Český tendr na výstavbu nových jaderných bloků se blíží ke svému rozuzlení. Jedním ze tří uchazečů je francouzská společnost EDF, která je největším provozovatelem jaderných elektráren na světě a zároveň společností, jež v současnosti v Evropě nové jaderné reaktory staví. „Postavit jadernou elektrárnu v Evropě má svoje specifika a EDF má v tomto ohledu nejvíc zkušeností. Z nich teď může těžit i Česko,“ říká v rozhovoru Roman Zdebor, ředitel české pobočky EDF.
Jak vidíte poslední vývoj v tendru a kdy očekáváte oznámení o výsledku?
Jsme přesvědčeni, že naše nabídka nejlépe vyhovuje potřebám ČEZ a realizace v podání EDF vytvoří v Česku největší ekonomickou hodnotu díky intenzivnímu zapojení českých firem. A to nejen do stavby nových bloků v Česku, ale i do projektů v dalších zemích. Očekáváme, že ČEZ vyhodnotí nabídky do konce letošního roku. Smlouva s vítězem by měla být uzavřena na konci roku příštího a věřím, že to bude právě s námi. ČEZ připravil výběrové řízení velmi kvalitně, a česká vláda tak bude mít k dispozici hodnocení podle objektivních kritérií. Nedovedu si představit, co by se muselo stát, aby se tento proces nedotáhl do konce. To říkám nejen jako zástupce jednoho z uchazečů, ale zejména jako člověk z českého jaderného průmyslu, který si ze srdce přeje, aby se už konečně začalo stavět.
Všichni tři uchazeči deklarují, že budou intenzivně spolupracovat s českými firmami. V čem se liší přístup EDF? Zásadně, protože v našem případě to nejsou jenom sliby na papíře, ale plán EDF má reálný základ. Za prvé, je tu historická spolupráce mezi českým a francouzským jaderným průmyslem, která trvá už desítky let.
Konkrétním příkladem je společnost Škoda JS — česká firma schopná dodávat klíčová zařízení pro francouzské reaktory stavěné v zahraničí. Za druhé, v současnosti s českými firmami už jaderné elektrárny stavíme. To je případ britské elektrárny Hinkley Point C, kde jsou vedle Škoda JS zapojeny i další firmy. A za třetí, právě tento britský projekt je důkazem, že když EDF realizuje svůj model spolupráce s místními firmami, většina hodnoty kontraktu zůstává britským společnostem. V tomto případě je to konkrétně 64 %.
Kolik tedy může tento podíl činit v Česku? V této fázi nemůžu říct konkrétní číslo, ale je zcela reálné zopakovat to, co se podařilo v Británii. Navíc tomu jdeme aktivně naproti, když pomáháme českým firmám s kvalifikačním procesem, aby vůbec mohly do našeho projektu dodávat. Pořádáme akademie pro dodavatele, kde s nimi odpracujeme nutnou technickou přípravu a seznamujeme je s potřebnými normami a standardy. Už je absolvovaly desítky firem a během podzimu se uskuteční další.
Jak se podepisuje na kondici vašich možných dodavatelů fakt, že česká vláda dlouhodobě váhá s definitivním schválením investice do nových jaderných bloků? Česká republika má obrovskou výhodu v podobě rozvinutého jaderného průmyslu a zkušeností s výstavbou jaderných elektráren. Záměrem EDF je těchto schopností využít na maximum a pomoci českým firmám k dalšímu úspěchu. Je pravda, že ty roky nenaplněných politických slibů českým firmám nepomohly. Ale většina jich se dokázala uchytit na jiných energetických projektech nebo v zahraničí. A dnes z nich můžeme poskládat špičkový dodavatelský řetězec. Doporučuji pustit si na našem webu seriál, kde jednotlivé dodavatele představujeme. Tam je krásně vidět, že se mají čím pochlubit, investují, rozvíjejí se.
Co přesně obnáší stát se kvalifikovaným dodavatelem EDF? To je různé, nejvíc to závisí na tom, do jaké bezpečnostní kategorie spadá daný komponent nebo výrobek. Požadavky na dodavatele pro jaderný ostrov a na běžné stavební práce se samozřejmě výrazně liší. Obecně je výhodou EDF to, že s českými firmami sdílí stejné regulatorní prostředí, takže pro ně není tak těžké přizpůsobit se našim kódům a standardům. A pak je tu okruh firem, které už kvalifikované jsou nebo je dobře známe z jiných projektů. S takovými pak ani nemusíme podepisovat žádná memoranda o spolupráci, to by bylo jen prázdné gesto.
Ve Francii bude EDF stavět určitě šest bloků, vážně se zvažuje dalších osm — jste připraveni kapacitně zvládnout i zakázky v dalších zemích? To je výzva, před kterou stojí celý jaderný průmysl, protože v příštích desetiletích chce stavět nové jaderné zdroje řada zemí. Nejlépe to zvládne ten, kdo bude mít v Evropě k dispozici opravdu kvalitní dodavatelský řetězec. EDF už funkční dodavatelský řetězec má a navíc investuje do jeho posílení. Naším cílem je vytvořit evropskou dodavatelskou platformu, která bude přinášet příležitosti napříč různými projekty. Navíc, Francie už v minulosti dokázala, že zvládne postavit desítky reaktorů v rychlém sledu. Dnes ve Francii existuje jasná vize a politická podpora jádra, takže tamní průmysl může dobře předvídat, připravit se a investovat do svých kapacit.
V jakých dalších evropských státech vidíte největší potenciál výstavby nových jaderných elektráren? Pod vedením Francie se v Evropě ustavi la neformální al iance zemí, které podporují jádro, a jejího posledního zasedání se zúčastnilo 16 států. Takže ten potenciál je značný. Nedávno například Švédsko oznámilo plán vybudovat do roku 2045 výkon odpovídající 10 konvenčním reaktorům. Náš středně velký reaktor EPR1200 zvažují například v Nizozemí nebo ve Slovinsku. V úvahu připadá i Slovensko — nedávno EDF podepsala dohodu o spolupráci mezi Slovenskem a Francií v oblasti jaderné energetiky. V Británii běží naplno stavba v Hinkley Point C a vláda zde schválila investici do další dvojice bloků EPR v lokalitě Sizewell C.
Tam všude se podle vás mohou uplatnit i dodavatelé z Česka? Pokud se tyto země rozhodnou pro technologii EPR, tak určitě. Je zcela reálné, že vznikne evropská flotila jaderných bloků založených na technologii EPR. Francie navrhuje, že by mohlo dojít k technologickému sjednocení mezi evropskými zeměmi. Takový přístup by přinesl obrovské výhody: nejenom sdílení neocenitelných zkušeností, ale také by umožnil integraci stovek průmyslových dodavatelů v celé Evropě, kteří by dodávali služby a technologie pro rychlejší a levnější výstavbu nových elektráren. V konečném důsledku by to snížilo náklady na jednotlivé bloky díky tzv. flotilovému efektu. Ten už vidíme v praxi na Hinkley Point C, kde se při „kopírování“ druhého bloku zvýšila u některých činností produktivita až o 30 %. EDF má každopádně největší potenciál stavět v Evropě nové jaderné elektrárny, a to představuje pro český průmysl obrovskou příležitost aktivně se podílet na současném oživení tohoto sektoru. /edfprocesko.cz/