Už v polovině února jsme měli příležitost seznámit se s prototypy Škoda Enyaq iV, největšího vozu postaveného na platformě MEB, určené výhradně pro plně elektrické modely koncernu VW Group, nicméně embargo na veškeré informace bylo stanoveno až na 7. května. Škoda Enyaq iV se stane prvním plně elektrickým SUV značky Škoda a po Citigoe iV jejím druhým sériově vyráběným elektromobilem. Také Enyaq iV má být „pravou škodovkou“ a nabídnout zajímavou kombinaci ceny, prostornosti a provozních nákladů. Ze všech vozů rodiny MEB koncernu VW Group bude proto Enyaq iV, alespoň prozatím, největší.
Elektrovýbava na míru potřeb
Pětimístný Enyaq iV má v rámci platformy MEB lithium-iontové akumulátory uložené mezi nápravami v podlaze. Jeden článek ve formě hliníkové destičky má elektrický náboj 78 Ah a váží 1 073 g. Destičky se po 24 kusech sestavují do modulů. Do typu Enyaq iV se budou instalovat tři druhy akumulátorů. Modelu Enyaq iV 50 je určen akumulátor s osmi moduly a kapacitou 55 kWh. Enyaq iV 60 má o jeden modul navíc a kapacitu 62 kWh a nejsilnější Enyaq iV 80 má 12 modulů a kapacitu 82 kWh, takže logicky nabízí nejdelší dojezd. Poháněna jsou kola zadní nápravy (synchronní motor, až 16 000 min-1), ovšem model 80 může mít i elektromotor na nápravě přední (80X; asynchronní, až 12 000 min-1), čímž celkový výkon naroste ze 150 na 195 kW (205, resp. 266 k). Stejný akumulátor jako 80 a 80X má i špičkové provedení Enyaq iV vRS s výkonem 225 kW (307 k) a pohonem kol obou náprav. Akumulátory mají ve všech případech stejné vnější rozměry a liší se pouze hustotou osazení modulů. Volnost v dobíjení zajišťují kabely s různými konektory. Mode 2 je určen pro střídavý proud z běžné domácí zásuvky 2,3 kW/230 V, univerzální Mode 3 pak ze 400V zásuvek dobíjecích stanic a wallboxů do výkonu 11 kW (Enyaq iV 50 do 7,2 kW). Dobíjet lze rovněž na rychlodobíjecích stanicích stejnosměrně do 125 kW (Mode 4; Enyaq iV 60 do 100 kW, Enyaq iV 50 do 50 kW). V případě 125kW zdroje má dobití akumulátoru z 10 na 80 % trvat jen 40 minut. Každý elektromotor má vlastní kapalinové chlazení, na přání se bude dodávat tepelné čerpadlo, využívající zbytkového tepla těchto okruhů pro vytápění a chlazení interiéru. Ačkoli prakticky veškeré brzdění zajistí rekuperace elektromotory (intenzitu zpomalování/ dobíjení lze upravovat páčkami pod volantem), je nový Enyaq iV osazen bohatě dimenzovanou konvenční brzdovou soustavou. To pro případ, kdyby například při sjezdu z hor byly akumulátory nabity na maximum a nebylo by kam rekuperovanou energii ukládat.
Komunikace je základ
Škoda Enyaq iV přiváží také zcela nové komunikační rozhraní mezi řidičem a vozem. Překvapivě malý digitální přístrojový štít o úhlopříčce jen 5,3″ zobrazuje pouze ty nejdůležitější provozní údaje, vše ostatní se odehrává ve středovém dotykovém monitoru s úhlopříčkou 10“ a na přání 13″. Jde o zcela nový systém, jenž má být společný všem vozům na platformě MEB. Počítá s trvalým připojením vozu k internetu, ale ve skutečnosti jde spíše o to, zajistit uživateli aktuální přehled o tom, zda k potřebné dobíjecí stanici dojede a jestli bude zrovna volná. Tento multimediální systém částečně připomíná soustavy z nového Golfu či Octavie. Absolutní novinkou mezi vozy značky Škoda je průhledový displej, promítající před řidiče přímo do čelního skla řadu informací včetně velmi věrně působícího zvýraznění okrajů vozovky nebo grafických pokynů navigace. Zcela nová je sestava výbavových stupňů, jež se v Enyaqu iV mění spíše v „témata“, rozsah výbavy se bude více odvíjet od použitých akumulátorů. Nejslabší varianta bude dostupná coby Studio a Loft. Druhý zmíněný má být standardem pro verze Enyaq iV 60 a 80 a další ponesou označení Lodge, Lounge, Suite a EcoSuite (s přírodními materiály čalounění). Vrcholný Enyaq iV vRS má mít vlastní interpretaci témat Lounge a Suite. V nabídce bude 11 odstínů laku, dvě barvy střechy a dvě verze dekoračních lišt, přesto je záměrem tvůrců výběr vozu zákazníkovi co možná nejvíce zpřehlednit a usnadnit.
