Na sklonku minulého tisíciletí začalo být ve velkých evropských městech těsno a objevila se poptávka po novém druhu automobilu. Nároční zákazníci sice byli ochotni přesednout z luxusního vozu do menšího, nechtěli ovšem slevit z nároků na komfort, a mnohdy ani ze značky na kapotě. Jako první z německé „velké prémiové trojky“ na tento trend zareagovalo právě Audi, jež v roce 1996 na platformě Volkswagen Golf postavilo nový typ A3. Jistě, BMW tehdy již druhým rokem prodávalo řadu 3 Compact (E36), nicméně šlo o zkrácený sedan se zadní nápravou z předchozí generace E30. A u Mercedesu se soustředili na uvedení minivozu třídy A (1997), takže na Audi A3 zareagovali dokonce až v roce 2000, kdy představili SportCoupé (CL203), jež bylo ve skutečnosti jen sedanem C Class, „znásilněným“ podobně jako „trojka“ z Mnichova.
Na jednotné platformě V pořadí 4. generace Audi A3 Sportback vyjíždí na platformě VW MQB Evo. Ačkoli si typy Audi A3, Volkswagen Golf, Škoda Octavia a později i Seat Leon byly po technické stránce vždy blízké, nikdy si nebyly bližší než v jejich aktuálních generacích. K prodejně nejoblíbenějším bude zřejmě patřit zážehový čtyřválec 1.5 TSI (v dikci Audi značený jako TFSI) s výkonem 110 kW (150 k) a manuální převodovkou. Kromě něj je nové Audi A3 Sportback k dispozici také se vznětovým čtyřválcem 2.0 TDI ve výkonových verzích 85 a 110 kW. Motory jsou k mání s šestistupňovou manuální a na přání sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou, standardem je pohon předních kol. V následujících měsících se v řadě A3 Sportback objeví nejen další motory, včetně elektrifikovaných poháněcích ústrojí, ale také modely s pohonem všech kol.
Na sportovně laděné vlně A3 Sportback se pokouší nabídnout sportovní styl v kompaktním balení. I toto malé Audi vyniká typickou rozměrnou maskou chladiče a členitými světlomety. Boční dveře jsou klenuty dovnitř, takže blatníky vypadají, jako by vystupovaly do stran. V čalounění interiéru se poprvé objevují materiály vyrobené z recyklovaných PET lahví a volant má sice poměrně velký průměr, ale zato tlustý věnec a velmi tenká ramena, usnadňující výhled na standardně digitální přístrojový štít, ovládaný z volantu. Uprostřed palubní desky je 10,1″ dotykový displej, který rozpoznává ručně psané písmo, poskytuje akustickou zpětnou vazbu a umožňuje hlasové ovládání. Audi Virtual Cockpit nabízí i další funkce, jako například zobrazování velké mapy navigačního systému na panelu přístrojů. Verze Plus má displej s úhlopříčkou 12,3″ a zahrnuje tři různé režimy zobrazování.
Praktické zkušenosti Dostali jsme příležitost velmi krátce vyzkoušet bílou A3 Sportback 35 TFSI s manuální převodovkou, sportovním paketem S line (+59 200 Kč) a s další rozsáhlou příplatkovou výbavou. Zmiňme alespoň efektní osmnáctipalcové ráfky Dynamik (+25 400 Kč), špičkový audiosystém Bang & Olufsen (+22 300 Kč), vyspělé LED matricové světlomety (+44 900 Kč) nebo nejvyšší úroveň multimediálního systému MMI (+50 500 Kč), kvůli nimž základní cena 775 900 Kč narostla až na 1 244 100 Kč. Po usednutí za volant vyniknou zejména rozměrná, všestranně elektricky stavitelná sedadla, jež komfortem působí, jako by pocházely z většího modelu Audi. Mají dokonce nastavitelnou délku sedáku a vysoká opěradla poskytují oporu i ramenům vyšších pasažéru. Zaznamenáme také praktické a přehledně rozvržené fyzické spínače na středové konzole, zatímco ostatní tři sourozenci vsadili možná na efektnější, ale nikoli praktičtější integraci ovládání všeho do středového dotykového „tabletu“. Jen v Audi A3 tak stále najdete i samostatný panel pro regulaci ventilace. Také vzhled digitálního přístrojového štítu a logika dotykového displeje uprostřed nesou rukopis ryzího Audi. Nabídka místa na zadních sedadlech a v zavazadlovém prostoru plně odpovídá požadavkům na komfortní přepravu čtyř dospělých cestujících. Ve srovnání s mechanicky shodnými vozy Octavia, Golf a Leon, jimiž nyní s ohledem na jejich takřka souběžné uvádění na trh poměrně intenzivně jezdíme také, vynikne u Audi A3 kvalitnější odhlučnění od motoru a vnějšího prostředí. Zatímco u všech tří zmíněných sourozenců jsou ráfky s průměrem 18 palců do jisté míry „limitem kodrcání“, Audi A3 je i na nich docela pohodlné a závěsy kol účinně tlumí i přejezdy ostřejších nerovností. Zkoušený vůz zaujal přesnými reakcemi na pohyby volantem, celkovou ovladatelností a hbitostí v městském provozu a zdravě sportovním akcentem, jenž ale není na úkor komfortu jízdy.
S prodlouženou zárukou V základní ceně 652 900 Kč je zahrnuta prodloužená záruka na čtyři roky nebo 120 000 km a k dispozici je zaváděcí omezená série Edition One. Její exteriér bude odlišen vnějšími díly karoserie v matně šedém odstínu Platinum, tmavě tónovanými světlomety Matrix LED a titanově šedými 18″ koly. Dynamický vzhled završí interiér S line s nově vyvinutými sportovními sedadly s integrovanými opěrkami hlavy, ozdobným obložením z hliníku a pedály z ušlechtilé oceli. Nové Audi A3 Sportback je vozem pro individualisty, kteří si nepotrpí na velikost, ale ocení vytříbené naladění a bezmála luxusní výbavu, donedávna vyhrazenou jen automobilům vyšších tříd. S ohledem na ceny je jasné, že také v této generaci bude A3 klenotem našich silnic. /Jiří Duchoň/