4xe a Rubicon 392 — dva extrémy nabídky Jeepu Wrangler. Oba jsou svým způsobem unikátní. Pro evropské trhy má rozhodně větší význam technicky originální plug-in hybridní verze 4xe.
Plug-in hybridní technika, případně elektrický pohon asi v současnosti nejsou tím, co si člověk představí ve spojení s terénními vozy. Nicméně zkušenosti s elektrifikovanými automobily na nezpevněném povrchu nebo v náročnějších terénních úsecích ukazují, že právě elektřina dokáže nabídnout citlivější a přesnější reakce na pohyby plynového pedálu a celkově lepší manévrovatelnost. Nízká hodnota normovaných emisí je přitom dalším vítaným bonusem zejména z daňového pohledu na některých evropských trzích. V případě plug-in hybridního Jeepu Wrangler 4xe (viz TT 2022/1) činí kombinovaná spotřeba podle WLTP 3,5 l/100 km, což odpovídá produkci CO2 79 g/km. Jeep u této verze, která není určena výhradně pro evropské trhy, ale z továrny v Toledu (Ohio) vyjíždí doslova do celého světa, přišel s originální celkovou koncepcí přinášející nižší naměřené hodnoty spotřeby, ale současně neomezující jeho terénní schopnosti. Oproti standardní verzi 2.0 Turbo sice váží o přibližně 300 kg více, avšak jeho hmotnost je podobná jako u osmiválcové varianty Rubicon 392, navíc je lépe rozložená mezi nápravy.
Hybrid s propracovaným využitím elektromotorů
Základem plug-in hybridního systému, jenž se kompletně vešel do útrob nosného rámu a nijak neomezuje variabilitu vnitřního prostoru, je přeplňovaný zážehový čtyřválec 2,0 l. Jde o moderní jednotku s přímým vstřikováním paliva a dvoukomorovým turbodmychadlem umístěným přímo na hlavě motoru s chladicím okruhem spojeným s chladičem stlačeného vzduchu. Na přední straně podélně uloženého motoru je řemenem připojen startér- generátor s výkonem nadstandardních 33 kW (45 k), nahrazující běžný startér. Tato elektrická jednotka slouží pro rychlé starty motoru v hybridním režimu, dobíjení 12V baterie pro palubní systémy a také k pomoci spalovacímu motoru v nízkých otáčkách a vyhlazování jeho přechodových stavů. Hlavní elektromotor hybridní soustavy je umístěn mezi spalovacím motorem s osmistupňovou samočinnou převodovkou. Je usazen na místě hydrodynamického měniče točivého momentu, přičemž na obou jeho stranách je umístěna spojka. U spalovacího motoru je spojka typu vypnuto/zapnuto, jejíž rozepnutí umožňuje čistě elektrický pohon s využitím převodu. Mezi elektromotorem a převodovkou je však ještě jedna spojka, v tomto případě s variabilním sepnutím, která vyhlazuje činnost celého systému, zvyšuje celkovou účinnost a současně zajišťuje spolehlivost systému při jízdě v náročném terénu.
Ukládání energie a její efektivní využití
Plug-in hybridní Wrangler si elektřinu uchovává v baterii pracující se 400V napětím. Nabízí kapacitu 17 kWh a je složen z 96 akumulátorových článků s chemickým složením nikl, mangan a kobalt (NMC). Akumulátor je umístěn v nosném rámu pod zadními sedadly, jejichž sedáky byly přepracovány tak, aby je bylo možné vyklopit a umožnit tak přístup k zásobníkům energie. Baterie je pro zajištění optimálních podmínek vybavena vlastním vyhříváním a chlazením využívajícím ke své činnosti klimatizaci vozu. Ostatní vysokonapěťové komponenty vozu, jako je výkonová elektronika, měniče a integrovaná nabíječka, jsou situovány do společné ocelové skříně umístěné vzadu pod akumulátorem. Všechna vysokonapěťová vedení jsou zapouzdřena a umístěna tak, aby nemohlo dojít k jejich poškození při jízdě v náročném terénu. Aby bylo dosaženo brodivosti 76 cm, byl nabíjecí konektor umístěn vpředu do výšky spodní hrany oken. Stejně jako ostatní modely Wrangleru také jeho plug-in hybridní verze se pyšní plaketou Trail Rated, což znamená, že vůz překonal zkušební terénní trať Jeepu. Hybridní soustava nabízí tři jízdní režimy umožňující efektivně využívat elektřinu akumulátoru. Standardní nastavení Hybrid pracuje s oběma motory, avšak jeho strategie je taková, že postupně spotřebovává energii z akumulátoru z důvodu předpokládaného pozdějšího nabíjení. Když je potřeba elektřinu v akumulátoru uchovat, lze zvolit mód eSave umožňující podle dalšího nastavení buď při jízdě uchovávat nabití akumulátoru na neměnné úrovni, nebo jej dokonce nabíjet. Tím lze elektřinu následně použít pro zamýšlenou jízdu po městě nebo v terénu. Třetí provozní režim je čistě elektrická jízda dodávající hnací sílu vždy na všechna čtyři kola tak, jako je tomu u pohonu s využitím spalovacího motoru.
Další odlišnosti
Na hybridní systém pohonu navazují dvě verze robustních systémů pohonu všech kol. Provedení Sahara je civilnější a disponuje připojitelným systémem Selec-Trac (2WD, 4WD Auto, 4WD a 4WD Low) s tuhými nápravami Dana 44 s redukovaným převodem 2,72 : 1 a samosvorným zadním diferenciálem. Provedení Rubicon je vybaveno pohonem Rock-Trac s redukovaným převodem 4,0 : 1 a elektronicky řízenými závěry předního i zadního diferenciálu. Samozřejmostí jsou robustnější tuhé nápravy a také možnost elektricky odpojit přední zkrutný stabilizátor. Plug-in hybridní varianta Jeepu Wrangler se od ostatních odlišuje doplňky uvnitř i vně vozu provedenými v zářivě modré barvě a také nabíjecím konektorem na boku před dveřmi řidiče. Vzhledem k charakteru Jeepu Wrangler je asi zřejmé, že ani hybridní verze naši planetu nespasí, nicméně jízdně nabízí citelně více výkonu i terénní síly než motor 2.0T bez elektrického dopingu, který je v Evropě již jedinou alternativou varianty 4xe. /Petr Hanke/