Přes vesměs pozitivní vývoj situace okolo pandemie a očkování v Evropě i mimo ni jsou rušeny a přesouvány další a další mezinárodní akce. Některé přecházejí na formy virtuálních prezentací, jiné volí raději další změny termínů. Jako rána nadějím z pozitivního vývoje pandemie zapůsobila zpráva z druhé poloviny května, v níž společnosti Messe Berlin (zajišťující kompletní i individuální služby vystavovatelům a organizátorům kongresů na berlínském výstavišti) a Gfu Consumer & Home Electronics, hlavní organizátor veletrhu spotřební elektroniky a domácích spotřebičů IFA, že se tento významný, v Evropě velmi oblíbený veletrh v letošním roce neuskuteční. Ve společné tiskové zprávě uvádějí, že mezinárodní veletrh IFA 2021, který tradičně patří k jedné z nejvýznamnějších akcí spotřební elektroniky a domácích spotřebičů v Evropě a který se měl konat na podzim letošního roku, byl přesunut na další termín, takže by se měl uskutečnit až v roce 2022. Už v loňském roce byla počátkem září jeho podoba jen virtuální bez účasti návštěvníků. „Toto rozhodnutí jsme učinili na základě podrobných rozhovorů s odborníky hygienické služby a několika zúčastněnými stranami. Ukazuje se, že boj s koronavirem neprobíhá tak rychle správným směrem, jak jsme doufali. S novými variantami (mutacemi) koronaviru se objevují a pokračují nejistoty — a to i přes úspěšné zavedení očkovacího programu po celém světě. Tyto obavy přispěly k nejistotě pro společnosti, které se angažovaly a mají zájem o vystavování v Berlíně, stejně jako pro média a další návštěvníky výstavy, z nichž všichni musí plánovat dopředu, pokud jde o rozpočty, investice a cestovní programy. Další úvahou byla skutečnost, že společnost Messe Berlin přeměnila část své výstavní plochy na očkovací centrum a pohotovostní nemocniční zařízení, která nyní budou pravděpodobně vyžadována déle, než se původně předpokládalo,“ uvádí se v prohlášení.
Začala doba onlinová Letos tedy žádná osobní prohlídka exponátů. Všechno jen na obrázku — a to nejen v Berlíně. Pandemie koronaviru mění i svět technologických novinek, zejména způsoby jejich představení a novinářských briefingů či konferencí. Platí to pro mobily, počítače, ale také třeba automobily a nábytek. Místo osobní účasti na veletrzích si vše prohlédneme jen na obrázcích nebo na videu. Svět totiž změnila pandemie koronaviru a akce s velkou návštěvností jsou příliš značným rizikem na to, aby bylo povoleno jejich konání. Asi je už každému jasné, že koronavirus jen tak nezmizí, byť ještě nedávno mnozí optimisté odhadovali, že do května by opět mohlo být vše při starém. Nyní to však vypadá, že pro letošek jsou veškeré akce, konference a veletrhy pořádané v mezinárodním měřítku pasé. Nedošlo ani na březnový autosalon v Ženevě, aktuálně nejvýznamnější událost automobilového světa. V červnu neproběhne herní veletrh E3 v Los Angeles ani následující evropská přehlídka Gamescom na konci srpna. Šušká se dokonce, že nebude ani veletrh CES, který je plánován na leden příštího roku.
Čas nejistot Také barcelonský MWC, největší veletrh s mobilními technologiemi na světě konaný vždy v březnu, byl původně zrušen. Relativně nedávno však bylo oznámeno, že letos přeci jen proběhne. Sice výjimečně s odkladem na červen (28. 6. — 1. 7. 2021), ale bude. Dokonce bylo schváleno, že v omezených počtech mohou být přítomni i zástupci médií či společností. Obavy z nákazy jsou však stále velké, a tak se dalo čekat, že výrobci nebudou chtít nic riskovat. Letošní lednový veletrh CES (Consumer Electronic Show) v Las Vegas v USA byl výhradně digitální. Světoví výrobci značek Huawei s Honorem, OnePlus, Xiaomi nebo Motorola se přesunuli do online forem. Podobný osud s největší pravděpodobností potká i letní akce Samsungu, LG, Googlu a dalších firem. Americký Apple tradičně pořádá konference s představením hlavních novinek v září, ovšem už teď se proslýchá, že ji odsune minimálně na říjen nebo listopad, ani to však nemusí stačit. Podobně bude letos vypadat třeba herní konference E3. Zároveň bude už dost možná takto vypadat budoucnost všech podobných veletrhů. Výrobci zjišťují, že streamy jsou méně nákladné, veškerá pozornost patří minimálně v ten daný den pouze jim a není problém konferenci případně odložit či něco na poslední chvíli změnit. Rovněž novináři se zaměřením na technické inovace budou muset pozměnit styl práce a více se zaměřit na individuální komunikaci, více e-mailovat než se potkávat, více se účastnit videohovorů.
Jaký bude další vývoj? Na tuto otázku lze snad v kontextu předcházejících informací odpovědět takto: „Všechno špatné pro něco dobré.“ Jinak řečeno, i přes četné optimistické výhledy lze předpokládat, že pandemie bude dále urychlovat nástup informačních technologií. Zde se svět posouvá o významný krok vpřed. Skutečnost, že se veletrhy v řadě případů uskutečňují bez fyzické účasti analytiků, novinářů a široké veřejnosti, tedy v pouze virtuální formě, přináší i „nový vítr do plachet“. Prezentace technologických novinek a exponátů (doufejme, že jen dočasně) realizované formou předchystaných živých streamů a tiskových konferencí, si vynucují hledání nových nápadů a možností. /Milan Bauman/