Subaru opět vylepšilo svoji vlajkovou loď. Představilo její speciální verzi s označením Limited, lišící se některými detaily vzhledu a výbavou. Subaru Outback, jež bylo v roce 1994 jedním ze zakladatelů moderních crossoverů, tedy osobních automobilů se zvýšenou karoserií, si za celu dobu své existence vybudovalo velmi dobrou pověst a loajalitu zákazníků. Dokonce lze říci, že Outback stál u zrodu svého segmentu a částečně také segmentu SUV. Z automobilu, jenž byl původně pouze zvýšenou variantou modelové řady Legacy (první tři generace měly toto pojmenování v oficiálním názvu a v Japonsku tomu tak je dodnes), se ale postupně vyvinul samostatný typ. V generacích číslo čtyři a pět, tedy v předchozí a té aktuální, dokonce nejdříve navrhli právě Outback s veškerou jeho robustností a až následně od něj odvodili nižší verze. Pátá generace interně označovaná kódem BS, se na českém trhu prodává od roku 2015 a od té doby jich ve zdejších registracích nových vozů přibylo více než 1 200 kusů. Co do prodejů je sice překonávají typy Forester a XV, nicméně Outback si stále udržuje pozici nejvýše postaveného vozu v hierarchii japonské značky se souhvězdím Plejád ve znaku.
Do nepohody
Pro rok 2020 však došlo spíše k menším změnám než obvykle. Jednou z nich je modifikovaný režim X Mode určený pro jízdu v terénu. Po vzoru nové generace Foresteru má nyní dva terénní režimy, jeden je určen na kluzké pevné podloží a druhý pro měkké povrchy, jako jsou písek, bláto či hluboký sníh. V závislosti na zvoleném režimu automobil mění charakteristiku reakcí plynového pedálu, převodovky, pohonu všech kol a samozřejmě také stabilizačního systému. Zatímco v prvním uvedeném nastavení je mapa motoru plošší, v druhém je strmější pro rychlejší nárůst točivého momentu na kolech. Při jízdě v terénu je odlišné nastavení dvojice módů tohoto systému jasně patrné. Zejména v režimu pro tvrdé povrchy lze s vozem velmi snadno jemně manévrovat a reagovat tak na nástrahy terénu. Silnou stránkou je schopnost optimálního rozdělení hnací síly mezi kola a robustnost podvozku. I když má Outback světlou výšku 200 mm, jeho největším omezením při výletech mimo silnice jsou dlouhý rozvor a přední převis. Druhou oficiálně uváděnou změnou modelového roku je modernizovaný multimediální a navigační systém s výkonnějším procesorem, připravenou možností pro vzdálené aktualizace a mírně upravenou logikou obsluhy. Pokud je vůz vybaven navigačním systémem, jde o řešení společnosti TomTom. Během testovací jízdy s novou speciální verzí Limited jsme ale vnímali, že Subaru zřejmě také mírně přeladilo podvozek. Zdálo se, že odpružení je nyní schopné jemněji tlumit zejména krátké nerovnosti, což automobilu dodává více klidu. Tato změna se nejvíce projevila na silnicích s nekvalitním až rozbitým povrchem, případně na městské dlažbě.
Optimalizovaná výbava
Základ testované verze pochází z vrcholného provedení Executive, ovšem postrádá kožené čalounění a audiosystém Harman-Kardon, a proto je levnější o 65 000 korun. Je tedy současně jen o 15 tisíc korun dražší než hůře vybavené „obyčejné“ provedení Comfort. I proto je obecně výbava verze Limited velmi bohatá a kromě kamerového bezpečnostního systému EyeSight, jenž je součástí všech verzí Outbacku, obsahuje také navigační systém, elektricky nastavitelná sedadla nebo vyhřívaný volant a všechna sedadla. Subaru Outback je vozem nabízeným s jedním typem pohonu. Je jím osvědčený atmosféricky plněný čtyřválec 2,5 l o výkonu 129 kW (175 k), kombinovaný s bezstupňovou převodovkou Lineartronic. Přednostmi této kombinace jsou především kultivovanost, nízká hlučnost a při klidné jízdě i spotřeba, jež se snadno drží kolem 9 l / 100 km. /Petr Hanke/