V České republice je zatepleno pouhých 200 000 bytových jednotek v rodinných domech. Polovina z nich je navíc zateplena špatně. Majitelé rodinných domů na zateplování šetří, což se jim v konečném důsledku nevyplácí: mohou přijít až o polovinu možných úspor. Za vytápění špatně izolovaných domů tak Češi každoročně zaplatí až o tři čtvrtě miliardy korun víc, než by museli.
Stačí, když nalepíme osmičku polystyren!
Takový názor zastává mnoho Čechů, kteří se chystají svoji nemovitost zateplit. „Podcenění tloušťky izolace je vůbec nejčastější chybou, které se při zateplování dopouštíme. Jediným kritériem při výběru je často jen cena. To může v důsledku znamenat, že izolace nepřinese požadovaný ekonomický efekt. Obecně platí, že investice do izolace s menší než 15centimetrovou tloušťkou se prakticky nevyplatí. Nejvyšší náklady jsou totiž spojené s realizací zateplení, samotný cenový rozdíl v tloušťce izolace je minimální,“ uvedla Marcela Kubů, zástupkyně Asociace výrobců minerální izolace (AVMI). Z analýzy společnosti IKA BUILDOG, která se specializuje na hodnocení energetické náročnosti budov, vyplývá, že zhruba polovina zateplených rodinných domů v České republice je zateplena špatně. „Zhruba 50 % zateplovacích systémů trpí vadami, které snižují jejich funkční vlastnosti nebo životnost,“ konstatoval Petr Vlasák, specialista na kvalitu budov a ředitel IKA BUILDOG.
Zatepleno je pouze 11 % rodinných domů
Konkrétně: 200 000 bytových jednotek z celkového počtu 1,8 milionu. Rodinné domy představují polovinu všech nezateplených bytových jednotek u nás. Podle ČSÚ průměrné stáří budov (podle data výstavby nebo poslední rekonstrukce) v průměru přesahuje 50 let. „Nezateplené budovy jsou desítky let vystaveny povětrnostním vlivům. Řada z nich je proto na hranici životnosti. Pokud neprojdou brzy renovací, může jim časem hrozit i demolice. Náklady na vytápění takových domů mohou navíc během deseti let představovat až 1/5 příjmů domácností,“ varovala Marcela Kubů. „Řada domácností se snaží šetřit výběrem slabší izolace. Svou investici tím značně znehodnocují. Komplexní zateplení se téměř vždy vyplatí provést v nízkoenergetickém standardu. Pak se investice vrátí v průměru za 12,5 roku, pokud počítáme, že ceny energií vzrostou každoročně o 5 %. Zateplení však bude spořit energii alespoň dalších 20 let,“ dodává Marcela Kubů.
Češi podceňují materiál a řešení detailů
Druhou nejčastější chybou, které se Češi při zateplování dopouštějí, je špatná volba materiálu. „Zcela zásadní je vědět, kam chci izolaci použít. Zda kromě tepelné izolace potřebuji vyřešit třeba i vlhkostní nebo akustické problémy. Spotřebitel by měl také zvážit, jak se bude zvolený materiál chovat v případě nenadálé situace typu požáru nebo povodně,“ upozornil Petr Vlasák. Trojici nejčastějších chyb, kterých se Češi při zateplování dopouštějí, uzavírá špatné provedení detailů. Kupříkladu napojení izolace na rámy oken a dveří nebo zateplení předsazených konstrukcí, jako jsou balkony a terasy. „Pokud spotřebitel důkladně nevyřeší detaily, vznikají tzv. tepelné mosty, jimiž může zbytečně unikat až 20 % energie,“ varovala Marcela Kubů.
Nová zelená úsporám vyžaduje stavební dozor
Pojítkem uvedených chyb je, že se spotřebitelé snaží na zateplení ušetřit za každou cenu: nemají projekt na zateplení, stavební dozor, šetří na materiálu, najmou si nejlevnější firmu nebo zateplují svépomocí. To se jim v konečném důsledku nemusí vyplatit. Pokud se chyby začnou načítat, namísto očekávaných tepelných, potažmo finančních úspor, přijde zklamání. Kromě toho, že neušetří tolik peněz, kolik si představovali, riskují, že se v domě objeví plíseň, event. že izolace nevydrží. „Z našich propočtů vyplývá, že finanční ztráta u běžného rodinného domku se za 15 let může jen kvůli nedostatečné tloušťce izolace vyšplhat na 60 000 až 90 000 Kč. Navíc, je-li izolace provedena špatně, je to prakticky nevratný stav. Ačkoli si to laická veřejnost nemyslí, zateplení je vysoce odborná činnost a zvládnout ji úspěšně svépomocí lze jen stěží,“ říká Petr Vlasák. Za běžný rodinný dům se považuje objekt do 150 m2 užitné plochy. Ztráta je vyčíslena při rozdílu v zateplení obvodového zdiva z plných cihel polystyrenem o tloušťce 8 a následně 14 cm, což je v tomto případě tloušťka doporučená normou (ČSN 73 0540-2). Akcent na odbornost vyžaduje rovněž dotační program Nová zelená úsporám 2014. Podmínkou pro přiznání dotace je totiž zajištění stavebního dozoru. „Tento krok vnímám pozitivně jako nový prvek ochrany spotřebitele, nikoli jeho omezení. Přiznání dotace je sice podmíněno stavebním dozorem, ale současně je možné jej z dotace uhradit, stejně jako zpracování odborného posudku, díky němuž se spotřebitel může vyvarovat zbytečných chyb,“ uzavřela Marcela Kubů. /kb/