Některá technologická vylepšení nejsou patrná na první pohled, v praxi však mohou přinést výrazné plusy. Prokázal to i zatím poslední seminář uspořádaný firmou Misan.
Koncem května proběhl v sídle společnosti Misan v Lysé nad Labem další seminář, tentokrát věnovaný především novým strojům z nabídky japonských společností Okuma a Brother. Partnerem pořadatele semináře bylo české zastoupení německého výrobce řezného nářadí, skupiny Emuge-Franken.
Inovace Okuma
Obráběcí stroje společnosti Okuma jsou předmětem průběžného vylepšování, které je sice často nenápadné, ve svém dopadu však vysoce efektivní.
Za zásadní inovaci lze považovat nový řídicí systém OSP P-500, který se od dosud dodávaného OSP P-300 odlišuje větším, 21,5" displejem, vyšší procesní rychlostí, možností načítání bloků předem, možností přímého využití komunikačních protokolů třetích stran a monitoringem řezného procesu, schopným zjistit neplánované zvýšení řezného odporu v každé ose a využít jej k aktivaci příslušných opatření. Nové je také elektromagnetické řízení upínací síly sklíčidla, nabízené formou opce, jež nalezne uplatnění při obrábění snadno deformovatelných dílců.
Příkladem průběžného vylepšování strojů ze stávající nabídky je vylepšená ergonomie, nový design dveří pracovního prostoru, tvarování ovládacího panelu - vše ve smyslu filozofie „Harmonie člověka a stroje". Dalším vylepšením u soustruhů je nové uložení kuličkových šroubů včetně nového systému jejich předepnutí. Samozřejmostí je průběžné zavádění dalších opatření k úspoře energie na všechny nabízené stroje.
Na trh v poslední době firma uvedla nové verze stávajících oblíbených rodin strojů LB EX a MB-V. Jejich základní specifikace zůstává stejná, avšak v řadě ohledů doznaly vylepšení. CNC soustruh LB3000 EXIII se vyznačuje vysokou tuhostí a účinným tlumením nosné stavby stroje. Přesnosti přispívá oproti stávajícím strojům vylepšená teplotní stabilita (teplotní deformace ø 5 μm a méně při změně teploty okolí o 8 °C místo stávajících 8 μm při 8 °C). Dveře pracovního prostoru mají lepší odolnost proti průrazu.
Rozšíření se dočkala nabídka automatizačních opatření. Novinkou je integrace vysoce efektivního obrábění ozubených kol technologií Gear skiving. Přibyla tak možnost eliminovat ztráty a vícenáklady, vznikající při přesunu dílce na jiný stroj pro zhotovení ozubení. Tuhé a přesné provedení stroje dovoluje i soustružení tepelně zpracovaných dílců s vyšší tvrdostí a eliminuje tak dokončovací broušení. Stroj je výrobcem označován logem „Green-Smart Machines" [Okumou definované označení „inteligentních obráběcích strojů přispívajících k řešení ekologických problémů autonomním dosahováním stabilní rozměrové přesnosti a snížené spotřeby energie" - pozn. red.]. Oproti předcházejícím verzím údajně uspoří zhruba 14 % energie. Dalších 7 % energie by mělo jít ušetřit snížením spotřeby stlačeného vzduchu realizací speciálního mazání vřetena tuhým mazivem.
Další novinku představuje vertikální obráběcí centrum MB-46V II, které je novou verzí vertikálních center MB-V. Zákazník může vedle standardní vřetenové jednotky s 15 000 ot/min a výkonem 22/18,5 kW (10 min / dlouhodobě) zvolit podle svých potřeb i např. 12 000 ot/min a výkon 33/26 kW či vysokootáčkové vřeteno s 30 000 ot/min a výkonem 15/11 kW. Změněné tvarování spodní stavby stroje přispívá k lepšímu odvodu třísek, což přispívá k vyšší přesnosti stroje. I u těchto strojů byla vylepšena teplotní stabilita na 5 μm při změně teploty okolí o 8 °C. A také tento stroj nese označení „Green-Smart Machines" a podle výrobce spoří oproti svým předchůdcům až 14 % elektrické energie.
Inovace Brother
Společnost Brother dosahuje převážné většiny úspor energie průběžným a neustálým vylepšováním parametrů vyráběných kompaktních strojů řady Speedio. Nyní jsou osazeny novým řídicím systémem Brother CNC D00 schopným řídit pět os, monitorovat aktuální stav stroje včetně spotřeby energie a řídit inteligentní vypínání aktuálně nevyužívaných periferií stroje.
Výrobce deklaruje, že jsou jeho kompaktní stroje schopny plnit tytéž úkoly jako větší stroje konkurence, vybavené větším upínacím kuželem. Ve srovnání s nimi však s menší spotřebou energie a s menšími nároky na podlahovou plochu.
V průběhu let byla u těchto strojů provedena řada úprav zahrnujících zkrácení času výměny nástrojů, vyšší kapacitu nástrojových zásobníků, vyšší akceleraci/ deceleraci v úvratích pojezdu, optimalizaci žebrování stojanu pro zvýšení jeho tuhosti, zvýšení povoleného zatížení stolu, které dovoluje opracování větších obrobků, a mnoho dalších opatření. Výsledkem je prokazatelné snížení cyklového času u téhož obrobku o desítky procent vůči hodnotám dosahovaným na porovnatelném stroji před 30 lety a dosažení s tím souvisejících výrazných úspor energie.
