V minulých dnech uspořádaly v Praze EUROGAS a Český plynárenský svaz konferenci Internal gas market – How will Central and Eastern European markets catch up? Zaměřila se na aktuální i strategické aspekty rozvoje středoevropského plynárenského oboru. Sešli se na ní úředníci, politici, regulátoři, akademici i zástupci podnikatelské sféry. Diskutovali o konkrétních otázkách, jimž čelí střední a východní Evropa a jak probíhá jejich proměna směrem k otevřenému, plně liberalizovanému trhu. Zástupci vrcholového managementu evropského plynárenství řešili rovněž některé specifické problémy, vztahující se zejména k realizaci vnitřního trhu s plynem ve střední a východní Evropě. Konferenci zahájil Gertjan Lankhorst, viceprezident EUROGASU. Mezi vystupujícími byli ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, Tomislav Jureković, viceprezident Rady evropských energetických regulátorů (CEER), Martin Herrmann, místopředseda Rady ČPS a člen správní rady EUROGAS, Beate Raabe, výkonná ředitelka, EUROGAS, Jan Ruml, výkonný ředitel ČPS a další.
ZASTAVÍ SE POKLES POPTÁVKY PO ZEMNÍM PLYNU V EU?
Celková spotřeba zemního plynu 28 členských států EU klesá již třetí rok po sobě. Podle posledních odhadů EUROGASU vloni o 1,4 %. V roce 2011 to bylo o 10 % a v roce 2012 o 2 %. Loňský pokles poptávky po plynu přičítají experti menší exploataci zemního plynu v energetickém sektoru. Podle Beate Raabe, generální tajemnice: „Pokles poptávky po zemním plynu lze částečně přičítat zvýšené konkurenci dotovaných alternativních zdrojů. Je ale paradoxní, že paliva s vyššími emisemi skleníkových plynů (kupř. uhlí) nadále nahrazují zemní plyn. To je třeba změnit.“ Podle předběžných odhadů EUROGASU činila spotřeba zemního plynu v roce 2013 v EU28 celkem 4989 TWh. To odpovídá 462 mld. m3, resp. 386 mil. t ropného ekvivalentu.
NEGATIVNÍ FAKTORY
Na vývoj poptávky po zemním plynu má negativní vliv řada faktorů. Nejenom zvýšení konkurence AZE a nízká cena uhlí v kombinaci s nízkými cenami emisních povolenek, které vedly k dalšímu poklesu využití plynu při výrobě elektrické energie. Patří sem i stagnace evropského hospodářského růstu. Poptávku po zemním plynu ze strany průmyslu negativně ovlivnila pokračující ekonomická recese v EU28 a pokles průmyslové výroby v průměru o 0,5 % (ve srovnání s rokem 2012). Co se týká nabídky zemního plynu, i domácí těžba zaznamenala ve srovnání s rokem 2012 mírný pokles o 1 % (na 1690 TWh). Přesto nadále zůstává největším zdrojem plynu pro zákazníky EU28: zabezpečuje 33 % celkových dodávek. Naopak, mezi hlavní vnější zdroje patřilo Rusko s 27 %, Norsko s 23 % a Alžírsko s 8 %. Nedařilo se ani odbytu zkapalněného zemního plynu (LNG), který proudí do EU. Podíl Kataru, hlavního dodavatele LNG do EU, klesl kupř. z předloňských 6 na 4 % (v roce 2013). „Současná situace brání EU využívat zemní plyn jako hlavní možnosti pro rozvoj nákladové efektivity systému nízkouhlíkové energetiky. Žádáme hlavy států a vlády zemí EU, aby se dohodly na jediném závazném cíli pro snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030, a to nejméně o 40 %. Přineslo by to tolik potřebný signál pro investory, že všechna řešení s nízkým obsahem uhlíku, včetně zemního plynu, se mohou rozvíjet,“ upozornila Beate Raabe.
CO UDĚLÁ S PLYNEM UKRAJINSKÁ KRIZE?
Diskuse na pražské konferenci EUROGASU se nemohla vyhnout ani této otázce. Podle jeho viceprezidenta Gerjana Lankhorsta bude plynárenská unie i nadále usilovat o zajištění bezpečnosti a spolehlivosti dodávek suroviny na evropská odbytiště. Politici nemohou použít zemní plyn jako politickou zbraň. Ocenil vysokou míru názorového souznění a úsilí lídrů evropského plynárenského průmyslu a vlád EU28, český kabinet nevyjímaje. Evropská energetika stojí nejenom před náročnými ekologickými cíli, ale i před nutností dále diverzifikovat své energetické zdroje. /ag/
EURO GAS (Evropská unie asociací zemního plynu) Etablovala se v roce 1990 jako nezisková organizace. Reprezentuje zájmy plynárenského průmyslu vůči orgánům EU a dalších mezinárodních organizací. Její základnu tvoří na 50 společností, národních sdružení a mezinárodních organizací, jež se podílejí na velkoobchodu, maloobchodu a distribuci zemního plynu v Evropě. Cílem EUROGASU je posílit roli zemního plynu v energetickém mixu, a to trvalým dialogem s evropskými průmyslovými subjekty, světovými producenty plynu a příslušnými organizacemi, mj. i s Evropskou komisí.