Systém na rozvoj talentů
Jak už bylo řečeno, firma si musí stanovit, jaký typ kreativity nejvíce potřebuje, a prokazatelně změřit, kdo jej nejvíce naplňuje. Po testech a po zhodnocení zkušeností s jednotlivými zaměstnanci a vyhodnocení jejich míry zapojení i míry přínosu v různých projektech sestaví zaměstnavatel žebříček nejkreativnějších zaměstnanců. Vyhotoví přehled jejich silných a slabých stránek, potřeb jejich rozvoje, zvolí způsob rozvoje a nástroje:
- typ druhu a rozsah vzdělávání
- zapojení do sítě kreativců
- pověření a zmocnění k něčemu, co souvisí s inovacemi
- koučování
- mentoring
- účast na veletrzích
- zapojení do různých projektů
- svěřit do péče něco, co jej bude bavit, o co bude rád(a) pečovat
Koučink a mentoring (andragogické působení) je v tomto případě nezbytné, protože kouč či mentor včas zachytí změnu nálad a časem i postojů a může včas intervenovat ve prospěch zaměstnance. Může zachytit nějaké nedorozumění na pracovišti, které by mohlo svěřeného zaměstnance odradit od angažování se ve prospěch nějakého cíle. Právě včasná intervence dokáže dotyčného znovu vyladit, a neztratit tak slibný potenciál.
PLÁN PRO KAŽDÉHO ZAMĚSTNANCE
U každého takto vytipovaného zaměstnance musí stanovit předpokládané a měřitelné výstupy:
- Co se kdy má stát - termíny, fakta, organizace akcí: školení, trénink, dosažení titulu, ukončení stínování manažera, nástup na určitou pozici, připojení se k určitému projektu.
- Co a dokdy je možné očekávat - např. změna chování, produkce nápadů.
- Kvantitativní a kvalitativní výsledky - výčet kvantitativních a kvalitativních výsledků.
- Jaké budou reporty - metoda kritických případů: snížení stížností, zvýšení kvality, snížení fluktuace a nemocnosti, zvýšení tržeb z přidané hodnoty. Hledání synergií mezi nimi.
Pak musí firma tyto své talenty soustavně motivovat a rozvíjet. Musí trénovat jejich tvořivost, trénovat jejich postoje a motivovat je osobně i pomocí atraktivních cílů.
Co znamená trénovat a rozvíjet tvořivost? Jde o soustavný program rozvoje tvořivosti. Jak už bylo zmíněno, je-li tvořivost soustavně od dětství potlačována, pak rozvoj tvořivosti na velmi slušnou úroveň trvá asi dva roky, kdy se zaměstnanec systematicky pravidelně vždy dva až tři dny v měsíci zúčastňuje dlouhodobého kurzu rozvoje kreativity. Jak tedy rozvíjet tvořivost?
- Kurz kreativity - roční až dvouletý, celkem 200 až 300 hodin, aby se tvořivost probudila a byla trvale v pohotovostní poloze okamžitě k dispozici.
- Čtení časopisů a internetových portálů o kreativitě a inovacích.
- Exkurze do různých podniků, které mohou něčím inspirovat - zajímavé inovace, inovační prostředí, procesy.
- Pravidelné (jednou za měsíc) návštěvy muzeí a výstav, které mohou být inspirativní.
- Každý den udělat pro zaměstnance kreativní čtvrthodinku, která bude obsahovat kreativní aktivity od čtení básně přes tematickou kresbu, hledání zajímavých obrázků, popis nějakého nového vynálezu či inovace ve variantách, co by to mohlo znamenat pro lidstvo, odvětví, obory, firmy apod. Jaké to má přesahy do jiných odvětví a oborů.
- Pravidelně jednou týdně před poradou si udělat na půl hodiny rozbor okolností a pozadí vzniku nějaké inovace, které mohou inspirovat.
- Určitě je dobré si vytvořit „nápadovnu" pro řešitelské kreativní týmy - speciálně vyzdobenou a vybavenou místnost, kde se nápadům daří díky speciálním podnětům.
- Shromažďování videí a článků o vynálezech a objevech a jejich rozbor.
- Vyhlašování tematických úkolů podniku s lákavou cílovou odměnou.
- Setkávání zaměstnanců s kreativními odborníky z jiných oborů - posiluje to uvědomování souvislostí, inspiraci v jiných oborech a odvětvích.
Platit excelentním zaměstnancům i kurzy, které sice přímo nesouvisí s výkonem práce, ale rozvíjí tvořivost v nějaké specifické oblasti (kurz modelářství, divadla, sochání, animace, zajímavé „team buildingy" typu Prázdninové školy Lipnice a Česká cesta apod.). Firma si musí znovu a znovu promýšlet, jaký druh kreativity od zaměstnanců potřebuje. Kolik lidí má mít tzv. koncepční myšlení - tedy schopnost vytvářet nové trhy či úplně nový výrobek, produkt - službu. Nebo zda jen stačí neustále vylepšovat více parametrů stávajícího konceptu, obchodního modelu. Obvykle jsou na to vyčleněni konstruktéři a vývojáři, kteří ve spolupráci se strategickým marketinkem vymýšlejí budoucnost firmy. Nebo stačí drobné inovace typu KAIZEN - každý den na každém pracovišti jedno malé zlepšení. Podle toho se musí přistupovat k talentům a cíleně je trénovat. Karel Červený, MS c., MBA Talent Innovation s. r. o