Regulérní odstávka II. bloku se v JE Temelín završila. V jejím průběhu personál vyměnil čtvrtinu paliva. Zbylá část prošla kontrolou a byla nově uspořádána v reaktoru. Kvalita paliva je jedním z klíčů k efektivnosti a spolehlivosti celé elektrárny. V rámci odstávky byla s pomocí speciálního stendu realizována rovněž měření na jaderném palivu. Cílem je potvrdit soulad skutečného chování paliva s projektovými analýzami, které byly základem pro jeho licencování. Měření potvrdila, že chování paliva je v souladu s očekáváním. Palivo tedy svými charakteristikami zajišťuje nejen bezpečný provoz, ale i významně přispívá k celkové spolehlivosti a efektivitě provozu celé elektrárny. Díky tomu, že JE Temelín jako jedna z mála disponuje potřebným zařízením, je možné získávat prakticky okamžitou zpětnou vazbu z provozních zkušeností. Jinak je pro získání takových informací třeba čekat řadu let, než je možné palivový soubor převézt do horkých komor výzkumných ústavů k měření. Program a rozsah měření je odsouhlasen mezi ČEZ a SÚJB. Začal se připravovat již v průběhu procesu licencování a především výroby paliva. Předem vybrané palivové soubory byly ve výrobním závodě přeměřeny detailněji a naměřená data se uchovala jako výchozí stav pro porovnání s hodnotami získanými právě v průběhu odstávek na stendu inspekcí. Na realizaci měření se podílí tým složený nejen ze specialistů TVEL a pracovníků JE Temelín, ale i odborníci z Centra výzkumu Řež (CVŘ) a společnosti ALTA.
PALIVO TVSA-T PRO TEMELÍN Modifikovanou verzi s označením TVSA-T s odolnější mechanickou konstrukcí vyvinula společnost TVEL pro JE Temelín v letech 2006–2009, a to na bázi svého osvědčeného paliva TVSA. Ta má ve všech rozích šestihranného souboru výztužné úhelníky ze zirkoniové slitiny pevně spojené s distančními mřížkami s turbulizátory. Zlepšují promíchávání chladicí kapaliny mezi proutky, čímž předcházejí jejich možnému poškození. Všechny konstrukční prvky paliva TVSA-T prošly několikaletým testováním na Kalininské elektrárně a v ruských výzkumných ústavech. Až poté jeho použití schválil SÚJB. Na testování se podílela rovněž plzeňská ŠKODA JS, která provedla řadu ověřovacích hydraulických zkoušek prototypu tohoto palivového souboru. Každý detail v konstrukci jaderného paliva má své opodstatnění. Palivové soubory TVEL jsou přizpůsobeny pro snadnou a rychlou manipulaci. Přesun takového souboru mezi bazénem skladování a reaktorem během odstávky zabere asi půl hodiny. Palivových souborů je v reaktoru celkem 163. Proto každé zrychlení manipulace v řádu byť jen několika minut na jeden soubor hraje podstatnou roli. Každý den odstávky totiž pro JE Temelín znamená nevyrobit 24 000 MWh elektrické energie. V Dukovanech postupně dokázali snížit počet dní v odstávce z původních 60 na dnešních cca 20–30. V dvojnásobně velkých temelínských reaktorech do budoucna plánují stáhnout délku odstávek z nynějších 50 na 40 dní.
VÝHLED DO BUDOUCNOSTI Smlouva na dodávky zhruba 400 t paliva TVEL pro JE Temelín má platnost do roku 2020. Avšak i v jejím rámci odborníci z ČEZ a TVEL jednají o možnostech využití a o postupném zavádění nových poznatků z vývoje k efektivnějšímu chodu elektrárny. Cest k větší efektivitě je řada. Firma ALVEL (česko-ruské centrum inženýrských a technologických služeb) kupř. zajišťuje realizaci sedmiletého projektu ověřování nových perspektivních slitin pro konstrukční prvky palivových souborů a pokrytí palivových proutků. /jh/