Zbrusu nové školicí středisko představila ve své vídeňské pobočce exkluzivně novinářům z České a Slovenské republiky v první polovině února společnost Sandvik Coromant, přední světový dodavatel nástrojů, nástrojových řešení a know- -how pro obrábění kovů. V novém školicím středisku bude Sandvik Coromant poskytovat kurzy především technickému personálu svých zákaznických firem. Účastníci kurzů nepochybně ocení moderní vybavení učeben, které plně odpovídá aktuálním vývojovým trendům v přenosu informací mezi obchodními partnery. Ve vídeňském školicím středisku seznámili zástupci společnosti Sandvik Coromant české a slovenské novináře také se současnou strukturou firmy, s její strategií a s některými jejími novými produkty. Andrej Palovčík, regionální manažer pro Českou a Slovenskou republiku, v úvodu prezentace upozornil na klíčová témata společnosti, k nimž patří bezpečnost práce, boj s korupcí a maximální zákaznická podpora. Sandvik Coromant díky rozsáhlým investicím do výzkumu a vývoje vytváří unikátní technické novinky a společně se svými zákazníky zavádí nové standardy produktivity. K těmto zákazníkům patří také nejvýznamnější světoví výrobci v automobilovém a leteckém průmyslu a v oblasti výroby energetických zařízení. Greta Ninovová z marketingového oddělení Sandvik Coromant informovala o nových webových stránkách firmy, které nabízejí například webshop, instruktážní videa, informace o plánovaných akcích pro zákazníky, digitální knihovnu či online tréninkový program.
Coromant Capto – tři systémy v jednom
Zástupci Sandvik Coromant představili i některé nové produkty, například modulární rychlovýměnnou nástrojovou koncepci Coromant Capto, která nabízí tři systémy v jednom. Rychlovýměnné nástrojové držáky pro soustružnická centra umožňují zkrácení časů na seřízení a výměnu nástrojů, což se projeví podstatným zlepšením využití stroje. Integrací systému Coromant Capto přímo do vřetena se například u víceúčelových strojů, obráběcích center přizpůsobených pro soustružení nebo vertikálních soustruhů, zvyšuje jejich univerzálnost a stabilita. Jako modulární systém určený pro obráběcí centra nabízí Coromant Capto široký sortiment prodlužovacích a redukčních adaptérů umožňujících bez ohledu na typ rozhraní obráběcího stroje (SK, HSK, Big Plus) sestavit nástroje různých délek a tvarů. Novinkou v portfoliu firmy je i vysoce výkonná fréza CoroMill 170, určená pro výrobu velkých ozubených kol s modulem v rozmezí 12 až 22. V kombinaci s nejnovějšími třídami břitových destiček od Sandviku umožňuje tato fréza zkrácení času na výrobu ozubení a pro následné operace zanechává pouze velmi malý a rovnoměrný přídavek na dokončování. Její použití umožňuje dosažení přesnosti a spolehlivosti hrubovacích operací při obrábění vnějšího i vnitřního ozubení. Další nový produkt, CoroMill 176, představuje hospodárnější alternativu k přeostřitelným HSS nástrojům z rychlořezné oceli. Určen je pro výrobu ozubení s modulem v rozmezí 4 až 9. Vyšší řezné rychlosti v kombinaci s uživatelsky jednoduchým prováděním výměn břitových destiček umožňují zkrácení času cyklu.
Přednosti vysokotlakého chlazení
O výhodách, které pro všeobecné obrábění nabízejí řešení využívající k chlazení vysoce přesný a vysoký tlak, hovořil technický manažer pro ČR a SR Stanislav Škornička. Systém vysokotlakého přívodu řezné kapaliny zajišťuje lepší kontrolu utváření třísek a prodloužení trvanlivosti nástrojů. Je založen na účinku paralelních laminárních proudů řezné kapaliny přiváděných optimalizovanými tryskami pod vysokým tlakem a pod správným úhlem na správné místo břitu. V nástroji jsou zabudovány pevné, předem nasměrované, vysoce přesné trysky, které nevyžadují žádné další seřízení. Podle typu nástroje je nástrojový držák opatřen dvěma nebo třemi tryskami. Přívod řezné kapaliny zajišťuje čerpadlo obráběcího stroje nebo samostatné přídavné čerpadlo. Nabídka vysokotlakých chladicích řešení firmy Sandvik Coromant je poměrně široká a ve srovnání s ostatními přinášejí její řešení zákazníkům důležitou výhodu – lze je použít na standardních strojích a pro standardní nástroje. U soustružnických center a víceúčelových obráběcích strojů tvoří soustavu pro přívod řezné kapaliny nástroje CoroTurn HP, CoroMill nebo CoroDrill v kombinaci s modulárním upínacím systémem Coromant Capto, který byl od samotného začátku navržen tak, aby umožňoval práci s chlazením pod vysokým tlakem.
Inveio – převratný technologický objev
Sandvik Coromant právě v této době zařazuje do svého katalogu nové nástrojové třídy pro soustružení ocelí a frézování litin, které využívají technologii Inveio. Podle firmy jde o převratný technologický objev v oblasti materiálového inženýrství, díky kterému nové břitové destičky získávají výjimečnou odolnost proti otěru. Po úspěšném uvedení nástrojové třídy GC4325 loni v říjnu nyní společnost Sandvik Coromant pokračuje v rozšiřování tohoto sortimentu a zařazuje do své nabídky nové nástrojové třídy GC4315 a GC3330. Všechny tyto tři nástrojové třídy využívají technologii Inveio, s níž obráběcí proces získává vysokou míru předvídatelnosti a dlouhou životnost nástrojů. Pro vysokou výkonnost těchto tříd je rozhodující usměrněná krystalografická orientace, které je dosaženo právě díky této nové technologii. Orientace krystalů v CVD povlaku z oxidu hlinitého je u běžných břitových destiček obvykle zcela náhodná. Společnost Sandvik Coromant však objevila způsob, jak je možné kontrolovat růst krystalů a dosáhnout toho, aby došlo k vyrovnání všech krystalů ve stejném směru – proti vnějšímu povrchu. Tyto těsně uspořádané pakety krystalů pak tvoří odolnou bariéru sloužící jako ochrana proti podmínkám působícím v místě řezu a třískám. Výsledkem jsou nástrojové třídy s neuvěřitelnou odolností proti otěru a břity, které si uchovávají svůj tvar i při dlouhých časech v řezu. /pj/