Společnost GE vydala zprávu Průmyslový internet – posouvání hranic možností lidské mysli a přístrojů: evropská perspektiva, v níž představila možné ekonomické přínosy využití průmyslového internetu v Evropě. Uvádí také, že „průmyslový internet“ by mohl do roku 2030 přinést do evropského HDP až 2,2 bil. eur. Kromě toho by různá průmyslová odvětví mohla s využitím průmyslového internetu ušetřit miliardy eur, a to jen díky zvýšení produktivity o pouhé 1 % ročně už v následujících 15 letech.
KONKRÉTNĚ V OBORU ENERGETIKA:
- Úspory ve výši 1 % spojené s průmyslovým internetem při výrobě elektřiny v plynových elektrárnách znamenají úsporu paliva v Evropě v následujících 15 letech odpovídající 11 mld. eur.
- Ropa a plyn: snížení nákladů na průzkum a výrobu o 1 % může Evropě přinést v příštích 15 letech přes 7 mld. eur. Průmyslový internet pomůže evropským podnikům ušetřit stovky miliard eur v podobě neefektivně vynaloženého času a zdrojů díky kombinaci přístrojů připojených k internetu, produktové diagnostiky, softwaru a analytických nástrojů. S jejich pomocí bude provoz společností efektivnější, proaktivnější, předvídatelnější a strategicky automatizovaný.
Zpráva poukazuje na významné příležitosti, které průmyslový internet skýtá, a odhaluje, kde v klíčových evropských sektorech dochází k plýtvání: Letectví: evropské komerční letectví vydává za palivo každoročně zhruba 35 mld. eur. Kdyby se dosáhlo jednoprocentních úspor s využitím technologií průmyslového internetu, znamenalo by to za 15 let úspory paliva v hodnotě 7 mld. eur. Železnice: v sektoru evropské železniční dopravy by snížení nákladů na aktiva vedlo za 15 let k úsporám odpovídajícím 4,5 mld. eur. Zdravotnictví: v EU se v roce 2012 vynaložilo na zdravotnictví přes 1,3 bil. eur. Odhaduje se, že z celosvětových výdajů ve zdravotnictví přichází 10 % vniveč kvůli nedostatečné efektivitě systému. Z toho 59 % připadá na nízkou klinickou a provozní efektivitu. Pokud by se odstranilo 1 % klinické a provozní neefektivity, znamenalo by to v následujících 15 letech úspory ve výši 11 mld. eur. Bílá kniha GE vzdává hold inovacím jakožto „kouzelné hůlce“ v ekonomické a politické diskusi, kde je klíčovou otázkou úspornost.
PŘÍLEŽITOST PRO EVROPU Hodnota 2,2 bil. eur, jíž by mohl průmyslový internet přispět, ekonomy vzrušuje. Přitom odhady vycházejí z konzervativního předpokladu. Stačilo by, aby Evropa vykázala jen poloviční nárůst produktivity ve srovnání s tím, jaké působení se díky průmyslovému internetu očekává v USA. Bílá kniha zdůrazňuje „strukturální nepružnost na trzích práce, produktů a služeb“, které brzdí rychlejší přijímání nových technologií první internetové revoluce. Evropa bude nejlépe připravena těžit maximum výhod, pokud zajistí společný postup při přípravě klíčových podmínek, rozvíjení potřebné talentové základny, vybudování rámce, který zpřístupní bezpečný a snadný tok dat přes hranice. Aby bylo možné plně realizovat potenciál průmyslového internetu, Bílá kniha GE nabádá evropské vlády k vytvoření rozsáhlého politického rámce, který umožní volný tok dat v bezpečném a důvěryhodném prostředí, kde mezi jednotlivými zeměmi a soubory dat neexistují bariéry v podobě odlišných pravidel a standardů. Zpráva upozorňuje, že pokud by se tato oblast legislativy podcenila, mohla by pro digitální ekonomiku představovat velkou obchodní překážku. Aby se maximálně využily možnosti průmyslového internetu, je nezbytné v Evropě rozvíjet nové dovednosti. Konkrétně GE v Evropě rozvíjí své působení v oblasti softwaru a již nyní zde pracuje na 1500 vývojářů. Softwarová centra analyzují data získaná ze senzorů z nejrůznějších druhů přístrojů a s jejich pomocí podporují efektivitu a produktivitu v sektorech jako výroba energie, těžba a zpracování ropy a plynu, letectví, nebo zdravotnictví.
JIŽ FUNGUJÍCÍ ŘEŠENÍ: Podmořský řídicí a monitorovací systém (Klec) Tento produkt divize GE Measurement and Control měří zvuk a elektrické signály vydávané podmořskými přístroji, což jsou mnohdy první varovné signály upozorňující na hrozící únik a jiné problémy. „Uchem“ zařízení je soubor senzorů ve více než 200kilogramové kulaté „kleci“, která je umístěna na dně moře nebo na podmořských přístrojích. Tato technologie odhaluje změny v magnetickém poli, které tvoří elektrické kabely, čerpadla, motory a další elektrické přístroje pod hladinou moře. Dokáže rozpoznat problémy také na pevnině nebo vadnou izolaci. Zařízení vysílá akustické informace do řídicího centra, kde se data analyzují a pomáhají při plánování programů na údržbu a výměnu dílů. „Klec“ je v současnosti v provozu už na přibližně 130 lokalitách v Severním moři, kde ji využívají společnosti Statoil, ENI a Shell. Používá se také u pobřeží Afriky. Tato technologie je až 10 000krát přesnější než tradiční systémy, které určují úniky na základě měření rozdílů v množství ropy a plynu proudícího potrubími. Úspory leteckého paliva Společnosti Alitalia se podařilo zavést efektivnější provozní postupy díky tomu, že nyní lépe pracuje se spotřebou paliva. Její fl otila 145 letounů měsíčně absolvuje 16 000 letů, což znamená každý měsíc 15 Gb dat. Odborníci GE využívají tato data k určení a navržení efektivnějšího využití paliva. /za/