V rámci omlazení dostalo Audi Q8 kromě jiného především inovované technologie osvětlení. Vpředu mohou zářit laserové diody a vzadu čtyři druhy efektních skupinových svítilen s technologií OLED. Po pěti letech výroby automobilka Audi v loňském roce představila modernizaci typu Q8. Toto velké luxusní „SUV-kupé“ nicméně příliš omlazovací kúru ani nepotřebovalo, zásluhou vyvážených proporcí a nadčasovosti vypadá stále skvěle. Možná i proto se automobilka při modernizaci soustředila spíše na technickou výbavu než samotný vzhled.
Laser a OLED
Nejviditelnější jsou změny provedené na přídi, která získala nový nárazník s maskou. Zůstává přítomný její masivní rámeček, nyní je však jemnější a plynuleji propojený s okolními plochami. Také mřížka masky dostala novou podobu s většími otvory, což vozu dodává na robustnosti. Uprostřed je umístěno nové ploché logo se čtyřmi kruhy. Automobilka umožňuje zákazníkům podobu přední části individualizovat například pomocí leskle černého rámečku i výplně masky, a je možné dokonce zvolit namísto bílých kruhů kruhy v šedé barvě. Největší novinkou přídě jsou ale světlomety. K dispozici jsou tři verze: kromě základních LED jsou připraveny matricové. Vrcholná varianta označovaná HD Matrix LED je nyní doplněna laserovými diodami připravenými přisvítit v rychlostech nad 70 km/h oblasti, kde vůz před sebou nerozpoznává žádné účastníky provozu, které by mohl oslnit. Když se tyto podmínky sejdou, budete si za volantem tohoto vozu při nočních jízdách připadat mnohem bezpečněji, protože do vzdálenosti, řekněme, 500 m rozpoznáváte detaily silnice i jejího bezprostředního okolí takřka jako ve dne. Každá světelná jednotka těchto světlometů je pro funkci potkávacího a dálkového nasvícení prostoru před vozidlem tvořena 24 samostatnými LED moduly, jež automaticky zabraňují oslňování ostatních řidičů, a přitom se snaží nechat rozsvícený dálkový režim na co největší ploše. Kromě zmiňované vyšší bezpečnosti je kladem také menší únava řidiče při nočních cestách. Světlomety se vyznačují také novou podobou zdrojů pro denní svícení, u nichž si lze v menu systému MMI vybrat jeden ze čtyř světelných „podpisů“. Současně s tím se mění také vzhled zadních skupinových svítilen, které jsou nově tvořeny světelnými prvky OLED. Specialitou těchto světelných diod je schopnost plošného svícení namísto bodového. To poskytuje designérům nové možnosti vnitřního uspořádání světelných jednotek. Podobně jako v typech A8 a Q5 jsou OLED zadní skupinové svítilny vybaveny funkcí, jež společně s asistenčními systémy v případě přiblížení vozu zezadu ke stojící Q8 automaticky rozsvítí všechny světelné segmenty.
Zmodernizovaný starý známý
Snad žádná modernizace se v současné době neobejde bez nových funkcí infotainmentu. Ani Audi Q8 není výjimkou. Došlo k mírné změně grafiky, ale především k možnosti instalace aplikací třetích stran například pro hudební streamovací službu Spotify. Připraveno je také zlepšené rozlišení kamerových systémů pro sledování okolí, které usnadňují manévrování s vozem. Model Q8 používá systém MMI s dvojicí velkých displejů umístěných pod sebou, kde horní je určen pro infotainment s navigací a spodní pro klimatizaci a individuálně zvolené funkce. Právě sem si můžete umístit např. „tlačítko“ pro vypnutí akustického varování při překročení rychlosti, aby pak bylo otázkou jednoho doteku. Ačkoliv celková funkčnost v průběhu času postupně optimalizovaného systému MMI je bezproblémová, dřívější doba jeho vzniku je patrná nejen z pomalejších reakcí (v některých situacích) na dotykovou obsluhu, ale též z poměrně nízkého umístění displeje navigace mimo zorné pole řidiče.
Pod kapotou při starém
Modernizace se nedotkla nabídky pohonných jednotek, v níž jsou dva vznětové šestiválce, jeden zážehový a pak ještě osmiválec SQ8. Vrcholem nabídky je typ RS Q8, který ale modernizaci ještě nepodstoupil. V testu jsme vyzkoušeli z mnoha pohledů optimální variantu 50 TDI, jež nabídla vyváženou kombinaci mezi dynamikou, kulturou projevu a spotřebou paliva. Audi Q8 exceluje zejména ve stabilitě při rychlých dálničních přesunech. Vysoko umístěná sedadla zajišťují potřebný přehled, ale vůz se přes svou výšku nijak zvlášť nenaklání. Rychle projížděné dálniční zatáčky, v nichž v naprostém klidu zažijete skutečně vysoké hodnoty bočního zrychlení, jsou podmanivým zážitkem. Na menších zatáčkovitých silnicích vůz svou mohutnost zamaskovat nedokáže, ale na oplátku si i na 22″ kolech s nadhledem poradí i s velmi rozbitým povrchem. Audi Q8 má před sebou ještě několik let na trhu a není pochyb o tom, že během nich zůstane jedním z nejkomplexnějších vozů na rychlé, a přitom pohodové překonávání „kontinentu“. /Petr Hanke/