Start-up Rossum plánuje v hlavním městě vybudovat výzkumné centrum pro další vývoj své AI technologie, spolupracovat s vysokými školami a zaměstnat stovky kvalifikovaných lidí. Start-up Resistant AI vytváří inteligentní štít pro autonomní finanční systémy, schopný odolávat neustále se vyvíjejícím a chytřejším útokům.
Praha je opět o krok blíže tomu, stát se evropským lídrem v rozvoji umělé inteligence (UI nebo také AI — artificial intelligence). Další dva pražské start- -upy, Rossum a Resistant AI, oznámily několikamiliardové finanční injekce od významných investorů. Na území metropole tak díky mladým firmám vzniká unikátní technologický ekosystém, který může do budoucna posílit celou českou ekonomiku. Jak Rossum, tak Resistant AI jsou průmyslovými členy spolku prg.ai, který založily České vysoké učení technické, Univerzita Karlova, Akademie věd ČR a hl. město Praha.
Umělá inteligence v české metropoli
„Hlavní město aktivně podporuje rozvoj umělé inteligence a inovací na svém území například skrze spolek prg.ai, který sdružuje i oba zmíněné start-upy, nebo prostřednictvím aktivit Pražského inovačního institutu. I díky tomu má Praha skutečně reálnou šanci stát se centrem umělé inteligence evropského významu,“ říká pražský primátor Zdeněk Hřib. O rozvoji umělé inteligence na území metropole mimo jiné minulé úterý debatovalo 25 předních odborníků na zasedání Inovační platformy pro AI v Podnikatelském a inovačním centru hl. města Prahy, které spravuje Pražský inovační institut (Pii). „Obě investice jsou důkazem toho, že pražské a potažmo české firmy zaměřené na umělou inteligenci a strojové učení jsou schopny nabídnout produkty a služby, jež obstojí v globální konkurenci a jsou zajímavé pro mezinárodní investory,“ říká Lenka Kučerová, ředitelka spolku prg.ai, a dodává: „Ukazuje to na relativní dospělost zdejšího inovačního ekosystému, který je schopen vychovat špičkové výzkumníky i zdatné obchodníky. Stále jich je však s ohledem na vysokou kvalitu zdejších vzdělávacích institucí málo a chybí jim strategická a ucelená podpora od státu. Investice do Rossumu i Resistant AI jasně ukazují, že budoucnost je v těchto odvětvích, a ne v montovnách — tyto peníze přinesou do Prahy a potažmo do celé naší země příležitosti napříč obory a segmenty.“ „Toto jsou skutečně smysluplné investice do inovačního potenciálu metropole. Umělá inteligence je obor budoucnosti a Praha, potažmo Pražský inovační institut, musí aktivně hrát roli facilitátora pro nejvýznamnější hráče z tohoto sektoru. Pokud chceme mít ekonomiku založenou na znalostech a vysoce kvalifikovaných expertech, tak podpora AI je ideální cestou,“ řekl k ohlášeným investicím ředitel Pii Bohumil Kartous.
Rossum
Rossum, který buduje B2B platformu založenou na umělé inteligenci, získal zhruba 2,2 miliardy korun (100 milionů dolarů). Jde o třetí nejvyšší investici do českého start-upu. Investiční kolo vedl jeden z nejznámějších amerických fondů rizikového kapitálu General Catalyst, k němuž se připojili stávající investoři Rossumu, britské fondy SeedCamp a Local Globe i český Miton. Rossum pomocí umělé inteligence mění způsob, díky němuž firmy mohou ušetřit až 90 % manuální práce spojené se zpracováním dokumentů. Získané investiční peníze chce start-up dát na svůj další rozvoj a také do vybudování nového výzkumného centra. „Pro Česko je to mimořádně dobrá zpráva. Rossum sídlí v Praze a právě do hlavního města bude v následujících letech najímat stovky vysoce kvalifikovaných lidí. Díky firmám jako Rossum, Rohlík a dalším nadějným start-upům vzniká v Česku technologický ekosystém, který může nakopnout českou ekonomiku jako celek,“ komentuje investici partner Mitonu Tomáš Matějček.
Resistant AI Start-upu
Resistant AI poslali investoři — Google Ventures, Index Ventures, Credo Ventures a Seedcamp — téměř 400 milionů korun (16,6 milionu dolarů). Resistant AI se zaměřuje na odhalování a zabraňování manipulací s umělou inteligencí. U svých klientů zajišťuje, aby jejich automatizované procesy řízené pomocí AI neohrožovaly cizí útoky. Uplatnění nachází zejména v e-commerce, finančních službách a fintechu. „Naším posláním je vytvořit inteligentní štít pro autonomní finanční systémy, chránit je proti těmto stále se vyvíjejícím a chytřejším útokům,“ říká generální ředitel Resistant AI Martin Rehák, který je významným odborníkem české kyberbezpečnostní scény a také pedagogem na ČVUT, jež patří k zakládajícím členům spolku prg.ai. /šm/