Ručně vedené zakladače jsou široce rozšířené a často nepostradatelné v mnoha různých typech výrobních i skladových provozů. Vedle horizontálního transportu, a to na krátké i dlouhé vzdálenosti, je jejich hlavním úkolem zakládání nebo stohování palet až do výšek kolem 6 m. Kromě toho je lze využít i při méně frekventovaném vychystávání a při nakládce a vykládce dodávkových nebo nákladních vozidel.
Uživatelé kladou důraz na jednoduché, příjemné a intuitivní ovládání pomocí ergonomického madla, odolnost a spolehlivost i v těžkých provozních podmínkách. Vedle toho musí ručně vedený zakladač splňovat vysoké bezpečnostní nároky, protože obsluha vozíku je se strojem v těsném kontaktu a pracuje i ve velmi těsných prostorách. V nich je výhodou centrálně umístěná řídicí rukojeť, funkce mikropojezdu nebo možnost řídit vozík i s řídicí ojí v kolmé poloze, což jinak vozík okamžitě zabrzdí.
ŠIROKÁ ŠKÁLA VARIANT, NOSNOSTÍ I VÝŠEK ZDVIHU Ručně vedené zakladače nabízejí různorodé varianty, které dokáží pokrýt velmi široké potřeby uživatelů z hlediska délky pojezdu, výšky zdvihu i provozních podmínek. Na trhu najdeme standardní i speciální modely vozíků s přízdvihem podpůrných ramen, se široce rozkročenými podpůrnými rameny nebo verze pro dvoupaletovou manipulaci při rychlé nakládce a vykládce nákladních vozidel, které převážejí palety ve dvou vrstvách. V nabídce najdete široký výběr konfigurací stožárů (simplex, duplex i triplex), vidlic a baterií. Bateriový prostor může být dimenzován podle využití vozíku během pracovní směny. Nosnost vozíků se pohybuje obvykle od přibližně 800 do 1600 kg, ale najdeme i modely s nosností 2000 kg. Výšky zdvihu se pohybují obvykle až do 5–6 metrů.
SE STUPAČKOU, NEBO BEZ STUPAČKY? Při nasazení v aplikacích s častým pojezdem na delší vzdálenosti stojí jistě za úvahu vybavit ručně vedené zakladače sklopnou stupačkou pro spolujízdu řidiče. Tuto položku výbavy není možné najít u každého modelu dostupného na trhu manipulační techniky. Vedle toho ale například společnost Toyota Material Handling nabízí celkem 20 modelů ručně vedených zakladačů BT Staxio ve dvou modelových řadách. S jedinou výjimkou mají všechny stupačku ve standardní výbavě nebo jako volitelné vybavení. Zejména v těsných prostorách, kde se palety skladují mimo regálové systémy těsně vedle sebe, je nutné zvolit vozík, jehož šasi je užší než běžná EURO paleta. To znamená, že šasi musí být užší než 800 mm. Toyota rovněž u takto úzkých a vysoce manévrovatelných vozíků dokáže stupačku nabídnout a zvýšit tak produktivitu provozu vyžadujícího i pojezd na delší vzdálenost.
KLÍČOVÉ FUNKCE A BEZPEČÍ PRO OBSLUHU Ručně vedené zakladače mají obvykle centrálně umístěnou řídicí oj, která zajišťuje několik důležitých a užitečných funkcí, například jednoduché ovládání směru pojezdu (obvykle pro praváky i leváky), hydraulických funkcí nebo mikropojezdu. Na řídicí oji je rovněž umístěno bezpečnostní tlačítko okamžitého vypnutí stroje, které brání například přimáčknutí obsluhy vozíkem ke zdi, k regálu nebo k jiným pevným překážkám. Správně zvolená délka ramena řídicí oje zajišťuje, aby vzdálenost mezi obsluhou a vozíkem byla dostatečně velká a chránila její nohy, ale aby současně umožňovala dobrý výhled na špičky vidlic a na náklad. V případě varianty se stupačkou je řídicí oj kratší, verze pro pěší obsluhu je vybavena řídicí ojí delší. Tyto prvky kombinované s plně průhledným stožárem zajišťují obsluze vynikající výhled jak na úrovni podlahy, tak při polohování palet ve výšce. Pro zlepšení bezpečnosti a produktivity je důležité, aby zrychlení, maximální rychlost a úroveň brzdění byly naprogramovány tak, aby vyhověly individuálním schopnostem obsluhy, nezkušeným mladým řidičům i zkušeným pracovníkům. Startování pomocí osobního PIN kódu eliminuje zneužití vozíku osobou, která není na příslušný typ vyškolena.