Aby mohli ve firmě Ronal Group (výrobce kol pro osobní automobily a užitkové vozy) nepřetržitě frézovat složité formy pro litá kola, investovali do šesti tříosých obráběcích center a robotického systému od Hermle. Požadavky byly vysoké: zařízení by mělo zkrátit prostoje a doby dokončování, vytvořit dokonalé povrchy a být kompatibilní s frézovacími programy předchozích strojů. Než je negativ ráfku připraven pro nízkotlaké lití, trvá to až 20 hodin ručního dodatečného obrábění. „Zčásti jsou to milimetrové plochy a geometrie, které je třeba opravdu čistě vyfrézovat a později ručně zušlechtit,“ říká Stefan Borner, manažer výroby nástrojů ve společnosti Ron AG, výrobce nástrojů Ronal Group. Borner prochází kolem pracoviště, kde zaměstnanec pomocí jemného nástroje zdokonaluje jasně osvětlenou formu. Do této tzv. nízkotlaké matrice se později odlije ráfek, takže by se přitom také projevila každá nepřesnost. Jeho cílem je nové zařízení od firmy Maschinenfabrik Berthold Hermle AG. Nahradí několik obráběcích center, která s 60 000 hodinami vřetena „byla úplně na konci životnosti, což bylo znát i na kvalitě“, dodává Borner. Mezi požadavky na nový stroj uvádí dokonalé povrchy, zkrácení vedlejších časů a použití původních programů. Personální náklady by navzdory vyšší produktivitě měly být co nejmenší — a proto bylo jasné, že je nutná rovněž automatizace. Společnost Ronal Group zvažovala a testovala několik výrobců strojů: „Navrhli jsme frézovaný díl, napsali pro něj programy a dali k dispozici nástroje. Dostali to všichni zvažovaní výrobci strojů, abychom měli co nejrovnocennější srovnání. Po vyhodnocení výsledků už byla firma Hermle dost napřed,“ říká Borner.
Test prošel více než úspěšně Při zkušebním frézování v Gosheimu se mu obzvláště líbily odborné znalosti a iniciativa techniků Hermle. Na požádání předal programátorům původní 3D data. Programátoři přepsali programy a dosáhli „téměř dokonalého“ výsledku. „A to bylo kromě automatizace od stejné firmy nakonec rozhodující pro rozhodnutí ve prospěch tohoto zařízení,“ dodává diplomovaný technik.
Pokračující úspěch Borner mezitím přichází k novému systému: šest strojů C 42 V, spojených jedním robotickým systémem RS 3 L v jedné lineární ose. Z regálu zásobníku na jednom konci systému zásobuje robot šest tříosých frézovacích center. Na druhém konci je ergonomické osazovací stanoviště, kde zaměstnanec připravuje formy s průměrem 600 mm a hmotností až 240 kg. „Se stroji Hermle jsme připraveni i na budoucnost. Geometrie ráfků je totiž čím dál složitější a filigránštější, ale zároveň jsou ráfky i větší. Z našeho pohledu jako výrobce nástrojů už nestojí nic v cestě 24 palcům,“ říká Borner. Pro používání zař ízení Hermle jsou vyškoleni celkem tři zaměstnanci. Nakonec totiž bude zařízení obsluhovat jen jedna osoba na směnu. Umožňuje to robot a dlouhá životnost tvářecích nástrojů. „Vzhledem k době chodu až 140 hodin je pro nás nesmírně důležité, abychom zkrátili prostoje a mohli nechat stroje pracovat přes noc a o víkendu — včetně výměny dílů. S robotickým systémem to funguje tak dobře, že bychom teoreticky mohli jet na týden na dovolenou,“ potvrzuje napůl vážně Borner. /www.hermle.cz/