Digitalizace je fenomén, který výrazně mění náš život. Vidíme to na zcela nových způsobech práce, vytváření vzájemných vztahů, komunikace a spolupráce. Mění se i naše spotřební návyky. Jako zákazníci chceme vyšší úroveň přizpůsobení, nákupní procesy dostupné on-line 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Vyžadujeme přesné a detailní informace. Aby se průmysl přizpůsobil nové realitě, vyvinul se směrem k inteligentní výrobě, která uspokojuje potřeby zákazníků prostřednictvím nových technologií, potřebuje přesné informace o každé fázi nákupního procesu od výběru zboží, jeho objednávky až k finálnímu doručení. Tato nová realita je známá jako Průmysl 4.0 či 4. průmyslová revoluce. Okolo nás najdeme jen velmi malé množství lidí z odborné i laické veřejnosti, kterým by byl pojem Průmysl 4.0 neznámý. Všichni jsme o něm ve větší či menší míře slyšeli a víme, co znamená. Svět se však nezastaví a nyní, když jsme si tento pojem osvojili a firmy se této realitě začínají přizpůsobovat, začíná být slyšet už i pojem Průmysl 5.0.
Co je Průmysl 5.0
Je Průmysl 5.0 náhradou „verze“ 4.0? Jde o jeho evoluci? Ne, nenahradí ji a nejde ani o další evoluční krok. Evropská komise považuje za důležité zdůraznit, že Průmysl 5.0 by neměl být chápán jako chronologické pokračování nebo alternativa ke stávajícímu paradigmatu Průmyslu 4.0. Definuje, že Průmysl 5.0 je ke stávajícímu Průmyslu 4.0 doplňkem v tom, že výzkum a inovace jsou hnací silou přechodu k udržitelnému, na člověka zaměřenému a odolnému průmyslu. Zatímco Průmysl 4.0 je především technicko-ekonomickou vizí popisující, jak průmysl využívá technologie k lepšímu fungování v měnícím se světě a ekonomice, Průmysl 5.0 se ve své vizi zaměřuje na dopady, který může mít průmysl na společnost. Stručně řečeno: technologie, které průmysl používá ve svých procesech, budou i nadále technologiemi Průmyslu 4.0. Co se mění, je zaměření. Průmysl 5.0 staví do centra pozornosti lidi a planetu. Nové technologie využívá nejen ke zlepšování procesů a zvyšování zisků společností, ale také k dalšímu zlepšování pracovních podmínek a rozvíjení potenciálu zaměstnanců. Do popředí staví také životní prostředí. Snaží se respektovat limity planety a přechod k oběhovému hospodářství, stejně jako větší závislost na udržitelných zdrojích. V neposlední řadě klade Průmysl 5.0 velký důraz na odolnost průmyslu, na jeho schopnost přizpůsobit se nepříznivým situacím a vyjít z nich silnější.
Vzdělávání ve škole i ve firmách
Klíčem k tomu, abychom byli připraveni na jakoukoli novou realitu, zůstává vzdělávání. Je nutné, aby se současní i budoucí pracovníci naučili ovládat technologie digitalizace a Průmyslu 4.0, a to navíc udržitelným, odolným a na člověka zaměřeným přístupem. V souladu s cílem společnosti SMC, kterým je nabízet na trh didaktické vybavení pro výuku studentů i zaměstnanců ve firmách v souladu s průmyslovou realitou a s ohledem na tento nový koncept Průmyslu 5.0, uvedla společnost SMC International Training na trh školicí výrobní linku M&I-400. Tento systém byl navržen se zaměřením nejen na využívání a školení technologií používaných v rámci Průmyslu 4.0, ale také s ohledem na důležité aspekty, jako je udržitelnost a lidé. Stejně jako další výukové systémy je i systém M&I-400 vyráběn výhradně z průmyslových produktů, aby bylo dosaženo skutečného školení, které pomáhá instruktorům školit pracovníky budoucnosti. Školicí linka M&I-400 je tvořena ze samostatných modulů. V plné konfiguraci může obsahovat až 11 pracovních stanic, libovolně konfigurovatelných do menších i větších celků podle potřeby výuky. Nejedná se ovšem pouze o plně automatizovanou výrobní linku plnou chytrých technologií a nejnovějších prvků. Systém díky zabudovanému, na míru vytvořenému řídicímu softwaru slouží také jako tréninkové centrum managementu objednávání a logistiky, plánování výroby, optimalizaci, aktivní údržbu včetně sběru a zpracování procesních a diagnostických dat s možností aktivního nácviku zásad efektivního hospodaření s energiemi. Možná je také přímá interakce s obsluhou. Například jedna ze stanic s názvem „Pick to Light“ umožňuje simulaci vychystání komponent výrobku pomocí světelného signálu. Světelné zvýraznění pomáhá v reálné praxi operátorům montáže rychle a bezchybně zvolit právě ty komponenty, které obsahuje daná objednávka, a zkrátit tak celkovou dobu kompletace produktu. Společnost SMC, globální lídr ve své části oboru průmyslové automatizace, intenzivně podporuje neustálé vzdělávání jak svých zaměstnanců, tak studentů projevujících zájem o uplatnění v tomto oboru. Samotná divize SMC International Training, která vyvinula novu školicí linku M&I-400, nabízí komplexní portfolio nástrojů pro moderní vzdělávání, od online softwarových platforem až po komplexní výukové modely.
Nejde však jen o vzdělávací systémy
Dalším prvkem aktivní podpory vzdělávání na poli průmyslové automatizace je například i soutěž Stříbrný píst SMC pro studenty středních škol zaměřená na téma průmyslové automatizace. Jejím smyslem je nadchnout studenty pro obor automatizace a podporovat je při dalším vzdělávání. Stříbrný píst SMC je pořádán již od školního roku 2015/2016 a do loňského roku platilo, že soutěž je připravována společně SMC Česko a Slovensko a je otevřena pro školy z obou zemí. V letošním roce se však Stříbrný píst SMC se stejným zadáním a posláním dostává i do další země, konkrétně do Španělska, sídla SMC International Training, didaktické divize SMC. I když nepůjde o propojené soutěže a výsledky z ČR a SR se nebudou vyhodnocovat společně se španělskými, je to jasný signál o vzrůstající oblibě této soutěže a jistě nabídne i zajímavé srovnání porovnáním dosažených výsledků. Soutěž Stříbrný píst SMC si vždy kladla za cíl nabízet studentům jasný vhled do budoucna a představovat jim výzvy, které budou v rámci svého zaměstnání řešit. Proto i samotné soutěžní zadání se mění a s odkazem na myšlenky Průmyslu 5.0 nabízí studentům soutěžní zadání, která jsou tvořena právě se zřetelem na nové technologie, ale i udržitelnost, hospodárnost a interakci člověka a stroje. Soutěž je otevřena pro všechny střední školy z Česka i ze Slovenska. Pokud chcete přihlásit i tu vaši a vyzvat loňské vítěze ze Střední průmyslové školy elektrotechniky a informatiky z Ostravy, registrace je možná do 8. února. Více informací o soutěži, ale i o školicím systému M&I-400 je dostupných na www.smc.cz. /Ing. Jiří Zavřel/