Společnosti Volvo Construction Equipment a finská společnost Norrhydro vyvinuly digitální hydraulický pohon, který zvyšuje produktivitu a současně radikálně snižuje účty za palivo a emise CO2 ve stavebních aplikacích. Pokud by byl široce přijat, mohl by průmyslu pomoci splnit jeho ambice v oblasti udržitelnosti a současně zlepšit výkon stroje. Hybridní systém Common Pressure Rail snižuje ztráty hydraulické energie a rekuperuje a ukládá energii v bankách akumulátorů.
rámci úsilí o zlepšení hydraulické účinnosti u rýpadel vyvinuli specialisté společnosti Volvo Construction Equipment (Volvo CE) hybridní systém Common Pressure Rail — elektrohydraulické řešení vylepšující spotřebu paliva hydraulických strojů. Tým ze Švédska a z Jižní Koreje na projektu úzce spolupracoval s finskou společností Norrhydro a využil myšlenku původně zrozenou z akademické spolupráce. Společnost očekává, že inovace urychlí zavedení e-mobility na větší platformu rýpadla Volvo CE.Inovace je určena ke snížení energetických ztrát v hydraulice. V nové architektuře jsou všechny pracovní funkce stroje propojeny s hydraulickým zásobníkem energie prostřednictvím společné přítlačné kolejnice, která se skládá ze dvou nebo více tlakových vedení. Energetický zásobník, který se skládá z hydraulických akumulátorů, umožňuje energeticky efektivní rekuperaci kinetické energie a špičkové napájení. Zatímco všechny detaily revoluční technologie jsou přísně střeženy, patentovaný systém Norrhydro NorrDigi používá vícekomorový digitální hydraulický pohon, který zvyšuje účinnost systému, takže velká část hydraulického systému stroje může být vyřazena nebo zmenšena. Odstraňuje potřebu hlavního regulačního ventilu — srdce tradičního hydraulického systému — spolu s nadměrnou kapacitou čerpadla, potrubí a hadic. Spotřebuje méně energie a nabízí vyhlídky na zmenšení objemu motoru.
Chytré válce Na rozdíl od tradičních válců se dvěma komorami — jednou tlačnou a jednou tažnou — používá digitální hydraulický pohon čtyři komory, které lze připojit až k 16 různým permutacím v závislosti na zatížení požadovaném danou operací. „Je to trochu jako 16stupňová lineární převodovka,“ říká Peter Stambro, viceprezident pro rozvoj obchodu společnosti Norrhydro. „Vícekomorové válce existují už nějakou dobu, ale naše jsou výjimečné způsobem kombinace s pokročilými elektronickými řídicími systémy, jejichž složité algoritmy a výpočetní rychlost umožňují okamžitou odezvu, ale využívají jen zlomek energie na stejný strojový manévr nebo akci ve srovnání s tradičním systémem.“ „V dosavadním výzkumu ukazuje systém největší výhody u větších strojů — v případě rýpadel těch 30t a výše,“ říká Thomas Bitter, vedoucí technologie ve společnosti Volvo CE. „V budoucnu by však tato technologie mohla být použita také v elektrických strojích, kde by její mnohem větší účinnost hydraulického systému prodloužila životnost baterie a provozní okno,“ uzavírá Bitter. U funkcí poháněných válci se používají takzvané „chytré ovladače“ k dosažení energeticky účinného převodu z hydraulické síly na proměnnou sílu a rychlost. Systém také umožňuje rekuperaci energie a zvýšení výkonu rotujících zátěží stroje, jako je např. funkce švihu zavedením variabilních hydraulických zařízení. Díky výrazně sníženým energetickým ztrátám a příkonu hydraulických akumulátorů lze použít menší zdroj energie a snížit potřebu chlazení. S vyšším dostupným výkonem lze zkrátit doby cyklů, např. při nakládce, což přispívá jak ke zvýšení efektivity, tak k nákladovým výhodám pro zákazníka.
Vstup do fáze testování v terénu S 30t bagrem Volvo EC300E prošla revoluční technologie úvodní fází kontroly koncepce a testů trvanlivosti a nyní se přesouvá do období testů v terénu, kde jsou prototypy používány vybranými zákazníky v reálných aplikacích. Předpovídá se, že revoluční systém bude na rypadlech společnosti nabízen nejpozději do roku 2024. Nový hybridní systém Common Pressure Rail aplikovaný na rýpadla s radikálním zlepšením energetické účinnosti obdržel letos v září cenu Volvo Technology Award 2021. /PK/