SKF SimPro Quick je simulační software pro aplikace s jedním hřídelem, který je určen k rychlému posouzení návrhu uložení ložisek a jejich provozní výkonnosti na základě požadavků a podmínek aplikace. Díky nástroji je urychlen proces návrhu a optimalizace ložisek.
Software schopný vypočítat životnost ložiska byl jedním z důvodů, proč se společnost Mahle rozhodla pro SKF SimPro Quick. Dalším důležitým bodem bylo rychlejší řešení ložiskových uzlů v úzké spolupráci s SKF. Za sto let své existence se Mahle stala předním mezinárodním vývojovým partnerem a dodavatelem pro automobilový průmysl. Na základě široké systémové kompetence sestávající z motorových systémů a komponent, filtrace a tepelného managementu se produktové portfolio skupiny zabývá všemi zásadními problémy týkajícími se hnacího ústrojí a technologie klimatizace. Díky svým odborným znalostem v oblasti elektrických a elektronických součástek a systémů tak může společnost Mahle nabízet také integrovaná systémová řešení pro elektronickou mobilitu. Pokud jde o výpočty v rámci nových projektů, je pro společnost Mahle SKF SimPro Quick skvělým pomocníkem, který zajišťuje rychlejší a přesnější specifikace ložiskových uzlů. „Při výpočtech v každém projektu využíváme SimPro Quick pro stanovení základních parametrů ložisek,“ říká Martin Ostrouska, konstrukční inženýr ve slovinské společnosti Mahle Electric Drives, a dodává: „Při finálním odlaďování vždy spolupracujeme s aplikačními inženýry společnosti SKF, abychom si ověřili vhodnou vůli, čistotu, těsnění či kryty a správný výběr maziva. Speciálně pro elektromotory s permanentními magnety (IPM) pociťujeme přidanou hodnotu spolupráce s SKF, a to jak díky softwaru, tak i podporou aplikačních inženýrů!“ Martinu Ostrouskovi jsme ohledně výběru softwaru a jeho využití položili několik otázek:
Jaký byl rozhodující faktor při volbě Simpro Quick? Vybrali jsme SPQ, protože jsme potřebovali software, který by dokázal vypočítat životnost ložiska. Naším záměrem nebylo samostatné řešení ložiskových uzlů, ale zrychlení procesu návrhu uzlů využitím spolupráce s dodavatelem ložisek.
Jak často software používáte a jaká je jeho uživatelská přívětivost? Nedá se říci, že by byl využíván pravidelně. Když ale přijde na nový projekt s novým uspořádáním ložisek, je zapotřebí zhruba týden intenzivního používání.
Jaké aplikace modelujete nejčastěji? Elektromotory s permanentními magnety — IPM.
Z jakého důvodu jste v kontaktu s aplikačními inženýry SKF? Jakou podporu od nich dostáváte? U každého projektu kontaktujeme v rámci výpočtů aplikační inženýry. Jsme schopni určit základní parametry ložisek, ale pro finální specifikaci (vůle, čistota, těsnění/kryt ložiska, mazání) je podpora od aplikačních inženýrů velmi vítaná a vždy jsme dostali informace, které jsme potřebovali.
Jaké jsou hlavní výhody používání tohoto softwaru? Rychlejší a přesnější návrh ložiskových uzlů. Určení konečných rozměrů ložisek a poté ve spolupráci s aplikačními inženýry také určení všech dalších důležitých detailů.
Doporučili byste Simpro Quick ostatním kolegům? Případně proč? Již jsem jej doporučil, a to díky všem výše uvedeným výhodám. /www.skf.cz/