Vládě ČR bylo předloženo vyhodnocení Programu obměny vozového parku veřejné správy za ekologická vozidla 2009 až 2013. Program definoval povinnost pro orgány veřejné správy zabezpečit podíl ekologických vozidel na celkově využívaném vozovém parku do konce roku 2013 ve výši nejméně 25 %. Státní správa měla jít příkladem občanům a společnostem a deklarovat zájem o zlepšování našeho životního prostředí. Ani minimální závazek, který si sama uložila, však za celých 5 let nesplnila. Většina ministerstev si tato vozidla, jak to nařizuje usnesení vlády, nepořídila. „Po 5 letech fungování programu je stav takový, že v ČR už jezdí více než 7000 vozidel na ekologický stlačený zemní plyn. Ministerstva takové vozidlo nevlastní ani jediné,“ konstatoval Jan Ruml, výkonný ředitel Českého plynárenského svazu. Konkrétně: jedná se o ministerstva vnitra, spravedlnosti, pro místní rozvoj, zdravotnictví, práce a sociálních věcí, životního prostředí, dopravy a ministerstvo obrany. „Ještě v roce 2010, kdy již usnesení vlády bylo v platnosti, některé úřady nakupovaly vozidla plnící pouze emisní limity EURO 4,“ uvádí se v materiálu. Přitom výjimku v programu mají pouze vozidla používaná Policií ČR a HZS k přímému výkonu služby. Příklady Městské policie v Ostravě nebo Hasičského záchranného sboru Pardubice však ukazují, že úřady se mohou chovat ekologicky a zároveň ušetřit výrazné finanční prostředky. Ani jedno takové vozidlo si za uplynulých 5 let nepořídila ani Kancelář prezidenta republiky. Naopak více než 70 % čistých ekologických vozidel vlastní ERÚ, ČSÚ a krajské úřady Karlovarského a Zlínského kraje. Přestože pro orgány samosprávy byla obměna vozů pouze doporučena, více než 2/3 vozidel těchto dvou krajů jsou dnes ekologicky přátelské. „Neumíme si představit, že by plynárenské společnosti neplnily jakékoliv usnesení vlády,“ připomenul Jan Ruml. „Protože si vláda při neplnění tohoto usnesení nestanovila žádné sankce, většina úřadů státní správy vládní usnesení nesplnila.“ „Prioritou vlády v programovém prohlášení je zejména hledání úspor. Přitom tady leží a stačí je uchopit. Kromě ekologických předností, v případě pořízení vozů na CNG se sníží provozní náklady vozů nejméně na polovinu. Jezdí za jednu korunu na kilometr a neplatí se ani silniční daň. Vybrat si přitom úřady mohou z 60 druhů sériově vyráběných vozidel na zemní plyn,“ uvedl Jiří Šimek, místopředseda Rady ČPS.
VÝMLUVY NEPLATÍ Evropská unie doporučuje státnímu sektoru, aby hromadným nákupem ekologicky přátelských vozidel inspiroval veřejnost k následování. Problematikou se zabývá Směrnice o podpoře čistých a energeticky účinných silničních vozidel. EK vloni provedla přezkum, jak jednotlivé země směrnici aplikovaly. „Nedostatek plnicích stanic na CNG, na který si úřady někdy stěžují, je pouhá výmluva, protože si nepořídily ani vozy na klasická paliva normy EURO 5. U nás je k dispozici už více než 50 plnicích CNG stanic a další rychle přibývají,“ dodal Jiří Šimek. Emise z dopravy dnes představují nejrychleji rostoucí zdroj skleníkových plynů. EU připravuje závazný cíl pro dlouhodobou politiku klimatu snížit emise CO2 o 40 %. Vozy na CNG generují o 25 až 30 % méně CO2. Ministerstvo životního prostředí chce čistou mobilitu mj. podporovat i v rámci příštího programovacího období evropských fondů (2014 až 2020).
CO UKAZUJÍ ČÍSLA? Začátkem letošního roku tvořilo vozový park všech ministerstev 3334 osobních aut a dodávek. Z toho jen 11,92 % připadalo na „ekologicky přátelské“ vozy (396 vozidel). Hranici 25 % překročilo pouze 6 ministerstev. Celkem 975 osobních aut a dodávek pak tvořilo vozový park ostatních státních úřadů a institucí (tedy kromě ministerstev). Podíl ekologických vozidel v této skupině činil 25,54 % (249 vozidel). Hranici nesplnily Úřad vlády, Kancelář prezidenta republiky, Kancelář Senátu, Národní bezpečnostní úřad, Nejvyšší soud, Správa státních hmotných rezerv, Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví, Úřad průmyslového vlastnictví, Český báňský úřad, Český telekomunikační úřad a Český úřad zeměměřičský a katastrální. Krajské úřady provozovaly 499 osobních aut a dodávek. Z toho 33,27 % činily ekologicky přátelské vozy (166 vozidel). Méně než 25 % ekologických vozidel má pouze Krajský úřad Královéhradeckého kraje, Pardubického kraje, Středočeského kraje a Ústeckého kraje. /zp/