Jízda s nákladem na vidlicích a současně se zaklopeným stožárem patří k základním bezpečnostním pravidlům při práci s čelními vysokozdvižnými vozíky. Zaklopený stožár a mírné naklonění vidlic brání sklouznutí nákladu, a to obvykle i při prudším zabrzdění. Při vyrovnávání stožáru do kolmé polohy před vlastní manipulací ale dochází k drobným časovým prodlevám, které snižují celkovou produkti vitu. Výbava čelních vozíků Toyota dokáže tuto nepříjemnost eliminovat. Vlastní manipulace a zdvih nebo spouštění nákladu při zakládání nebo vybírání palety probíhá se stožárem v kolmé poloze a současně s vidlicemi ve vodorovné poloze. Správné polohování stožáru je sice krátká operace, ale řidiči ji nezvládají napoprvé a tudíž pokaždé, když zdvihají nebo spouštějí náklad nebo prázdné vidlice, prohospodaří několik zbytečných sekund. Čelní vysokozdvižné vozíky Toyota jsou proto vybaveny systémem akti vní stability. Toyota SAS. Jedna z jeho funkcí - automati cké srovnání vidlic do vodorovné polohy tento problém elegantně řeší.
DŮLEŽITÁ FUNKCE SYSTÉMU AKTIVNÍ STABILITY
SROVNÁNÍ STOŽÁRU DO KOLMÉ POLOHY Po dosažení cíle, tzn. příslušného regálu nebo stohu, na který má být paleta umístěna, musí řidič nejdříve srovnat stožár do kolmé polohy a zastavit v dostatečné vzdálenosti od stohu nebo regálu. Je-li stožár kolmý, jsou vidlice ve vodorovné poloze. A pouze s vidlicemi ve vodorovné poloze je následné zakládání a vybírání palety bezpečné. S vozíky Toyota dosáhne řidič potřebné polohy jediným sti sknutí m příslušného tlačítka. Řidiči, kteří rovnají stožár manuálně, nejsou vždy přesní a musí svůj postup často opakovat a postavení stožáru upravovat, dokud nejsou vidlice vodorovně. Když je stožár stále mírně zakloněný a když vozík nestojí v bezpečné vzdálenosti od regálu nebo stohu, může při posunu vidlic směrem vzhůru zachyti t špičkami o jiné palety nebo konstrukci regálu a způsobit škodu. Po umístění palety do regálů nebo na stoh musí řidič vidlice vysunout. Nejsou-li srovnané mohou zavadit o paletu a z příčníků regálu nebo z přesného umístění na stohu ji shodit či posunout tak, že náklad bude nestabilní. Ani jedna situace není bezpečná a může vyústi t v poškození zboží, regálů nebo dokonce zranění.
MANUÁLNÍ KOREKCE SNIŽUJE PRODUKTIVITU Testování s laserovými paprsky umístěnými na vidlicích ukázalo, že prakti cky žádný řidič nebyl schopen srovnat stožár do kolmé polohy napoprvé a potřebuje svůj postup korigovat. Opakování postupu při srovnání stožáru a vidlic zabere sice jen několik sekund navíc, ale vzhledem k četnosti operací zaskladňování a vybírání palet jedním operátorem, ve větších fl oti lách a vícesměnném provozu v mnoha aplikacích se jedná v souhrnu o velké zdržení, které v konečném důsledku zvyšuje provozní náklady. Drobnosti jako tato mají vliv na celkovou rychlost a produkti vitu manipulace. Řidič, který ztrácí čas srovnáváním vidlic, musí na vozíku strávit více času, spotřebuje více pohonných hmot nebo energie (podle typu vozíku) a zvládne za stejnou časovou jednotku méně manipulačních cyklů.
BEZPEČNOST JE VŽDY V HLEDÁČKU TOYOTY Design a výbava vozíků Toyota zajišťuje vysokou úroveň bezpečnosti a produkti vity na každém pracovišti – od nastoupení do vozíku až po mezní požadavky při nasazení v aplikaci. Řidič vozíku je akti vně chráněn nejvyspělejšími technologiemi, které jsou v současné době na trhu k dispozici. Jedním z nich je unikátní systém akti vní stability. Toyota SAS je prvním a dosud i jediným akti vním systémem řízení stability vozíku a nákladu. Pomáhá udržovat boční i příčnou stabilitu vozíku za všech okolností a chrání řidiče a náklad při jízdě, zatáčení i zdvihání nákladu. /tt /