Připravované nařízení o datech má za cíl usnadnit přístup k datům a jejich využívání v oblasti B2B (business to business — vztah mezi obchodními společnostmi) a její podmnožinou B2G (business to government — vztah mezi soukromým sektorem a státem) a zároveň revidovat pravidla právní ochrany databází. Kromě toho, že má usnadnit sdílení údajů v rámci EU a mezi odvětvími, je cílem návrhu nařízení posílit mechanismy, které zlepšují dostupnost údajů a podporují důvěru v ně u zprostředkovatele.
Sdružení CECIMO věří, že je třeba se zamyslit nad následujícími body, které jsou zásadní pro podporu sdílení dat a širší využívání datových aplikací v průmyslových závodech, aby bylo zaručeno, že i malé a střední podniky využijí možností datové ekonomiky.
1. Podpora růstu trhu Přímá spolupráce a sdílení dat mezi společnostmi v rámci stejného hodnotového řetězce může pomoci urychlit růst trhu v tomto odvětví. Sdílení dat mezi společnostmi může pomoci výrobcům zvýšit přidanou hodnotu a urychlit růst. Mezi nejvýznamnější přínosy patří například: zdokonalení procesu optimalizace aktiv (lepší data pomohou strojovému učení a umělé inteligenci zlepšit provozuschopnost, efektivitu a kvalitu), sledování výrobku nebo podmínek v celém hodnotovém řetězci, výměna informací o specifikacích produktu, zlepšení transparentnosti dodavatelského řetězce. Pokud jde o strojírenství, je třeba vzít v úvahu dva hlavní aspekty, které se týkají využití potenciálu dat a v konečném důsledku urychlení růstu trhu. Prvním z nich je životní cyklus stroje, který se může odvíjet v průběhu mnoha let. Proto shromažďování těchto souborů dat vyžaduje čas a přesnost, aby bylo možno porozumět systému v průběhu jeho fungování, rozpoznat příznaky jakéhokoli degradačního procesu a přinést v tomto směru přesné poznatky. Druhým aspektem je, že mechanické a softwarové parametry nejsou jedinými soubory dat, které je třeba zvažovat. Nezbytné je zachovat přístup k monitorování strojů zaměřený na člověka ve výrobním odvětví. Z tohoto důvodu je třeba pochopit a shromažďovat údaje o tom, jak jsou stroje používány. Například to, zda je správně prováděna údržba, je stejně důležité jako shromažďování údajů během provozu zařízení.
2. Urychlení inovací prostřednictvím společných norem EvroPské unie Nekonzistentnost poškozuje jakoukoli snahu o využití dat. Z tohoto důvodu je důležité stanovit společné standardy pro shromažďování údajů. Sdílení těchto údajů na úrovni Evropské unie by mělo umožnit vznik nových aplikací, podpořit spolupráci a rozšířit funkce. Standardizace v této oblasti může zlepšit jakýkoli výrobní proces díky zvýšení kvality dat, jejich lepší integraci a opakovanému použití, i usnadnění výměny dat s výrobci a jejich partnery, širšímu využití softwarových nástrojů, zlepšení týmové komunikace a usnadnění regulačních přezkumů a auditů. Jednou z naléhavých výzev je vytváření standardů v rychle se měnícím prostředí. Proto je důležité snažit se opakovaně používat nebo přizpůsobovat existující normy, kdykoli je to možné. V opačném případě by bylo zásadní urychlit zavádění a vývoj normalizačních postupů prostřednictvím přesného definování závazku průmyslové sféry vůči jejich tvorbě a vývoji norem.
3. Rozvoj průmyslového ekosystému V propojeném světě může být sdílení dat velkým přínosem pro všechny zúčastněné strany, které data poskytují, i pro ty, které vyvíjejí nové služby nebo dokonce vytvářejí nové trhy s atraktivnějšími nabídkami. Rozvoj průmyslového ekosystému by mohl naplnit potřebu optimalizace stávajících procesů a umožnit vznik nových produktů a podniků založených na sdílení dat. Sdílením a výměnou dat v ekosystému mohou výrobci: optimalizovat stávající procesy, vytvářet nové výrobky a podniky, umožnit efektivnější realizaci dodavatelského řetězce a výrobních operací, dosáhnout rychlejších a kvalitnějších inovací výrobků. Takový ekosystém by umožnil každé společnosti obohatit své stávající datové soubory a aplikovat datovou analýzu, která by v konečném důsledku pomohla odhalit nové korelace, závislosti a rizika v jejich výrobním a hodnotovém řetězci. Aby byl ekosystém úspěšný, měl by se těmito otázkami zabývat tak, že vytvoří jasnou hodnotu a zdůvodnění pro sdílení dat s využitím vzájemně výhodných dohod a používání bezpečných technologií a společných standardů. V tomto ohledu je třeba přijmout ustanovení, které zaručuje uživatelům cloudu, aby přenos jejich dat ve strukturovaném, široce používaném a strojově čitelném formátu byl pro průmyslový ekosystém přátelský. /PhDr. Blanka Markovičová, CSc., tisková mluvčí SST, na základě podkladů CECIMO Brusel/