Při návrhu třetí generace typu X1 postupovala značka BM W předvídatelně a nadmíru pragmaticky. Nová generace je větší, propojenější, hospodárnější a také jezdí s neobyčejnou lehkostí.
BMW byla z prémiových automobilek první, která vyvinula automobil mířící mezi kompaktní SUV s délkou kolem 4,5 m. V roce 2009 představená první generace vyjela za zákazníky postavená na „velké“ platformě s podélně uloženými motory a pohonem zadních nebo všech kol. U automobilů s takovou délkou se ale výrazněji projevují negativa této koncepce v podobě menšího místa zbývajícího pro posádku. Právě to byl spolu s cenou důvod, proč BMW v roce 2015 druhou generaci X1 postavilo na tehdy nově vyvinutou platformu UKL, na níž o rok dříve vyjela řada 2 Active Tourer, a již v roce 2010 také Mini Countryman. Konkrétně šlo o větší verzi tohoto technického základu, jehož základní variantu používají například hatchbacky Mini.
Evoluce původního základu
Model X1, jehož se v prvních dvou generacích prodalo 1,9 milionu kusů, patří mezi čtyři nejúspěšnějších modelové řady BMW (po řadách 3/4, X3/X4 a 5). Pravidelně jeho roční prodeje překračují hranici 300 tisíc kusů, a to je samo o sobě důvodem, proč se BMW v tomto případě vyvarovalo přílišné revoluce. Třetí generace je postavena na upravené platformě svého předchůdce, a tím kopíruje druhou generaci řady 2 Active Touring. Na rozdíl od něj ale dostala o 22 mm prodloužený rozvor s hodnotou 2 692 mm. Délka karoserie narostla o 53 mm, šířka o 24 mm a výška o 44 mm. Celkové zvětšení, ovšem bez výrazných změn proporcí, akcentuje i vzhled, jemuž v přední části dominuje větší a vzpřímenější maska chladiče s nebývale hranatým provedením. Celkově ale došlo k uhlazení a vyčištění designu, takže nová generace působí skoro až jednolitým dojmem. Kromě masky chladiče se zdá, že jediným větším výstřelkem jsou výrazně tvarované a z těla karoserie vystupující nízké skupinové svítilny tvořené kompletně LED zdroji světla. LED jsou ve všech provedeních použity také vpředu, zákazník má v tomto případě možnost připlatit si za adaptivní matricovou variantu.
Velký posun uvnitř
To samé lze říci také o interiéru, jenž na první pohled na posádku dýchne moderním dojmem. Nejde pouze o velký širokoúhlý displej ukrývající pod jedním sklem dvojici zobrazovacích jednotek s úhlopříčkami 10,25″ a 10,7″, ale zejména o celkovou jednoduchost interiéru. Zaujme například vysoká středová konzola s hlavními ovládacími prvky, ale také praktické řešení úložných prostorů pro telefon či nápoje. Logicky uspořádaná jsou též tlačítka na multifunkčním volantu. Řešením palubní desky model X1 v podstatě kopíruje řadu 2 Active Tourer, z níž je ovšem zásluhou více vpřed posunutého spodního okraje předního skla a jinak umístěných zrcátek lepší výhled a působí vzdušněji. Z nejnovějších modelů BMW je známý také ovládací systém iDrive 8. generace, který potěší promyšlenou logikou obsluhy, přehledností a rychlou odezvou. Na vysoké úrovni je rovněž nabídka mnoha funkcí často využívajících online služby. Standardní součástí multimédií je u všech verzí kromě jiného i navigační systém. Nevýhodou řešení použitého u „malých“ modelů s napříč uloženými motory je absence pro BMW již 20 let tradičního ovládacího kolečka umístěného mezi sedadly — systém se v těchto vozech obsluhuje pouze dotykově přes displej, bohužel. Naopak kladem zůstává, že nejnovější generace ovládacího systému přináší i do nejmenšího SUV značky nejmodernější funkce známé z větších a luxusnějších typů. Řeč je nejen o možnosti přihlášení pomocí BMW ID a využívání různých personalizovaných funkcí, ale také o aktualizaci softwaru, možnosti využití osobní eSIM karty nebo nejnovější generaci asistenčních systémů s možností poloautonomní jízdy úrovně 2. Silnou stránkou nového typu X1 je zadní část interiéru. Kromě celkově většího prostoru zaujmou opěradla zadních sedadel, jež jsou standardně dělena v poměru 40 : 20 : 40 a nabízejí možnost změny sklonu jednotlivých sekcí. Volitelně je pro verze se spalovacími motory připravena možnost posunu zadních sedadel v rozmezí 130 mm. Zavazadlový prostor se základním objemem 540 l je o 35 l větší než u předchůdce. Standardní výbavou je elektrický pohon pátých dveří.
Příjemné cestování za rozumnou cenu
Nabídka motorů kopíruje řadu 2 Active Tourer, což platí také pro dvojici plug-in hybridních variant, které se představily s mírným zpožděním oproti konvenčně poháněným verzím. Novinkou je příchod čistě elektrické verze s dvojicí elektromotorů a celkovým výkonem 230 kW (313 k). Třetí generace BMW X1 při jízdě zaujala neobyčejnou lehkostí obsluhy a přirozeným chováním. Rychlé reakce vozu na pohyby volantu, stejně jako suverénní zátah vznětového motoru testované varianty xDrive23d, výborně sladěného se sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou s integrovaným elektromotorem mild-hybridního systému, zajistily velice příjemné cestování s vysokou mírou komfortu. I při dosahování velmi vysokých jízdních průměrů, s pohonem všech kol a zvýšenou stavbou vozu SUV se spotřeba běžně pohybovala v rozmezí 5,2 až 7,0 l / 100 km. Ve svém segmentu má nový model X1 co říci rovněž svou cenou, protože i základní provedení disponuje v celku kvalitním provedením a velmi bohatou standardní výbavou. Po jejím započítání cena často atakuje i podobně velké modely lidovějších značek. /Petr Hanke/