Označení 500 původně symbolizovalo zdvihový objem motoru vůbec prvního kompaktního Fiatu 500 z roku 1936, známého spíše pod jménem Topolino (italsky „myšička“). Po něm v roce 1957 přišel zřejmě nejslavnější vůz celé této dynastie, který byl označován jako „nový“, tedy Fiat 500 Nuova. Na tento vůz postupně navazovaly malé vozy Panda (1980, dnes se vyrábí ve 3. generaci), 126 (1987) nebo Cinquecento (1992). Teprve až v roce 2007 přišla na trh další generace typu 500, tentokrát nazvaná jednoduše Fiat 500. Tento vůz se spalovacími motory vpředu napříč a pohonem předních kol se vyrábí po několika modernizacích dodnes a s jeho výrobou se po boku loni představené elektrické „pětistovky“ počítá i nadále.
Nuova se vrací Fiat elektromobil označuje za třetí generaci typu 500 a v rodné Itálii (vyrábí se v turínské továrně Mirafiori) se jmenuje opět Fiat Nuova 500. V České republice používá pojmenování Nový Fiat 500. Určitá rozpolcenost je v tom, že zatímco přední logo 500 je standardní, zadní má ve své poslední nule zakomponované písmenko „e“. Připomeňme ještě, že první elektrická verze Fiat 500e se v Los Angeles představila už v roce 2012. Jedná se však o jiný vůz, původně navržený pro Kalifornii, ačkoliv spíš než tam se prosadila v Evropě, kam ji několik soukromých společností individuálně dováželo. To je ale jiný příběh. Nový Fiat 500 se začal na českém trhu prodávat počátkem letošního roku, a to hned ve třech karosářských verzích: jako klasický třídveřový hatchback (na fotografiích), jako polokabriolet se shrnovací plátěnou střechou a nově také ve verzi 3 + 1 s malými, proti směru jízdy otevíranými druhými bočními dveřmi na straně spolujezdce, tedy v provedení podobném například Mazdám RX-8 a MX-30 nebo BMW i3. I když svým vzhledem novinka jednoznačně navazuje na své dva předchůdce, na první pohled zaujme její moderní pojetí a uhlazenost. Ve srovnání se zážehovými verzemi Fiatu 500 působí nová generace větším dojmem, ovšem při zachování proporcí. Automobil stojí na rozvoru prodlouženém o 22 mm a jeho karoserie je o 86 mm delší, o 56 mm širší a o 54 mm vyšší. To se samozřejmě projevuje uvnitř, kde nová 500 již nepůsobí tak stísněně, ale umožňuje snadněji „dýchat“. Tento efekt je jistě kromě větších rozměrů dán také jednoduchou a nízkou palubní deskou a absencí středového tunelu, stejně jako rozměrným proskleným střešním oknem, jako tomu bylo u testované speciální zaváděcí edice La Prima.
Digitalizace a snadná obsluha Uvnitř vozu zaujme celková jednoduchost a jakási přátelskost. Hlavní ovladače jsou sdružené jen do několika srozumitelných celků a jsou jednoznačně pochopitelné. To platí třeba pro tlačítka nahrazující konvenční volič převodovky (u elektrických vozů spíše volič směru jízdy), ale též pro spínače klimatizace nebo přepínač jízdních režimu či ovladače hlasitosti rádia a ruční brzdy situované mezi předními sedadly. Hlavními ovládacími prvky jsou multifunkční volant spojený s digitálními přístroji a nově navržený široký centrální displej s 10,25" úhlopříčkou. Digitální přístroje nabízejí několik možností zobrazení, snadno volených tlačítky na volantu, přičemž mohou zobrazovat kromě tradičního kruhového přístroje například navigační mapu, informace asistenčních systémů nebo údaje palubního počítače. Vše je navrženo jednoduše a srozumitelně, bez zbytečných „technicistních“ příkras. Podobný přístup jsme již dříve pozorovali například u Volkswagenu ID.3. Nový Fiat 500 je jedním z prvních vozů vybavených zbrusu novým infotainmentem UConnect 5. Jde o od základu nově koncipovaný systém postavený na operačním systému Android a obsahující kromě jiného navigaci TomTom s doplňkovými funkcemi pro elektrické vozy. Celý systém je ale „zabalen“ do vlastního uživatelského rozhraní, vyznačujícího se srozumitelností a přehledností. V některých prvcích připomíná například řešení multimédií od Porsche. Kromě snadné obsluhy, kdy je hlavní menu tvořeno šesti ikonami umístěnými svisle u levého okraje, nabízí možnost systém připojení dvojice telefonu a například také bezdrátově fungující rozhraní Apple CarPlay a Android Auto. Nechybí ani funkce Wi-Fi hotspot a trvalé připojení k internetu. Díky němu lze pomocí aplikace Fiat 500 sledovat průběh nabíjení, lokalizovat vozidlo, aktivovat nezávislou klimatizaci/topení a mnoho dalšího. Vše se opět ukázalo jako jednoduše funkční a snadno pochopitelné. FIAT do nové 500 instaloval také novou generaci systému pro částečně autonomní jízdu, konkrétně jde především o přednárazový brzdný systém a spojení adaptivního tempomatu s funkcí udržování v jízdním pruhu. Systém fungoval spolehlivě, jen by mohly být jeho zásahy jemnější a plynulejší. V této oblasti je možné očekávat další pokrok při celkovém ladění.
