Nosným tématem projektu Digitální továrny v pavilonu F byla, jak již sám název napovídá, digitalizace. Zlatým partnerem této akce, jíž se zúčastnily desítky firem, byla společnost Siemens, která návštěvníkům představila systém pro energetický management.
Podle Veroniky Němcové, vedoucí komunikace společnosti Siemens pro Českou republiku, je digitalizace skvělým receptem na to, jak zajistit rychlé reakce na měnící se požadavky zákazníků, jak zlepšit kvalitu výrobků a jak výrobky zákazníkům dříve doručit. „V poslední době se ke všem těmto požadavkům ale přidává ještě otázka energetické náročnosti, a proto jsme letos jako motto naší prezentace na MSV zvolili heslo Flexibilní, odolná a energeticky efektivní výroba. Recepty, jak dosáhnout energetické efektivity, ukazujeme ve spoustě aplikací, ať už jsou to jednotlivé stroje či strojní zařízení, energeticky náročné provozy, jako jsou například pohony, nebo i v celém výrobním řetězci či na úrovni dat.“
Simatic Energy Manager dokáže predikovat spotřebu I proto Siemens přijel do Brna s ukázkou systému pro energetický management. Simatic Energy Manager je schopen plně analyzovat nasbíraná data z jednotlivých měřících uzlů a následně energetikovi poskytne patřičné grafy pro detailní analýzu. „Na základě těchto analýz může energetik nasmlouvat energie tak, aby jimi dokázal pokrýt nezbytný provoz. Důležitou vlastností našeho systému je i jeho schopnost predikce spotřeby elektrické energie pro výrobu konkrétního dílu,“ doplnil Radim Křístek, produktový manažer Siemensu. Funguje to tak, že tento nástroj je možné propojit s informačním systémem typu SAP a energetický systém dokáže zaslat report, kolik energie bude třeba zajistit pro jeho výrobu. Systém také umí vyhodnocovat energetickou účinnost, což znamená, že analyzuje nasbíraná data z jednotlivých zařízení a vyhodnotí, v jaké energetické třídě se zařízení nachází. Simatic je také certifikován podle normy ISO 50001 a v případě, že by došlo k její změně, Siemens automaticky vydává update. Zákazníkovi tak zůstane stále plně certifikovaný nástroj. „Energetická účinnost je vyhodnocovaná pomocí normy VDMA, která byla primárně určena pro obráběcí centra, ale modifikovala se a dle této normy se vyhodnocuje i účinnost pro jednotlivá zařízení, ať už jde o výrobní linky, jednoúčelové stroje a další zařízení,“ upřesnil závěrem Radim Křístek. /mm/