Veřejnost zaujal letoun s hybridním pohonem, který umožnil snížit spotřebu paliva zhruba o 1/4. Do letecké přepravy vnesl naději na ekologičtější provoz. Právě ona patří k odvětvím, jež mají značný vliv na životní prostředí: do ovzduší kupř. vypouští celá 2 % z celkového objemu emisí CO2. Pro letecké společnosti pak náklady na samotné palivo představují cca 1/3 veškerých výdajů. Konstruktéři konsorcia společností Siemens, EADS a Diamond Aircraft nezaháleli a vyvinuli novou verzi hybridního letounu s inovovaným pohonným systémem.
Nižší hmotnost, vyšší výkon
Stejně jako jeho předchůdce je nový letoun poháněn elektromotorem. Napájí se z generátoru roztáčeného malým spalovacím motorem. Letoun je navíc vybaven akumulátory. Elektromotor zásobují elektřinou při energeticky náročnějším vzletu a stoupání. Při klidném letu se akumulátory dobíjejí. Díky tomu může spalovací motor pracovat rovnoměrně na optimálních otáčkách, což značně snižuje spotřebu paliva. Oproti předchozí verzi se vývojářům podařilo snížit hmotnost celého integrovaného pohonného systému přibližně o 100 kg. Samotný elektromotor o hmotnosti pouhých 13 kilogramů poskytuje stabilní výkon 65 kW. Na 1 kg hmotnosti tak připadá 5 kW výkonu. Zhruba pětkrát více, než produkují konvenční průmyslové pohonné systémy.
Hybridy na vzestupu Ač byl pohon zatím demonstrován pouze na malém dvoumístném letounu, v budoucnu by měly hybridní systémy proniknout i do podstatně větších letadel. Díky své rozšiřitelnosti by podle předběžných odhadů mohly relativně brzy pohánět letadla s kapacitou až 100 pasažérů. Členové konsorcia nyní usilují o implementaci hybridního pohonného systému do helikoptér, menších letadel a také letounů pro komerční přepravu. Systém by měl potřebné certifikace získat zhruba za 3–5 let. /js/