Na nové platformě Fiat novou generaci typu 500 navrhl od základu nově, takže elektrický pohon neimplantoval do stávající architektury. Naopak, nová 500 je postavena na nové platformě určené výhradně pro elektrické modely a je také prvním elektrickým modelem bývalého koncernu FCA (nepočítáme-li zmiňovaný ručně vyráběný Fiat 500e z roku 2012. Kromě trojice karoserií je nová generace připravena se dvěma verzemi pohonu, lišícími se kapacitou použitého lithium-iontového akumulátoru a výkonem motoru. Základní provedení s velmi zajímavou cenou v segmentu elektromobilu 629 900 Kč si s sebou veze zásobu 23,8 kWh, zatímco větší, startující o 105 tisíc korun výše, již nabídne 42 kWh. V obou případech jde o celkovou kapacitu, přičemž využít lze z nich přibližně 89 %. V prvním případě činí podle režimu WLTP udávaný dojezd 190 km, ve druhém 315 km. My jsme měli v testu k dispozici větší variantu, která je nabízena v mnohem širší paletě provedení, a realita po plném nabití při používání za teplot kolem 0 °C byla zhruba 200 km, i když na displeji se objevil dojezd i 260 km. V průměru jsme totiž s novým Fiatem jezdili se spotřebou 20,5 kWh / 100 km. Lze očekávat, že při jízdách za větších teplot by se spotřeba snížila. Nutno také dodat, že náš jízdní styl se nezaměřoval na maximální hospodárnost, ale dynamika jízdy, včetně rychlostí na dálnicích, odpovídala běžné jízdě s konvenčně poháněným vozem srovnatelného výkonu. Akumulátor nového Fiatu 500 lze nabíjet různými způsoby pokrývajícími široké spektrum použití. Jedním z nich je stejnosměrné nabíjení výkonem až 85 kW, jež doplňuje dobíjení střídaným proudem. Kromě běžné 220V zásuvky lze pro nabíjení využít i řadu domácích nabíječek (wallboxů) Fiat. Pro pohon předních kol konstruktéři zvolili synchronní elektromotor s permanentními magnety, který je uložen vcelku s jednostupňovým převodem a výkonovou elektronikou. Řešení pochází od společnosti GKN, jež dodává například elektricky hnané zadní nápravy do modelu Jeep Renegade a Compass 4xe (viz TT 7/2021). Jde o jednu z vůbec prvních aplikací integrované jednotky GKN G400, využívající pro výkonovou elektroniku techniku od společnosti Delta Electronics. Ve slabším provedení disponuje výkonem 70 kW a ve výkonnějším 87 kW (95 k a 118 k). Výkonová úroveň je u verze s akumulátorem 42 kWh zvolena velmi povedeně. Motor je připraven udělovat vozu solidní dynamiku, a to až do rychlosti 150 km/h, kdy jemně zasahuje omezovač rychlosti.
Jízdní vlastnosti V reálném provozu elektrický Fiat 500 potěšil celkově hbitým projevem i přesnou modulací výkonu ve všech jízdních situacích. Řidič má k dispozici trojici režimů, z nichž Normal a Range se liší prakticky jen úrovní rekuperace. V nastavení Normal jízdní projev připomíná vozy se spalovacími motory (rekuperace probíhá až na základě stisku brzdového pedálu), mód Range je navržen s intenzivnější rekuperací, jež nastupuje okamžitě po odstavení akcelerátoru, a vůz má v tomto nastavení prakticky takzvané jednopedálové ovládání. Třetí možností je režim Sherpa, který se snaží omezením činnosti různých systémů a změnou charakteristiky akcelerátoru minimalizovat spotřebu a maximalizovat tím dojezd. Protože se podařilo dostat hmotnost elektrické 500 na 1 365 kg, tedy na relativně nízkou úroveň (například Peugeot e-208 je o 90 kg těžší), odpružení vozu je naladěno překvapivě komfortně. Přitom však automobil potěší, zřejmě i zásluhou převodu řízení, typicky agilním projevem. V mezních situacích samozřejmě začnete vnímat nedotáčivost, nicméně naladění stabilizačního systému ve spojení s jemnou regulací výkonu motoru udrží automobil jistě ve zvoleném směru i při méně citlivém jízdním stylu. S novým modelem Fiat 500 Italové vytvořili povedené propojení minulosti a budoucnosti. Elektrická novinka má v sobě tradiční hravost, přátelskost a obratnost minulých generací, ale současně je jednoznačně moderním vozem s „plnohodnotně“ prostorným interiérem a zcela aktuální technikou a naladěním. Elektrický pohon dodal automobilu samozřejmou dynamiku i vynikající akustický komfort. Ocenit je třeba také celkovou jednoduchost obsluhy, jež platí nejen pro automobil jako takový, ale též pro jeho multimediální systém. /petr hanke/