PŘÍPRAVA ÚČASTI ČLENSKÝCH FIREM SST NA LETOŠNÍ ROČNÍK MSV V BRNĚ Tyto přípravy potvrdil průběh koordinační schůzky k 55. MSV, která proběhla 10. června 2013 v prostorách Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky. Zástupci organizátora – společnosti Veletrhy Brno – informovali zúčastněné především o návrhu ofi ciálního programu, předpokládané účasti představitelů vlády České republiky a MPO. Pravidelnou součástí veletržního programu bude i letos sněm Svazu průmyslu a dopravy ČR, který proběhne v pavilonu A 7. října 2013. Ofi ciálním partnerem letošního ročníku veletrhu bude Turecko. Ing. Dagmar Kuchtová, zástupkyně generálního ředitele SP ČR a ředitelka sekce mezinárodních vztahů SP ČR, v této souvislosti informovala, že Svaz průmyslu, vzhledem k vysokému počtu přihlášených zástupců tureckých fi rem, uspořádá turecko-české Business fórum. Kromě toho se budou konat tradiční Business dny Ruské federace a Běloruska ve spolupráci s Komorou pro hospodářské styky se zeměmi Společenství nezávislých států. Svaz strojírenské technologie, který na přípravné schůzce zastupoval ředitel Ing. Petr Zemánek a garant účasti SST na MSV Ing. Pavel Čáp, je tradiční spoluorganizátor celé řady doprovodných veletržních akcí. K nejzajímavějším bude patřit každoroční soutěž mladých programátorů CNC obráběcích strojů z řad studentů středních technických škol a učilišť, Česko-ruská podnikatelská konference a mezinárodní konference z cyklu Integrované inženýrství organizovaná ve spolupráci s Ústavem řízení a ekonomiky podniku Fakulty strojní Vysokého učení technického v Praze. Tisková konference SST proběhne letos v prostorách stánku a účastníci incomingového programu Turecko se zúčastní turecko- -českého Business fóra připraveného Svazem průmyslu a dopravy.
PODPORA OBCHODNÍCH STYKŮ SE ZEMĚMI SNS PATŘÍ I NADÁLE K PRIORITÁM ČESKÉ PROEXPORTNÍ POLITIKY Dne 11. června 2013 se v Malém sále Paláce Žofín na Slovanském ostrově v Praze konal 16. sněm Komory pro hospodářské styky se zeměmi Společenství nezávislých států. Narůstající objem obchodních případů i hodnoty vzájemné obchodní výměny mezi Českou republikou, Ruskou federací a dalšími zeměmi Společenství nezávislých států činí z tohoto teritoria pro české strojaře druhou nejvýznamnější destinaci po Německu. Export do Ruska činil v roce 2012 15 % z celkového objemu vývozu obráběcích strojů a v prvním čtvrtletí roku 2013 to bylo už 19 %. Tyto skutečnosti očividně neplatí pouze pro strojírenský průmysl. Svědčí o tom nebývalý počet podnikatelských misí uskutečňovaných do nově zřizovaných průmyslových a technologických parků a obchodně atraktivních teritorií členských zemí SNS. O nutnosti a výhodnosti obchodní spolupráce s Ruskem i o tom, jak chybné bylo v 90. létech opouštět exportní destinace, kde mělo české zboží tradičně dobré jméno a bylo tudíž na co navazovat, hovořil ve svém projevu jednak výkonný ředitel Komory SNS Ing. František Masopust, ale i předseda představenstva Komory SNS doc. Ing. Václav Petříček, CSc. A také celá řada významných hostů, kteří na sněm přijali pozvání. Delegáti Sněmu a mezi nimi i zástupkyně Svazu strojírenské technologie Dagmar Drobílková, pracovnice expertního týmu se specializací na rusky hovořící země, ocenili skutečnost, že pracovníkům Komory se dařilo ve spolupráci s příslušnými resorty Ministerstva zahraničních věcí ČR a Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, ale i s finančními institucemi, jako je Česká exportní banka nebo Exportní a garanční pojišťovací společnost, naplňovat hlavní poslání Komory. Jde o aktivní podporu českého exportu, navazování kontaktů mezi ruskými a českými podnikatelskými subjekty v privátní sféře, ale i vládními a nevládními institucemi RF a zemí SNS. PhDr. Blanka Markovičová, tisková mluvčí SST