ERP představují v drtivé většině klasické desktopové aplikace. Ostravská společnost K2 však v loňském roce přišla jako první z českých vývojářů podnikového softwaru s plnohodnotným webovým klientem. Vývoj jádra systému trval čtyři roky a dnes ho firma úspěšně nasazuje u svých zákazníků, mezi které patří například Ostra group. Na detaily jsme se zeptali Tomáše Szkandery, ředitele K2 Software.
Tomáši, proč webová verze ERP? Webový přístup k aplikacím je trend, který známe i ze soukromého života — kdo dnes ještě stahuje filmy, hudbu nebo programy? I ty nejznámější aplikace, jako je např. MS Office, Photoshop a další, míří do cloudu. A v K2 nevidíme jediný důvod, proč by to v případě ERP mělo být jinak. Podobně uvažujeme také u funkcí v systému, jakou je například vyhledávání. Proč by se mělo chovat jinak, než jsme zvyklí z webu? V systému proto můžete vyhledávat podobně jako na Googlu, tedy z jednoho pole napříč celým systémem. Vyhledávání zvládne i absenci diakritiky nebo malý překlep.
Webovou K2 lze ve výrobě nebo při řízení skladu využívat stejně jako klasickou. Co je třeba pro bezchybnou funkčnost? Webová K2 umožňuje plnohodnotný přístup k ERP a může tak nahradit původní desktopový klient. Jediné, co pro práci potřebujete, je PC, notebook, tablet nebo telefon s připojením k internetu a s prohlížečem. Pak už stačí zadat URL adresu, kde webová K2 běží, a přihlásit se.
Mezi firmami, které si výhody webové K2 užívají, patří Ostra group. Pro jednu z jejích částí — skupinu KAR — jste vyvíjeli i speciální modul. Co dalšího jste museli při nasazení vyřešit? Pro skupinu KAR, která poskytuje komplexní služby pro autobusovou a nákladní kamionovou dopravu, jsme vyvinuli modul Dílna. V něm si zákazník plánuje a řídí práci v servisech. Pracovníci i vedoucí zde mohou sledovat průběh zakázky nebo automaticky vytvářet cenové nabídky. Mezi největší výzvy projektu patřilo propojení s Google Workspace, který KAR používá jako úložiště. Díky týmovému nasazení se nakonec vše podařilo realizovat v plánovaném čase.
A co zádrhely při vývoji webové K2 jako takové? Největším oříškem bylo správně nastavit očekávání našich zákazníků. Webová aplikace je něco jiného než desktopová, zejména v přístupu k periferiím, k diskům, e-mailovému klientu nebo k tiskárně, které jsou jinak připojené k PC. I s tím jsme si nakonec poradili a webová K2 umožňuje přístup i k těmto zařízením.
Na důležitosti čím dál více nabírá i bezpečnost dat. Jak je ve webové K2 vyřešena? Bezpečnost dat je první věc, na kterou jsme při vývoji webové K2 mysleli. Řízení vývoje a zlepšování kvality a bezpečnosti K2 řešíme pomocí metodiky OWASP SAMM v2 [software assurance maturity model vytvářený v rámci Open Web Application Security Project je otevřený rámec, který pomáhá organizacím formulovat a implementovat strategii pro bezpečnost softwaru; navržen je tak, aby efektivně a měřitelně analyzoval a zlepšoval bezpečnostní pozici softwaru a podporoval celý cyklus vývoje, včetně vývoje a akvizice — pozn. red.] a externí firma nám provádějí penetrační testy. Z uživatelského hlediska je přístup do systému zabezpečený standardně šifrovaným https spojením a dvoufázovým ověřením.
Nakonec ještě otázka ohledně toho, jak dlouho vývoj webové K2 trval a kolik lidí se na něm podílelo? S vývojem webové K2 jsme začali v roce 2018. Jádro systému jsme vyvíjeli čtyři roky v 10členném týmu. Postupně se přidali další vývojáři, produktoví specialisté a testeři, kteří pracovali na aplikační logice. Celkem je nás teď na vývoji asi osmdesát a musím říct, že mě velice mile překvapili studenti, se kterými spolupracujeme. Ti se s nadšením sobě vlastním pustili do přepisování systému a i díky nim jsme dodrželi plánovaný termín uvolnění webové K2.
Víc informací o webové verzi ERP pro úspěšné firmy najdete na www.k2.cz/podnikovy-system/webova-k2.