Zásadní novinkou je kompaktní horizontální obráběcí centrum H550Xd1, kterým výrobce reaguje na potřebu opracovávat rozměrné a přesné tlakově lité dílce z lehkých slitin, danou očekávaným rozvojem elektromobility. Obrábění lehkých slitin vyžaduje vyšší řezné rychlosti, a tedy i vyšší otáčky vřetena obráběcího stroje. Osa B patří ke standardnímu vybavení. Horizontální koncepce usnadňuje evakuaci velkého objemu třísek. Nasazen je řídicí systém Brother CNC-D00. Stroj disponuje vřetenem s max. 12 000 ot/min s výkonem 10,1/7,0 kW (formou opce 16 000 ot/min a 7,4/5,1 kW) a nástrojovým rozhraním BT30. Vzdálenost mezi stolem a osou vřetena se pohybuje v rozmezí 100-500 mm, pojezdy v osách X/Y/Z obnášejí 550/400/400 mm, rotace v ose B dosahuje plných 360°. Přesnost polohování obousměrných os by měla dosahovat 0,006-0,02 mm, resp. 28ʺ a méně. Zásobník nástrojů má kapacitu na 30 ks a výměny od třísky do třísky zvládne za 2,4 s. Stroj zabere podlahovou plochu o rozměrech pouhých 1 557 × 2 743 mm.
Novinky v nabídce nástrojů
Zástupce skupiny Emuge-Franken v ČR seznámil přítomné s výrobním programem firmy Franken se sídlem v Rückersdorfu, která se specializuje především na výrobu monolitních stopkových fréz, a firmy se sídlem v Laufu, jež vyrábí především vrtací a závitovací nástroje.
V roce 2002 byla do skupiny připojena i společnost NAWA Präzisionstechnik vyrábějící frézy Blue- Cut a HPCCut s PKD řeznými elementy. Výrobní program všech částí skupiny zahrnuje i příslušné upínače a specializovaná upínací pouzdra.
Frézovací nástroje Franken zahrnují univerzální frézy HPC Top-Cut, dále pro obráběný materiál specializované vysoce výkonné HPC (high performance cutting) hrubovací frézy Multi-Cut, frézy TiNox-Cut pro nerez oceli a těžkoobrobitelné materiály a rodinu fréz Hard-Cut pro tepelně zpracované oceli; dále soubory fréz Micro-Cut, Trochoidal-Cut a KSF - frézy s profilem kruhového segmentu.
Výrobní program Emuge ob-sahuje řezné i tvářecí závitníky, závitovací očka, vrtací závitovací frézy a závitové tvářecí válce. Nové jsou monolitní univerzální vrtáky Emuge Basic Drill s vysokou stabilitou ze skupiny General Performance.
Naprostou specialitou jsou vysoce produktivní nástroje a technologie PunchTap a PunchDrill. Závitníky typu PunchTap, představené v roce 2018, jsou vyráběny pro závity M3-M10, využívají podstatně kratší dráhy nástroje při zhotovování závitu a šetří až 75 % času operace. Vrtáky Punch- Drill jsou v nabídce pro otvory ø 3-18 mm jako dvoubřité, pro předlité otvory trojbřité. Dovolují zvýšit rychlost posuvu na otáčku na dvojnásobek, aniž by narostla axiální síla a zhoršila životnost nástroje. Pro sražení hrany otvoru lze připojit další břit. Vrtáky jsou určeny pro opracování Al slitin či Mg legur a vyráběny na zakázku. Jejich specifikem je speciální geometrie špičky a bezpodmínečné dodržení vzniku krátkých třísek pro snadnou evakuaci.
Vysokorychlostní závitníky skupiny Emuge Speed rodin Enorm, Rekord A a B jsou dostupné v ø M4 až M12. Vyžadují použití speciálních upínacích pouzder Emuge Soft Synchro, Speed Synchro Modular NFC nebo Speed Synchro Mini a lze s nimi snížit čas závitování až o 39 %. Jsou vhodné rovněž pro stroje s vysokorychlostním vřetenem, např. Brother Speedio.
Praktické ukázky obrábění
Schopnosti vybraných nástrojů Emuge-Franken prokazovaly své schopnosti při nasazení na strojích Okuma a Brother ve spojení s CAD/CAM softwarem z nabídky firmy WestCAM. Na stroji Okuma Multus U3000 2SW1500 přítomní specialisté předváděli výkonnost technologie Gear skiving při výrobě ozubení v polotovaru z materiálu 16MnCr5 a hrubování lopatky z materiálu 42CrMo4+QT frézami Multi-Cut.
Frézy Top-Cut a Jet-Cut se představily při výrobě dílce z materiálu 40CrMnMoS8-6 na vertikálním centru MU6300V při minimalizaci přechodů.
Na strojích Brother Speedio prokazovaly své přednosti vrtáky BasicDrill a PunchDrill při rychlosti 9 177 ot/min a vysokorychlostním tváření závitů M6 v lehké slitině AlMgSi 1 pomocí kompenzační zrychlovací hlavy Speedsynchro Mini (11 912 ot/min).
/Petr Borovan/