Jízdní vlastnosti
Při prvních jízdách prototypy Škoda Enyaq iV v provedení 80 potěšily především kultivovaným projevem. Velmi tuhý skelet karoserie brání jejímu kroucení, takže je ve voze i na nerovnostech či v zatáčkách naprostý klid. Řízení je přesné a překvapil nás mimořádně velký rejd předních kol, umožňující otočit se s vozem na velmi malém prostoru. Zrychlení je pochopitelně impozantní, dojezd v běžném provozu odhadujeme přibližně na 380 km. Uložení akumulátorů v podlaze, tedy těsně nad vozovkou, přináší nejen prostorný interiér bez středového tunelu, ale především nízké těžiště, přispívající k znamenité stabilitě a minimálním bočním náklonům v zatáčkách. Limitem dynamické jízdy je v nich pouze vyšší hmotnost vozu, jež ale není nijak extrémní. Například „naše“ verze 80 váží 2 010 kg, což je zhruba tolik, kolik váží Kodiaq RS, přičemž užitečná hmotnost činí 645 kg, zatímco u zmíněného sourozence v pětimístném provedení se podle výbavy pohybuje od 468 do 700 kg. Enyaq iV bude moci také tahat přívěs, což u elektromobilů nebývá pravidlem, nebrzděný do hmotnosti 750 kg a brzděný do 1 000 kg (u verzí s pohonem obou náprav až 1 200 kg). Volič provozních režimů má pouze polohy D (vpřed) a R (zpět), pozice P (parkování) zcela chybí, vůz zkrátka po ukončení jízdy deaktivujete a zajistíte startovacím tlačítkem. Ačkoli byly mechanické části vozů na rozdíl od stále rozpracovaného interiéru již prakticky finální, zapracovat bude třeba ještě na odezvě brzdového pedálu, jenž měl zatím poměrně tuhý chod a přechody mezi rekuperací a nástupem kolových brzd při zastavování nebyly nejplynulejší.
Pod pokličkou
Po celodenních testovacích jízdách 11. února, tedy v předvečer oficiálního oznámení jména Enyaq iV, jsme večer dostali příležitost důkladně si prohlédnout i nemaskovaný vůz v plném jeho lesku. Samozřejmě opět bez záznamového zařízení. Překvapila nás kvalita použitých materiálů a jejich zpracování, jež vysoce převyšuje vše, nač jsme dosud u vozů Škoda byli zvyklí. Zadní část zadních bočních dveří dosedá do důmyslného prolisu, jenž zamezuje průniku nečistot do mezidveřních prostor, a tím i ušpinění cestujícího během nastupování. Interiér je vzdušný a objemný a spolu se zavazadlovým prostorem o základním objemu 585 l dokládá, že komponenty poháněcího systému jsou rozloženy ve voze skutečně promyšleně a prostorově hospodárně. Středová konzola je v Enyaqu iV zcela čistá, nejsou na ní prakticky žádné ovladače a poslouží vlastně pouze k odkládání drobností. Na kolech zadní nápravy jsou bubnové brzdy, jejichž vývoj mimochodem spadá v rámci celého koncernu do odpovědnosti mladoboleslavského týmu Ing. Martina Hrdličky. Vystavený vůz byl osazen jedenadvacetipalcovými pneumatikami o rozměru 235/45 vpředu a 255/40 vzadu, jež budou pro Enyaq iV největší alternativou. Škoda Auto očekává, že do roku 2025 budou čistě elektrické modely a plug-in- -hybridy představovat 25 % jejích prodejů. Do roku 2021 chce automobilka investovat do vývoje elektrifikovaných modelů a do rozšiřování uceleného a vzájemně propojeného ekosystému pro moderní a ekologická řešení mobility dvě miliardy eur. K tomu každý rok dalších 40 milionů eur do školení zaměstnanců. Nová Škoda Enyaq iV bude veřejnosti odhalena ve druhé polovině roku a k prvním zákazníkům by se mohla dostat ještě letos, nicméně další informace zatím k dispozici nejsou. Cenově by podle tvrzení zástupců značky měla novinka začínat na úrovni lépe vybavevybaveného vozu Kodiaq. Pro zajímavost, přibližně 40 % z prodejní ceny vozu padne na akumulátor. Série Founders Edition se bude vyznačovat specifickou barvou a výbavou a bude omezena na 1 895 vozů, připomínajících 125. výročí založení továrny. Výroba má probíhat přímo v hlavním výrobním závodě Škoda Auto v Mladé Boleslavi, takže Enyaq iV bude zatím vůbec jediným automobilem na platformě MEB vyráběným mimo Německo. Hovoří se ale také o produkci v Číně. Lze říci, že Enyaq iV bude něčím, na co příznivci elektromobility dosud čekali: koupit totiž dnes lze pouze elektrická vozidla buď malá, nebo naopak velká a příliš drahá. /Jiří Duchoň/