Zatímco doposud bylo nutné ručně definovat pozice uchopení a vkládání obrobků, jejich tvar a odpovídající uchopovací parametry, autonomní upínací systémy dokážou zajistit širokou škálu upínacích procesů samy. Specialisté uchopovacích systémů ve firmě Schunk představují první takové řešení budoucnosti. Plug & Work bude hrát klíčovou roli v chytrých továrnách budoucnosti. Co se již podařilo úspěšně aplikovat mechanicky, bude možné v budoucnosti použít k řízení procesu uchopení. Z pohledu uchopování vyvíjejí specialisté ve firmě Schunk Smart Labs takové postupy, při kterých dokážou roboty a další manipulační systémy vykonávat procesy uchopování autonomně nebo poloautonomně. Namísto zdlouhavého definování pozic, rychlostí a uchopovacích sil budou v budoucnosti inteligentní uchopovací systémy detekovat cílové předměty kamerou a samy plánovat způsoby uchopování. Podle záznamů dat a algoritmů jsou uchopovací systémy schopny detekce principů a vyvození odpovídajících reakcí. Schunk R&D navíc pracuje na algoritmech, které klasifikují různé tvary a uspořádání a následně vytvoří optimální uchopovací strategie. Celkovou vizí je pak vývoj výukové sestavy založené na třívrstvé architektuře, která obsahuje ovladač pohybu, ovladač úchopu a služby. Plánem je, aby, i přes komplexní vnitřní strukturu sestava umožnila uživateli co nejpohodlnější ovládání.
Chapadla vykonávají proces uchopování i plánování trasy Schunk již na různých pilotních aplikacích ze své technologické továrny předvedl, jak to lze úspěšně provést. Například v aplikaci Smart Gripping se rozdílné komponenty rozlišují samotným chapadlem. Chapadlo, jako „šmátrající“ ruka, rozpoznává tvar a složení částí, aby je mohlo uchopit a zařadit. Ve druhé aplikaci se nahodile uspořádané díly identifikují kamerou, autonomně vyjmou z přepravní klece a vloží do obráběcího procesu. Systém předá informace, nasbírané o části, následující stanici, aby byl například inteligentní blok upínací síly schopen automaticky koordinovat svůj zdvih a uchopovací sílu s další částí. Podle firmy Schunk nebudou v budoucnu chapadla pouze uchopovat, ale i zvládat veškeré plánování uchopování v interakci s 2D a 3D kamerami a komunikovat s předchozími i následujícími komponenty.
Naučená empirická data jsou základem Dalším příkladem využití stroje, který se učí postupy klasifikace obrobku a procesu uchopování, jsou náhodně rozmístěné kostky lega, které jsou podávány robotu v libovolném uspořádání na pracovní ploše. Úkolem robotu je uchopit a přepravit bloky. Po pouhých několika zkušebních pokusech dokáže systém rozpoznat, jak manipulovat s celou škálou obrobků a následně vyvodit možné kombinace. Chapadlo umí při uchopení a přepravě optimálně manipulovat s obrobkem podle naučených empirických hodnot. Kamera, která zachytí stávající obraz, přímo spolupracuje s chapadlem a dovede robot na požadované místo určení. Po několika málo opakováních je systém schopen jednat autonomně a samostatně stanovit následné kombinace a uspořádání.
Sdílení naučených poznatků Velkou výhodou těchto technologií je jejich schopnost sdílet naučené poznatky, vyžadované u ostatních uchopovacích systémů, pro podobné aplikace ve výrobní síti nebo napříč weby, například s využitím cloudů. Pokud je již díl znám, automaticky se inicializuje odpovídající optimální uchopení. Pokud díl znám není, bude při procesu detekován a určen kamerovým systémem a po vyhodnocení se rozhodne o nejlepším způsobu uchopení. Naučené poznatky se vrátí přímo do systému, který tak rozšíří odpovídající záznamy uchopovacích strategií. www.cz.schunk.com